Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami. Máj symbolizoval víťazstvo jari nad zimou, poľnohospodárom mala májová zeleň zase priniesť dobrú úrodu. Od 15. storočia sa máje stavali už aj v strednej Európe, v týchto končinách však slúžili ako istý prejav úcty. Od tejto myšlienky sa májová tradícia prirodzene vyvinula do podoby, v akej ju poznáme aj dnes. Stavanie mája v Devínskej Novej Vsi sa už tiež stalo tradíciou.
Tradícia májov na Slovensku
Máj je niekoľko metrov vysoký strom, väčšinou smrek alebo breza, ktorý sa zvykne vyzdobovať rôznymi stužkami či mašľami. V predvečer prvého mája chlapci stavajú svojim vyvoleným dievčatám pod okná máje, ktoré symbolizujú ich vážny záujem o ne. Strom samozrejme musí aj pekne vyzerať, krivý alebo rozkošatený by bol rovnako hanbou pre dievča ako aj pre chlapca. Táto tradícia je zvyčajne sprevádzaná aj spevom a tancom, chlapci dievčatá poriadne vytancujú a dievčatá im za to nalejú niečo dobré na posilnenie.
Stavanie mája v Devínskej
Na Slovensku sa dodnes udržiava tradícia stavania májov. Aj keď vo väčšine obcí ich už nestavajú mládenci pod oknami svojich vyvolených, ale stavia sa už väčšinou iba jeden centrálny máj, ktorý zabezpečuje obec. Tak je to aj v Devínskej Novej Vsi. Tradíciu stavania mája tu už tradične zabezpečuje mestská časť v spolupráci s dobrovoľnými hasičmi. Bolo to tak aj v tomto roku. Stavanie mája v Devínskej na tradičnom mieste pred starou poštou na Istrijskej ulici bolo sprevádzané kultúrnym programom a zaujímavými sprievodnými akciami, kde si prišli na svoje hlavne deti.
Pomohla by skoršia propagácia
Vydarenej akcii prialo aj počasie. Jediná pripomienka sa týka propagácie. Oznam o stavaní mája sa na stránke mestskej časti objavil iba niekoľko dní pred jej konaním. Je to škoda, určite mohlo prísť ešte viacej ľudí.