Katolícka cirkev slávi 1. novembra Sviatok všetkých svätých, na ktorý 2. novembra nadväzuje deň Spomienky na všetkých verných zosnulých, ľudovo nazývaný Dušičky. Veriaci si počas omší pripomínajú svätých, ktorí viedli pravý kresťanský život a zomreli vo viere v Ježiša Krista. Dušičky sú zase zvláštnym sviatkom tým, že neľutujeme prejsť stovky kilometrov iba kvôli tomu, aby sme navštívili hroby našich blízkych. Rovnako veriaci ako neveriaci.
píše: Ján Žatko
Úzko prepojené sviatky
Správca rímskokatolíckej farnosti v Devínskej Novej Vsi Andrej Kalamen sa pre DTV zamýšľa nad históriou, zmyslom a praktickým významom oboch týchto sviatkov. Vraví, že tieto sviatky sú v cirkvi veľmi úzko prepojené. Sviatok všetkých svätých je deň, počas ktorého oslavujeme tých, ktorí sú oslávení v nebi. Tých prosíme o pomoc, aby za nás orodovali u Boha. Druhý sviatok, Dušičky, je Spomienka na verných zosnulých. Na tých, ktorí sa očisťujú niekde v stave očistca a ktorým zase my môžeme pomáhať svojimi modlitbami. Farár Andrej Kalamen dodáva:
V tom cirkevnom slovníku hovoríme, že sa spája cirkev oslávená s nami, my sme cirkev putujúca s tou cirkvou trpiacou.
Sviatok veriacich aj neveriacich
Sviatok všetkých svätých a najmä Dušičky sú tradičným slovenským sviatkom, kedy sa národ slovenský vydáva na cesty. Tentoraz nie za zábavou, nie za poznávaním nových miest, nie za relaxom, ale za spomínaním. Dušičky sú zvláštnym sviatkom. Neľutujeme prejsť stovky kilometrov iba kvôli tomu, aby sme navštívili hroby našich blízkych. Položíme tam črepník s chryzantémami alebo ikebanu z umelých kvetov. Zapálime sviečku alebo kahanec, modlíme sa a spomíname. Spomíname na tých ktorých sme mali radi a ktorí už nie sú medzi nami. Po tieto dni viac ako inokedy myslíme aj na to, aké sú skutočné hodnoty života. Na cintorínoch sa nám zrazu naše každodenné problémy zdajú viac malicherné a bezvýznamné. Dušičky sú zvláštnym sviatkom. Pri hroboch svojich blízkych sa stretávajú veriaci aj neveriaci. A hoci sa na smrť pozerajú rozdielnymi očami, pri zapálených sviečkach sú si zrazu všetci veľmi blízki.
Trick or treat
Žil som nejaký čas za oceánom v ďalekej Kanade. Jedna z vecí, ktorá mi tam chýbala bola aj atmosféra slovenských Dušičiek. Keď nám klopali na dvere deti a odriekali to známe „trick or treat“ aby dostali nejaké sladkosti, spomenul som si na to, ako ma fascinovali rozžiarené cintoríny počas Dušičiek, keď som bol malé dieťa.
Príbehy neznámych ľudí
Spomínam si, ako som bol ako malý chlapec hrdý, že práve ja som zapaľoval sviečky na hroboch. V časoch mojej mladosti sa totiž na hroboch zapaľovali sviečky. Spomínam si na to, ako som mal celé ruky a často aj šaty pokvapkané od roztopeného vosku. Spomínam si na to, ako sa množstvo sviečok pri centrálnom kríži na cintoríne zlialo do jednej roztavenej horiacej kaluže vosku. Spomínam si aj na svoju babku, ktorá mi pri každom hrobe pri ktorom sme sa zastavili vysvetľovala kto v ňom leží a aký to bol človek. A tí ľudia mi boli zrazu veľmi blízki, hoci som ich nikdy v živote nestretol. Dušičky sú krásnym sviatkom.
Cesty na cintoríny v rodiskách
Tak ako každý rok aj tentoraz som bol na cintoríne v Tovarníkoch a Jacovciach. Ležia tam moji rodičia, moja sestra, moji starí rodičia a moji krstní rodičia. Minulý rok som tam bol aj s mojou vtedy jeden a pol ročnou vnučkou, ktorá nám usilovne pomáhala pri zapaľovaní kahancov a poctivo spínala ruky, keď sme sa modlili. Stretol som tam niekoľkých ľudí, ktorí ma oslovili a ja som mal obrovský problém spoznať ich. Darmo, ja už do svojho rodiska nepatrím, ja už patrím do Devínskej Novej Vsi.
Svieca – symbol nášho života
O svieci ako symbole nášho života veľmi pekne hovorí aj farár Andrej Kalamen v už spomínanom zamyslení pre DTV. Úryvok z neho nasleduje a ak si ho chcete vypočuť celý, odporúčam vám pustiť si nasledujúce video.
Možno väčšie čaro má ten cintorín večer, keď to všetko svieti. Tá sviečka, ktorá svieti nám symbolizuje jednu úžasnú vec. Ja vždy hovorím rodičom pri krste, pretože pri krste sa dieťaťu odovzdáva zapálená svieca, ja im vždy hovorím, že tá svieca je symbolom nášho života. Alebo mala by byť pre nás kresťanov symbolom života, pretože je symbolom Krista. Tá sviečka tým že horí, tým že vydáva určité svetlo a teplo, tým že niečo dáva, tak tým sa umenšuje. Vždy rodičom hovorím, tým že budete vychovávať svoje dieťa, tak je to o obeti. Nakoľko som schopný obetovať sa. O tom je aj náš život. Možno tým, že príde človek sem na cintorín, tak toto si tak uvedomí. Pri tej sviečke zapálenej niekde na pomníku si uvedomím, koľko toho ja dávam, koľko som schopný dávať a rozdávať.
Harmonogram bohoslužieb v DNV počas sviatkov
Piatok 1. 11. 2019, Sviatok všetkých svätých
- 8.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého,
po omši stretnutie seniorov - 11.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
17.30 – pobožnosť na cintoríne pri centrálnom kríži- 18.30 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
Sobota 2. 11. 2019, Dušičky
- 7.00 – pobožnosť Fatimskej soboty v Kostole Ducha Svätého
- 8.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
- 11.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
- 17.30 – pobožnosť na cintoríne pri centrálnom kríži
- 18.30 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
Nedeľa 3. 11. 2019
- 8.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
- 9.30 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
- 11.00 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého
- 18.30 – svätá omša v Kostole Ducha Svätého