Začiatkom júla bola pri oprave chodníka na Istrijskej ulici objavená stará studňa. Starosta Milan Jambor rozhodol, že sa vybuduje uprostred chodníka nadzemná časť pôvodnej studne. Tak ako obyčajne, radil sa pritom sám so sebou. A tak diskusia, ktorá sa mala odohrať ešte predtým ako sa replika studne vybuduje, sa odohráva až ex post.
píše: Ján Žatko
Verejná diskusia pred stavbou studne uprostred chodníka? Načo?
Neviem o tom, že by sa o spôsobe akým si pripomenúť novoobjavenú starú studňu, viedla verejná diskusia. Neviem o tom, že by sa starosta mestskej časti radil s odborníkmi predtým, ako vyrástla nadstavba studne uprostred chodníka. Ale na to som si už pri súčasnom vedení mestskej časti zvykol. Nediskutuje sa ani o oveľa väčších a dôležitejších stavbách, viď parkovisko pri cintoríne. Tak prečo diskutovať o obyčajnej studni, keď stačí rozhodnutie hlavy mestskej časti a je vymaľované.
Hasičské studne z 19. storočia
O starej studni objavenej pod betónom pri oprave chodníka pred starou poštou informovala DTV v magazíne vysielanom 4. júla 2018. Historik a archivár Jozef Kľačka v príspevku vysvetlil, že ide o jednu z obecných studní, ktoré boli na Istrijskej ulici vybudované koncom 19. storočia. O ich vybudovanie požiadal obec požiarny zbor v Devínskej Novej Vsi, ktorý vznikol už v roku 1887. Studne slúžili hasičom na čerpanie vody pri hasení požiarov.
Jednoduché rozhodnutie odborníka na všetko
Starosta mestskej časti Milan Jambor v reportáži DTV hovorí o tom, že rozhodnutie o tom, ako sa vysporiadať s novoobjavenou studňou bolo pomerne jednoduché. Nespomína žiadnych odborníkov, s ktorými sa pri rozhodovaní radil, nespomína diskusiu s poslancami ani s verejnosťou. Výsledok vidíme v praxi. Uprostred chodníka vyrástla kamenná studňa. Niektorým sa páči, niektorým nie. Zmeniť sa však už nedá. My, teda starosta Milan Jambor, sme rozhodli. Tu sú slová Milana Jambora zo spomínanej reportáže:
Otvorili sme to a objavili sme nádhernú historickú kamennú studňu. Samozrejme, že sme rozmýšľali čo s tým ďalej. To rozhodovanie bolo pomerne jednoduché. Nachádzame sa v priestore, kde si to doslova pýta niečo takéto, tak sme sa rozhodli ju zrekonštruovať v takomto historickom duchu. Následne budeme musieť robiť nejaké korekcie na chodníku, lebo zasahuje spolovice do chodníka. Myslím si, že to ľudia pochopia, že niečo takéto sem jednoducho patrí. Možno by bolo dobré, keby bola o meter ďalej, no ale s tým už nič nenarobíme. Napriek tomu, že zasahuje do chodníka, je to súčasť našej histórie a my si tú históriu chceme takto priblížiť.
Z diskusie na sociálnej sieti
Nie som architekt. Nie som historik. Nie som ani reštaurátor. Nejdem sa preto vyjadrovať k studni uprostred chodníka. Namiesto toho dám priestor názorom devínskonovovešťanov, tak ako ich vyjadrili na sociálnej sieti. Aj keď je už po funuse. Aj keď verejná diskusia už nič nezmení. Tak ako obyčajne. Už sme si na to u nás v Devínskej Novej Vsi žiaľ zvykli.
Diskusiu začal svojim statusom na facebooku fotograf, filmár a enviromentalista Tomáš Hulík. Jeho status vzbudil značný ohlas. Názory verejnosti, akým spôsobom sa postavila replika pôvodnej studne, sa značne líšia. Prinášam tu niekoľko zaujímavých postrehov k uvedenej problematike.
Tomas Hulik: Niektorí ľudia v Devínskej Novej Vsi majú zvláštnu obsesiu stavať repliky studní. A kľudne aj uprostred chodníka.
Michal Gašparík: To je pôvodná. Bola by škoda ju nechať znova uzatvorenú.
Tomas Hulik: Len asi by sa našiel aj vhodnejší spôsob jej prezentácie.
Mária Baňovičová: Tak toto. Na to nemám komentár. Aj keď je pôvodná. Uprostred chodníka určite pôvodne nebola.
Patrícia Kohoutová: Pôvodne tam asi takto chodník nebol.
Stevo Preiso: Postavia vedľa, je zle. Postavia v strede, je zle. Len čítam že nové ihrisko je zlé a teraz studňa…. Asi pomôže len buldozér…..
Marek Vlašič: Nie aby ste boli radi že sa Devínska zveľaďuje, ešte hľadáte vo všetkom chybu.
Magdaléna Milova: Zveľaďovať by sa mala pre ľudí. Nielen preto, aby sa bez rozmyslu minuli peniaze.
Miloš Encinger: Že sa dá chodník aj mierne vychýliť nikoho neosvietilo. Možno ani objaviteľa a nadstaviteľa studne. Ešte je šanca pohnúť rozumom aj obrubníkmi.
Dusan Gavora: Súhlasím. Možno by bolo pekné spravit taký oblúk alebo kruh okolo tej studne.
Miloš Encinger: Mám výhrady k tej masívnej nadstavbe uprostred chodníka, ale tá studňa má hlavnú smolu že ju objavili, a ako tak zachovali, ešte za Jambora. Ďalšie studne na tej istej ulici čakajú na renováciu. Budeme sa pýtať a potom čítať čo sľúbia, zatiaľ nepoznaní kandidáti. Opakujem že sú to zdroje, minimálne závlahovej, vody.
Gran Coo: Čo bolo skôr postavené? Chodník alebo studňa? Ak studňa tak prečo postavili cez ňu chodník? Ak chodník, prečo postavili naňho studňu? ? Ešte dajte že je to čierna stavba, to tu ešte tuším nikto nepísal.
Michal Toller: Mňa len zaujíma, načo vlastne opravujú ten chodník. Veď pôvodný asfaltový bol v dobrom stave. Je tu veľa iných vecí potrebných na rekonštrukciu a investíciu.
Viliam Zet: Ja som za. Keď ju tam našli, tak nech tam aj ostane.
Barbora Amon Berger: Pane bože, to kvôli tomuto to tam bolo rozkopané. ?? Jeden z mála širokých dobrých chodníkov v Devínskej a toto urobia. Už nech je po voľbách.
Viliam Zet: Keď sa robí ľudia nadávajú, keď sa nerobí ľudia tiež nadávajú. Tak ja neviem už.
Miša Šimkovič: Pripomína to potemkinovskú dedinu. Robia sa tu iba ľúbivé gestá, ale hlavné problémy Devínskej sa neriešia. O týždeň začína rekonštrukcia vozovky na križovatke pri budove kina Devín tu v DNV. Modlime sa, aby pritom nenašli žiadnu starú studňu.
Roman Romanovič: Asi najsmutnejšie je, že sa zrazu robí a zveľaďuje ako o dušu lebo idú voľby. Kde bola doteraz studňa a chodníky? Voľby by mali byť každý rok, to by bola nádhera. Ani kradnúť by nestíhali aj keď určite aj na tej studni sa fajn zarobilo.
Vlad Kocvara: Ale bude o tom krásny, ospevujúci článok v DEVEXE podpísany minimálne kandidátom na starostu. Robiť veci treba, ale je dobre pri tom aj premýšľať.
Tomas Hulik: Ten post mal byť o tom, že rozumné a pekné riešenie v súčasnej garnitúre na miestnom úrade asi neexistuje. Svojvoľné rozhodnutie vytvoriť uprostred chodníka absolútny paškvil bez štipky nápadu sa mohol zrodiť iba v hlave absolútne kultúrne nevzdelaného hlupáka alebo miestneho úplatkára, ktorý si za to zobral svojich 100… A najväčší paradox je, že to postavili pred oknami architektov z BAAR, ktorí by určite našli profesionálne vizuálne riešenie a nie hurá systém z miestneho úradu, ktorý už zaprasil naše verejné priestranstvo neuveriteľným gýčom a brakom.
Eva Vargová: Veru tak, na Istrijskej je desiatka ďalších protipožiarnych studní a riešení ich pripomenutia je neúrekom. Okrem toho, tieto studne často ani nemali nadzemnú časť a boli iba zakryté poklopom.
Poklop s grafikou a informáciami by dal tomuto prostrediu viac a nepôsobil by tak prvoplánovane. Teraz pribudne nadzemná časť, rumpáľ, mreža a aj tak to bude smetiak.
Alenka Hupková: A bude studňa aj funkčná, alebo tam bude len slepá diera a v nej kopec odpadkov? To by mali stavať asi každých 15 m studňu. Lebo voľakedy tam boli domy a skoro každý dom mal takýto zdroj vody.
Michal Gašparík: Je to priestor kde sa studňa hodí, otázne je prevedenie. Ak sa dorobí stredový kruh, vysadí pár stromov tak šupa.
Tomas Hulik: Michal, bavíme sa o prevedení. Toto čo tam je je čistá katastrofa a úbohý hlúpy amaterizmus a nerozhľadenosť ľudí z úradu!!!
Eva Vargová: Súhlas! Je to päsť na oko. A naozaj môže radnicu inšpirovať k ďalším a ďalším úpravám – k rustikálnym lavičkám, obrubám, výsadbám… Potom sa vymyslí legenda a máme atrakciu starú cca 60 rokov. Keby aspoň ten chodník plynule stočili v rovnakej šírke okolo studne, prípadne rozšírili priestor okolo studne! Pozemky sú mestské, tak čo bránilo? Teraz tam bude pretlak detí, škriabúcich sa na obrubu a chodník je po rekonštrukcii teraz o 50 cm užší a vyššie osadený (teda ak to neprisypú). Šľak ma ide trafiť z našich verejných priestranstiev.
Peter Jopek: Pokiaľ by to pomohlo naštvať všetkých kritikov, čo vidia problém všade, kde sa im to práve hodí, postavil by som studne do stredu ciest. Aspoň by mali krikľúni o čom kecať.
Eva Vargová: Krikľúni majú iné témy. Do tejto debaty sa zatiaľ zapojili len 2 skupiny ľudí. Tí, čo tomu rozumejú a tí, ktorým je to jedno. Tí, čo tomu rozumejú majú 2 dôvody: prvý je, že všetko, čo spraví radnica je zlé. Druhý dôvod je všeobecný rozhľad a poznanie riešení v súlade s výchovou k estetike a funkčnosti prostredia. No a tí, ktorým je to jedno, sa delia tiež na 2 skupiny. Prvú: to sú tí, pre ktorých je všetko, čo spraví vedenie obce absolútne super bez ohľadu na čokoľvek, a druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí svoj názor dokážu formovať na základe FB debaty – teda cieľová skupina pre mnohých kandidátov v komunálkach.
Jeremy Monteiro: Bude chodník dosť široký keď to dokončia. Smiešne, že všetci hneď vyplakávajú a pritom to ešte nie je dokončené.
Miša Šimkovič: Keď to bude dokončené, už bude neskoro mať k tomu pripomienky.
Petra Kossuthová: Nevedia čo s peniazmi??? ? Načo je akože toto dobré?
Jelly Slnieckusatesiacova: Boože, veď už povedzme úprimne. Súčasný starosta to pre budúcnosť nerobí. Nebude kandidovať, nemôže, a ani tu neplánuje žiť. Studnička ani chodníky mu 8 rokov nechýbali. Pointa je urobiť ešte investície a preprať prádlo. Táto ehm ”studnička” snáď nebude stáť x tisíc eur ako tá predošlá čo ju dvaja z Denovy neurobia za dva dni za dvesto eur z kameňolomu v Devíne a kovanie. Ja som si takú urobila sama. A nestála tisíce. Ale teraz umiernenci, “nádejní kandidáti, zmierlivo nevedia”, kam sa pridať. Tam či tam, ťažké, chápem. Ale výsledok je niečo, tešíme sa.
Veronika Akinorev: Poďme nadávať na pekné veci, to je také „slovenské„.
Tomas Hulik: Čo je na tom pekné?
Miloš Encinger: Pred pár mesiacmi som pripomenul že končí, alebo už skončila „ochranná lehota“ na Istrijskú ulicu budovanú pred cca 5 rokmi z európskych peňazí. Do tohto diela sa nesmelo zasahovať 5 rokov. Lebo európske pravidlá. Teda sa pripomínam že sa otvárajú netušené možnosti komukoľvek, hlavne kandidátom na starostu a poslancov, aby navrhli čo s opovrhovanou Istrijskou. Pred 5 rokmi si pamätáme podobnú „občiansku“ atmosféru pri jej budovaní. Len nebol ešte tak rozšírený fejsbúk. K teraz nájdenej studni som poslal technické pripomienky tam kde bolo treba a tomu komu treba. Aby sa zachránilo čo sa ešte dá. Netuším či budú vypočuté. Všetkým čo ešte netušia, tak studňa je zdroj vody. Táto sa iste dá ešte sfunkčniť aj bez rumpálu. Sme v 21. storočí. Polievať z nej okolitú zeleň by nebolo márne. Tá čo bola na konci Istrijskej a pripomína ju len jej 5 rokov nenávidená kamufláž už vodu nevydá. Mnohí z diskutérov veľmi dobre vedia prečo.
Dana Simonová: Dnes sme išli okolo a je to pekne spravené. Chodník ide aj z jednej aj z druhej strany tejto studne takže v pohode prejdú aj dva kočíky oproti.
Gran Coo: Ľudia, nechápem prečo sem furt trepete voľby? Terajší starosta nekandiduje a budúci kandidáti s tým nič nemajú.
Magdaléna Milova: Nekandiduje. Možno preto chce minúť naše peniaze za každú cenu. Vieme o tom, ako a akú firmu vybral? Boli ste informovaní na stránke našej mestskej časti? Lebo ja nie. A či bola cena za práce výhodná pre nás alebo len pre firmu tiež nevieme nič.
Ľubomír Maco Brna: V strede dediny chodníky, studne a vjazdy k domom a na Kolónii sa nám chodníky prepadajú a cesta je tiež v dezolátnom stave. ÍLOVÁ ,TEHLIARSKA, BYSTRICKÁ a tak ďalej, aj od Opletalovej odstúpili, len ju trocha zaplátali. A rybník tiež nechali zdevastovať, pekná vizitka obce. Na Kolónii máme len samé haly a ubytovne. Samé nákladiaky ktoré tu blúdia, lebo nevedia kade ísť do priemyselného parku. Už je to neúnosné. Nemáme tu žiaden kľud. Žiaden park k relaxu s lavičkami .
A ešte trochu smiechu cez slzy
Evka Miklóšová Kolářová: To mi pripomenulo ten vtip, keď dal riaditeľ blázninca postaviť bazén a dodal, že keď budú „blázni“ poslúchať, aj vodu dá napustiť. Asi sme neposlúchali, keď sa teraz robia „studne“ bez vody.
Marek Encinger: Mohli do nej aspoň jeden bankomat zamurovať. V tejto časti našej obľúbenej dzedziny by sa hodil.
Poznámka na záver príbehu o studni uprostred chodníka
Zdá sa, že aspoň sčasti boli devínskonovovešťania vypočutí a chodník okolo studne bol rozšírený. Celú diskusiu si môžete prezrieť tu.