Starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír si môže urobiť prvú fajku nad splnením jedného bodu zo svojho volebného programu. Pred voľbami sľuboval „vybudovanie kamerového systému s 24 hodinovým dohľadovým centrom – nepretržitý monitoring verejných priestranstiev v spolupráci s policajným zborom a mestskou políciou“. Minulý piatok oficiálne otvoril novovybudované dohľadové centrum kamerového systému v spoločnosti náčelníka mestskej polície Mareka Gajdoša, viceprimátora hlavného mesta SR Bratislavy Juraja Káčera a poslancov miestneho zastupiteľstva Devínska Nová Ves.
píše: Ján Žatko
Prečo nové kamery
Viacerí ľudia sa pýtajú, prečo sú v Devínskej Novej Vsi potrebné nové kamery, keď iba nedávno v roku 2012 bolo na verejné priestranstvá osadených 9 kamier. Dôvody sú tri. Prvým z nich je skutočnosť, že signál z kamier v Devínskej Novej Vsi je vyvedený centrálne na mestskú políciu. Podľa oficiálnych údajov k 31. januáru 2018 mestská polícia monitorovala verejné priestranstvá spolu s kamerami jednotlivých mestských častí pomocou 157 kamier. Možno aj toto bol jeden z dôvodov, prečo praktické výstupy z kamerového systému v Devínskej Novej Vsi boli doteraz minimálne.
Nové dohľadové centrum
Preto starosta Dárius Krajčír navrhol a poslanci miestneho zastupiteľstva schválili zámer vybudovať nové dohľadové centrum kamerového systému v Devínskej Novej Vsi. Centrum je vybudované v zadnom trakte základnej školy na Ulici Ivana Bukovčana 1 a bolo oficiálne otvorené pred týždňom. Výstupy z kamier v Devínskej Novej Vsi tu nepretržite 24 hodín denne sledujú pracovníci dohľadového centra. V nepretržitej prevádzke sa strieda päť operátorov, ktorí sú zamestnancami mestskej časti. V prípade identifikovania priestupku, trestného činu, ale aj možnej hrozby narušenia verejného poriadku operátor kontaktuje štátnu, respektíve mestskú políciu.
Modernejšie kamery
Druhý dôvod, prečo sa v Devínskej Novej Vsi buduje nový kamerový systém je technologický pokrok. Dnešné kamery majú oveľa lepšie technické parametre ako kamery spred 7 rokov. Pritom pôvodné kamery z roku 2012 nepôjdu do „šrotu“, ale umiestnia sa na miesta, kde ich parametre budú postačovať. Nové kamery majú rozlíšenie full HD a 20 až 33-násobný optický zoom. Väčšina z nich má otočný objektív. Posledným dôvodom je skutočnosť, že v záujme zvýšenia bezpečnosti v Devínskej Novej Vsi je nutné počet kamier na verejných priestranstvách podstatne navýšiť. Územia mestskej časti bude v prvej fáze projektu monitorovať 16 kamier, z toho dve sú mobilné.
Ideálny stav, ktorý by sme v budúcnosti chceli dosiahnuť, je 64 kamier, chceme preto počet kamier postupne k tomuto číslu rozširovať,
uviedol pri otvorení centra Dárius Krajčír. Zároveň informoval, že už počas pilotnej, testovacej prevádzky v priebehu mája mohli pomocou kamier prekaziť prejavy sprejerského vandalizmu, taktiež sa podarilo zachrániť človeka, ktorý odpadol na ulici a pomocou rýchlej reakcie operátora prišla pomoc zdravotníkov včas.
Pripravuje sa infolinka
Starosta verí, že systém nemá za cieľ len odhaľovať priestupky, prípadne trestné činy, ale bude monitorovať aj dopravnú situáciu a jeho úlohou je tiež pôsobiť osvetovo a preventívne. Vie si predstaviť, že pomôže aj ľuďom, ktorí v mestskej časti riešia napríklad prípady poškodenia zaparkovaných vozidiel iným autom:
Spustíme čoskoro infolinku, aby ľudia poznali číslo dohľadového centra, na ktoré sa v takýchto prípadoch môžu obrátiť so žiadosťou o pomoc.
Prevádzkové náklady
Náklady súvisiace s prevádzkou systému sú na úrovni 80 000 eur ročne. Podľa starostu Dáriusa Krajčíra:
náklady sa nám vrátia v podobe, že verejný i súkromný majetok bude v oveľa väčšom bezpečí, v prípade zabráneniu ublíženia občanovi je hodnota života pre mňa osobne nevyčísliteľná.
V súvislosti s rozšírením kamerového systému počíta mestská časť aj so súčinnosťou mesta, takisto využije dostupné externé zdroje.
Ochrana pred zneužitím
Aby nedošlo k zneužitiu kamerového systému, boli prijaté viaceré bezpečnostné opatrenia. Predovšetkým dohľadové centrum je režimovým pracoviskom so zákazom vstupu nepovolaným osobám. Zamestnanci, ktorí tento systém obsluhujú, sú viazaní mlčanlivosťou a nežiadúci únik informácií má za následok trestné stíhanie. Vyberaní boli na základe náročných kritérií, medzi ktoré patrili napríklad aj previerka z Národného bezpečnostného úradu a odborný psychologický posudok. Zostáva len veriť, že tento krok starostu Dáriusa Krajčíra a poslancov miestneho zastupiteľstva prispeje už čoskoro k zvýšeniu bezpečnosti na uliciach Devínskej Novej Vsi.
Dobrý deň,
zaujímalo by ma, či sa umiestnila kamera aj na Opletalovej ulici.
Podľa dokumentov do súťaže čo som našiel na stránke DNV asi nie.
Opletalova ulica a hlavne okolie zastávky Panské je veľmi exponované miesto a kamera by sa tam zišla. Pravidelne tam dochádza k znečisťovaniu verejného priestranstva najmä zahraničnými robotníkmi pracujúcimi v priem. zóne. Taktiež by sa už mohli konečne pokutovať „zablúdené“ kamióny prechádzajúce zákazom vjazdu.
Ďakujem
Na Kolónii je umiestnená kamera na kine Devín. Tá je schopná registrovať vami spomínané zablúdené kamióny. Na mieste, ktoré spomínate bude určite umiestnená v ďalších fázach projektu.
vsimla som si na obrazku aj nasu bytovku a ked niekedy musim so psom von aj vnoci, budem sa citit bezpecnejsie. dakujem.
Dobrý deň, tato iniciatíva je už dlhodobo vítaná, takze kamery a dohľad nad nimi určite kvitujem. Dnes t.j. 1/4/2020 bola umiestnená kamera aj na Opletalovej. Škoda, že umiestnenie nie je komunikované aj s občanmi, aj keď verím, že nie vždy je to reálne.
Kamera bola umiestnená na protihlukovú stenu oproti bytovému domu, takze výhľad je zúžený do okien a na frekventovanú ulicu, kde to rýchlosť, štýl jazdy a množstvo vozidiel i tak nevyrieši. Zastávku Panské, miestne Bistro a hluché miesto za protihlukovou stenou, kde sa stretávajú živly ostalo nepokryté. Škoda, takto to plní účel na 50%.
Ďakujem.
Miro