Masaker na Devínskej Kobyle

devínskej kobyle
Ján Žatko

Na tomto blogu sa už od februára venujem nebezpečenstvu, ktoré hrozí Devínskej Kobyle. Štát v zastúpení ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej a generálneho riaditeľa štátneho podniku LESY SR Mariana Staníka sa rozhodol, že Devínsku Kobylu treba maximálne vycicať. Namiesto toho, aby sa masív Devínskej Kobyly zachoval pre rekreačné účely, rozhodli sa politici, že ho treba speňažiť. Napriek protestom samospráv, napriek protestom odborníkov, napriek protestom verejnosti, sa tam včera začala masívna ťažba dreva.

píše: Ján Žatko

Plán na masívnu ťažbu dreva na Devínskej Kobyle

Ešte vo februári som v článku Pozastavená ťažba dreva na Devínskej Kobyle informoval o tom, že štátny podnik LESY SR naplánoval na tento rok masívnu ťažbu lesa na Devínskej Kobyle. Proti tomuto zámeru sa postavili aktivisti a aj samosprávy Devína, Karlovej Vsi a Dúbravky. Žiaľ, Devínska Nová Ves sa k protestom nepridala. Na základe týchto protestov bola ťažba dočasne pozastavená.

devínskej kobyle

Petícia proti výrubu stromov na Devínskej Kobyle

Keďže avizované rokovania medzi zástupcami ochranárskej verejnosti, ministerstvom pôdohospodárstva a štátnym podnikom LESY SR prešľapovali na mieste, rozhodol som sa v septembri iniciovať petíciu za záchranu lesa na Devínskej Kobyle. V článku  Nedovoľme výrub stromov na Kobyle som naznačil, že možno ide o ticho pred búrkou. Obával som sa, že motorové píly a nákladné autá vyrazia na Devínsku Kobylu koncom roka, aby štátny podnik splnil plán na speňaženie dreva.

devínskej kobyle

Súboj ochranárov s ministerstvom pôdohospodárstva

Deväť dní po rozbehnutí petície ju podpísalo už 1 500 ľudí. V článku Prečo je dôležitá petícia proti výrubu lesa na Devínskej Kobyle som uviedol ďalšie fakty o rokovaniach medzi ochranármi a štátom ale aj názory verejnosti na to, že les na Devínskej Kobyle by nemal byť určený na hospodársku ťažbu ale v prvom rade na rekreáciu.

devínskej kobyle

V októbri sa začala tzv. výchovná ťažba

Napriek prebiehajúcim rokovaniam, napriek prebiehajúcej petícii začali štátne LESY SR začiatkom októbra ťažbu na Devínskej Kobyle. Vtedy išlo iba o tzv. výchovnú ťažbu, to znamená prerieďovanie mladších stromov. LESY SR sa však netajili tým, že onedlho začnú masívnu obnovnú ťažbu. Na základe tohto kroku som napísal otvorený list ministerke pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriele Matečnej, ministrovi životného prostredia László Sólymosovi a generálnemu riaditeľovi štátneho podniku LESY SR Marianovi Staníkovi.

devínskej kobyle

Odpoveď ministerstva životného prostredia

Na otvorený list mi v priebehu dvoch týždňov odpovedalo ministerstvo životného prostredia. Podľa stanoviska ministerstva životného prostredia z hľadiska ochrany prírody, za súčasne platnej legislatívy, nemá ministerstvo možnosť ťažbe zabrániť. Ministerka pôdohospodárstva a riaditeľ Lesov SR nepovažovali za potrebné dodnes na otvorený list odpovedať. Aj to svedčí o ich vzťahu k prírode.

devínskej kobyle

Masívny útok na stromy na Devínskej Kobyle

Včera sa moje najhoršie obavy naplnili. Podľa informácie občianskeho združenia Naše Karpaty začal štátny podnik LESY SR masívnu ťažbu dreva na Devínskej Kobyle a na Vydrici. Urobili tak napriek dôraznému nesúhlasu laickej aj odbornej verejnosti, primátora, Bratislavského samosprávneho kraja aj starostov Karlovky, Dúbravky a Devína a prebiehajúcej petícii. Nejde už o prebierky mladých porastov, ani o kalamitnú ťažbu suchých stromov. Ide o regulárnu ťažbu zdravých stromov v obľúbených rekreačných miestach so všetkými negatívami, ktoré to prináša.

devínskej kobyle

Porušenie dohody zo strany lesníkov

LESY SR porušili dohodu, ktorú mali s ochranármi a o ťažbe ich dopredu neinformovali. LESY SR mali počkať na výsledky štúdie o dopade ťažby na rekreačnú funkciu lesov, ťažia však už pred jej dokončením. LESY SR naplánovali na tento rok najvyšší objem ťažby za posledných 7 rokov, napriek tomu, že ťažbu je naopak potrebné výrazne znížiť. Vyťažené kmene klasicky ťahajú po modrej turistickej trase od Dlhých Dielov na Dúbravskú Hlavicu. V podmočenom teréne sa už tvoria blatové koľaje. Kamióny odvážajú drevo po zelenej cyklotrase, smerom na Dlhé Diely. Včera bol prvý deň ťažby, ako to tam bude asi vyzerať o mesiac v tomto počasí?

devínskej kobyle

Verejný tlak má zmysel

Najnovšia informácia z dnešného rána je mierne optimistická. Občianske združenie Naše Karpaty na svojej facebookovej stránke informuje, že predchádzajúci deň, hneď ako dostali info o ťažbe dreva, boli ich ľudia celý deň v teréne. Fotili, komunikovali s ministerstvom a lesníkmi, chystali ďalšie kroky aj medializáciu. Milo ich prekvapil obrovský počet ľudí, ktorí reagovali na ich výzvu a začali posielať sťažnosti na zodpovedných. Reakcia prišla okamžite a ministerstvo pod verejným tlakom nariadilo lesníkom dočasne zastaviť ťažbu, kým nebude hotová štúdia o dopadoch na rekreačnú funkciu lesa.

devínskej kobyle

Bude aj blokáda?

Okrem mailov ľudia ponúkajú aj podporu pre blokádu a protest, čo je pre naše lesy dobrá správa. Spoločne s ochranármi aj ja dúfam, že to nakoniec nebude nutné. Budú pokračovať v rokovaniach a požadovať nižšiu ťažbu dreva, vyššiu ochranu prírody a maximálnu preferenciu rekreačnej funkcie lesa, ktorý predstavuje oddychové miesto pre státisíce ľudí v Bratislave.

devínskej kobyle

Petíciu je možné podpísať do prvej polovice decembra

Petíciu Zabráňme výrubu lesa na Devínskej Kobyle do dnešného dňa podpísalo 2 787 ľudí. V prípade, že ste ju ešte nepodpísali a máte záujem o záchranu lesa na Devínskej Kobyle, pozývam vás aby ste sa pridali k doterajším signatárom. Tak isto vás prosím o informovanie svojich priateľov a známych o petícii. Aj zo súčasných udalostí na Devínskej Kobyle vidno, že tlak verejnosti na štátne orgány je veľmi dôležitý. Náš boj však ešte stále nie je vyhratý a treba v ňom vytrvať. Petíciu mienim uzavrieť v prvej polovici decembra a následne odovzdať na Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Petíciu je možné podpísať tu. Ďakujem vám za vašu podporu dobrej veci.

devínskej kobyle

Súvisiace články

Jeden komentár k “Masaker na Devínskej Kobyle”

  1. Neviem kde presne to teraz masakruju ,ale som urcite proti,,, Vyrubu. A potom Sak tam nas je tisic sukromnych vlastnikov. Pytal sa nas vobec nekto??? (alebo nas uz vivlastnily??? ) Po revolucii mi tam nedovolili na vlastnom pozemku ani chatku postavit.Tak som to v dobrej viere nechal do prenajmu statnym lesom ( pokial sa neviriesia vlastnicke zalezitosti) .Doteraz mi nedali ani cent ani deput jak slubily. A teraz tam maju na nasich pozemkoch nekomu pripravit stavebne parcely???…… Hmmmmmmmmm??? tak toto nie…..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *