Ešte raz veľkonočné tradície

veľkonočné
Ján Žatko

Máme tu najväčšie kresťanské sviatky, spomienku na ukrižovanie a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Tieto sviatky sú spojené okrem svojho duchovného rozmeru aj s ľudovými tradíciami. K nim neodmysliteľne patrí aj veľkonočná šibačka a oblievačka. A aj keď už na Veľkonočný pondelok nevidno na uliciach zástupy mladých chlapcov s korbáčmi ako kedysi, predsa len veľkonočné tradície v Devínskej ešte stále  žijú. Pri tejto príležitosti sa vraciam k článku, ktorý som zverejnil na tomto blogu pred rokom.

píše: Ján Žatko

Oblievačky s otcom

Na svoje prvé veľkonočné oblievačky si spomínam ešte dodnes, hoci už odvtedy prešlo polstoročie. Začínal som pod ochrannými otcovými krídlami. Začalo to doma mamou, pokračovalo babkou a potom nasledovali rad za radom všetky tety. U nás sa iba polievalo a voňavkovalo. Vodu som si nosil so sebou v umelohmotnej fľaške zo šampónu. Nebolo jej veľa, ale aj tak tety poslušne výskali a vždy ma ponúkli sladkým zákuskom a do tašky mi vložili čokoládové vajíčka. Keď som trochu vyrástol, otca som vystriedal za spolužiakov a tety za spolužiačky. Ostatné zostalo rovnaké. Zákusky, čokoládové vajíčka a občas dokonca aj päťkorunáčka a kalíštek sladkého likéru.

veľkonočné
Veľkonočná oblievačka.

Oblievačky a šibačky so synom

Odchodom do Bratislavy na vysokú školu pre mňa skončila aj veľkonočná oblievačka. Tradíciu som obnovil až tu v Devínskej Novej Vsi, keď sa mi narodil syn a vyrástol do veku, že aj jeho táto tradícia začala zaujímať. A tak sa o jednu generáciu opakovala predchádzajúca situácia. Iba s tým rozdielom, že tentoraz som ja zabezpečoval otcovské krídla. Spolu s kamarátom a jeho synmi sme vytvorili silnú partiu a tentoraz už aj s korbáčmi sme spoločne zvonili pri dverách našich známych a postupne polievali a šibali dámske osadenstvo až do spoločného vyčerpania. Domov sme sa vracali pravidelne až popoludní, ja s priateľom aj náležite spoločensky unavení.

veľkonočné
Veľkonoční šibači.

Lenže aj toto obdobie je už dávno za mnou. Syn vyrástol a už dávno na veľkonočnú šibačku nechodíme. Aj keď… Predminulý rok sa mi narodila vnučka. To je výborný dôvod na obnovenie dávnej tradície.

Veľkonočná oblievačka Črip 2016.

Veľkonočné tradície v Devínskej obnovené chlapcami z Čripu

Ľudovú tradíciu veľkonočných šibačiek a oblievačiek rozvinuli veľmi zaujímavým spôsobom aj chlapci z folklórneho súboru Črip v Devínskej Novej Vsi. V roku 2005 obnovili historickú hasičskú striekačku a vrátili jej nový život práve počas sviatkov Veľkej noci. Počas Veľkonočného pondelka sa krojovaní chlapci z Čripu premávajú po uliciach Devínskej Novej Vsi na koňom ťahanej hasičskej špricni, z ktorej sa ujde vždy veľmi výdatná vodná sprcha dievčatám, ktoré sa im podarí vytiahnuť z domu na ulicu.

veľkonočné
Veľkonočná oblievačka Črip 2016.

Veľkonočné inšpirácie v Istra Centre

Lenže nielen chlapci myslia na veľkonočné tradície v Devínskej. Dievčatá sa tiež nemôžu dať zahanbiť. Veď sa patrí, aby chlapci za oblievanie dostali primeranú výslužku. Čokoládové vajíčka sa síce dajú kúpiť v obchode, ale oblievači určite viac ocenia vlastnoručne vyrobené a vymaľované vajíčko. Aj preto sa teší vždy veľkému záujmu milá akcia usporiadaná každoročne Istra Centrom v miestnej knižnici s názvom Veľkonočné inšpirácie. Nasledujúci záber je z uplynulého roku, keď pani Mária Banovičová zoznamovala záujemcov s technikou zdobenia perforovaných veľkonočných vajíčok. Deti si nové poznatky mohli hneď aj vyskúšať, pretože ich tam čakali pripravené vyfúkané slepačie vajíčka, ktoré si samé mohli ozdobiť a vziať domov. Tak predsa ešte len veľkonočné tradície v Devínskej nevymreli. A kým budú mať mladí o ne záujem, tak ani tak skoro nevymrú.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *