Cez víkend to tu rozpeckujeme

Ján Žatko

Tento víkend bude v Devínskej Novej Vsi naozaj rušno a veselo. Okrem Jablkového hodovania nás čaká festival remeselného piva a dobrého jedla Pivný Janko. Opäť na starom mieste na Istrijskej ulici pred bývalou poštou. Bude to tam rozvoniavať a bude to tam burácať. Od piatku až do nedele.

píše: Ján Žatko

Čo nás čaká na Pivnom Jankovi

Podrobnosti o tom čo nás čaká tento víkend sa môžete dozvedieť z Facebookovej stránky. Je tam uvedené, že Pivný Janko je chutný open-air festival, kde sa môžete dobre najesť a aj napiť. Nájdete tu stánky s tými najlepšími slovenskými, českými a svetovými pivami. Zajesť si budete môcť zo širokej ponuky chutného „street foodu“. Grilovať sa budú čerstvé burgre, hot-dogy, rozvoniavať holandské hranolky. Festival sa uskutoční v Bratislave – Devínskej Novej Vsi – na Istrijskej ulici 26 (pri Datacentre). Projekt je organizovaný v spolupráci s mestskou časťou Bratislava – Devínska Nová Ves a podporou miestneho úradu.

víkend

Pivný Janko na Komisii športu a kultúry

Priznám sa, že posledná veta ma dosť zarazila. Som poslancom miestneho zastupiteľstva, som členom Komisie športu a kultúry, ale o spolupráci mestskej časti na podujatí Pivný Janko som nemal ani tušenia. O Pivnom Jankovi sme hovorili na Komisii športu a kultúry 13. 3. 2019. Starosta Dárius Krajčír vtedy predložil na komisiu  orientačný rozpočet kultúrnych akcií mestskej časti na rok 2019. Pivný Janko v rozpočte nebol zahrnutý, ale diskutovalo sa o ňom, pretože bola ponuka zo strany organizátora zorganizovať túto akciu spoločne s mestskou časťou na hody. Záver uvedený aj v zápisnici z komisie bol jasný. Ide o súkromnú akciu, na ktorej sa mestská časť nebude podieľať.

Výňatok zo zápisnice z Komisie športu a kultúry dňa 13. 3. 2019.

Preto ma poriadne prekvapilo, keď som sa na Facebooku dočítal, že Pivný Janko je organizovaný v spolupráci s mestskou časťou. Ešte viac ma prekvapilo, keď na Komisii športu a kultúry dňa 16. 9. 2019 akcia Pivný Janko nebola vôbec zaradená do programu komisie. Preto som sa v bode Rôzne spýtal predsedu komisie, ako to vlastne so spoluúčasťou mestskej časti na organizovaní podujatia je. Odpoveď bola veľmi vyhýbavá. Niečo v tom zmysle, že bližšie informácie má zodpovedný pracovník miestneho úradu a že mestská časť bude zabezpečovať iba pódium a nič iné. O finančných nákladoch ani slovo.

víkend
Komisia športu a kultúry dňa 13. 3. 2019.

Prekvapeniam však ešte stále nebol koniec. To najväčšie prišlo, keď som si na webe mestskej časti pozrel objednávky, ktoré mestská časť vystavila v poslednom období. Našiel som tam aj nasledujúce položky, týkajúce sa Pivného Janka:

 • technické zabezpečenie (zvuk , strecha , pódium , svetlá , zvukár na podujatie Pivný Janko 2019 ) – 4 000
 • Pavel Vigláš LEGENDA SHOW – hudobné vystúpenie skupina PorcElán& Paľo Viglaš , festival Pivný Janko – 1 000
 • Filip Lehotský – zo srdiecqa – Hudobné vystúpenie na podujatí Pivný Janko 2019 – 700
 • BalkKult o.z. – Hudobné vystúpenie na podujatí Pivný Janko 2019 – 1 200
 • AIR PRODUCTION PLUS s.r.o. – Vystúpenie pre deti Tom a Elo na podujatí Pivný Janko 2019 – 550 €.

Zhrnuté a podčiarknuté. Podľa zatiaľ zverejnených objednávok mestská časť Devínska Nová Ves prispeje na súkromnú akciu sumou 7 450 €. Zatiaľ.

Načo sú vlastne mestskej časti komisie?

Potom ako moji kolegovia poslanci bez problémov schválili kúpu Devexu a návrh na vydávanie nového Devexu bez toho, aby považovali za potrebné požiadať o stanoviská Komisiu legislatívy, financií, mandátovú a kontroly a Komisiu športu a kultúry, je tu ďalšia ukážka ignorovania Komisie športu a kultúry. Alebo je suma  7 450 €, ktorou prispeje mestská časť Devínska Nová Ves na súkromnú akciu, taká zanedbateľná, že odborné komisie by nemala zaujímať? Je veľmi pekné, ako sme sa všetci poslanci aj so starostom na začiatku roka chválili, že robíme transparentné výberové konania na členov komisií. Čo z toho, keď sú tie komisie vlastne nepotrebné?

Ako to bude s hlučnosťou?

Minulý rok boli ohlasy na Pivného Janka rôzne. Boli ľudia, ktorí boli nadšení. Boli takí, ktorí boli sklamaní. A boli aj takí, ktorí boli zúfalí. Bližšie som o tom písal pre rokom v článku Dve tváre Pivného Janka. Verím, že organizátori sa z toho poučili a z tohtoročného Pivného Janka budú všetci nadšení a nik sa nebude sťažovať na nadmerný hluk. Takže do videnia cez víkend na Pivnom Jankovi priatelia. Program začína v piatok o 16.00 a pokračuje až do nedele večera. Samozrejme s nočnými prestávkami. Dobrú chuť a na zdravie!

víkend

Súvisiaci článok

3 komentáre k “Cez víkend to tu rozpeckujeme”

 1. Úplne neutrálne sa pýtam : Ktoré komisie mali rokovať o kúpe Devexu ?
  Poslanec Jankovič nám na inom fóre ponúkol informácie z akéhosi stretnutia mladých obecných aktivistov a komunálnych „zastupiteľov“ v Bruseli. A aj jeden zaujímavý poznatok : Že pod pláštikom demokracie sa volá po nekonečných diskusiách, akože, širokej verejnosti, o riešení najrôznejších banálnych problémov na komunálnej úrovni. Vznikajú tak vlastne neformálne, nevolené, zastupiteľstvá volených zastupiteľstiev a komisií zastupiteľstiev a rozhodovanie o najbežnejších otázkach sa „rozlieva“ do všetkých kútov spoločnosti. A samozrejme potom rozhodnutia nevznikajú, deformujú sa, trvajú nekonečne dlho, bez zodpovednosti konkrétnych, volených a platených ľudí. Devex je katalógový príklad takéhoto „rozlievania“ a zbavovania sa zodpovednosti smerom dole. Otázka bola maximálne jednoduchá. Ponuka jasná. Kúpiť či nekúpiť ? Rozhodlo sa hlasovaním tam kde sa malo.
  Ešte raz sa pýtam :
  Ktoré komisie mali o tom rokovať ? A čo mali poradiť zastupiteľstvu ?

  1. Kúpa Devex a návrh na vydávanie vlastných novín boli dva body mimoriadneho zastupiteľstva, ktoré boli navzájom prepojené, dokonca sa aj uznesenia prelínali. Podľa môjho názoru o návrhu na vydávanie vlastných novín mala rokovať Komisia športu a kultúry. A o oboch návrhoch mala rokovať Komisia legislatívy, financií, mandátová a kontroly kvôli návrhu rozpočtu na vydávanie novín a kvôli zmluvám, ktoré sa poslancom predkladali na schválenie a v neposlednom miere kvôli návrhu štatútu novín. A priznám sa, že poslednej otázke nerozumiem, veď si bývalý dlhoročný člen komisie. Komisie mali vyjadriť svoj názor k predloženým materiálom a prípadne pripomienkovať zistené nedostatky a mali ho odporúčať alebo neodporúčať na schválenie. To je celé. Tak ako sa to deje bežne pred každým riadnym rokovaním miestneho zastupiteľstva.

 2. Osobne som videla prezentáciu nášho starostu na celomestskej tlačovke ku kultúrnemu letu, kde vyhlásil podporu kultúry ako samozrejmosť a jeho srdcovku (nakoľko šiel do funkcie z pozície kultúrneho referenta).
  Prečo 7500€ padne na zatraktívnenie súkromného predaja piva? Kultúrne inštitúcie, rôzne OZtka a iné malé subjekty, čo sa snažia formovať vzdelanie a vkus sú už vybavené?
  Čo je práca kultúrneho referenta, ak nie registrovať a koordinovať všetky kultúrne snaženia v DNV, spísať ich a uverejniť, spropagovať pre občanov. Je problémom jedna obyčajná excel tabuľka, kde si ľudia nájdu info aj o iných akciách ako Pivný Janko a Vianočná ulička? Viem, že existujú a nie sú nijako zviditeľnené v rámci obce. Verejnosť nezaujíma, kto je organizátorom, len kde-kedy-čo a koľko je vstupné. Skúsili ste si nájsť niekedy info typu, čo VŠETKO ponúka DNV tento víkend?
  V rámci Bratislavy dáva dokopy kalendár pár ľudí a funguje to. Je to taký veľký problém tu pri veľkosti našej obce? Čo je úlohou kultúrneho referenta ak nie toto? (organizácia Vianočnej uličky je fajn, ale je tu ďalších 350 dní v roku)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *