Zmiznú konečne vraky áut z ulíc Devínskej?

Ján Žatko

Dôležitým bodom o ktorom sa diskutovalo na mimoriadnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva bol aj návrh zmluvy o zabezpečení odstraňovania a umiestňovania vozidiel na určené parkovisko. Táto zmluva by mala pomôcť mestskej časti dosiahnuť, aby zmizli vraky áut, ktoré zaberajú parkovacie miesta na verejných komunikáciách v Devínskej Novej Vsi.

píše: Ján Žatko

Ako je možné odstrániť vraky áut z ulíc

Uzatvorením predkladanej zmluvy sa mestská časť pokúša o vyriešenie dlhodobého problému s odťahovaním vrakov z verejných komunikácií. Súčasná legislatíva je veľmi  komplikovaná. Mestská časť je povinná v prípade vozidla, ktoré ohrozuje životné prostredie alebo narúša estetický vzhľad mestskej časti vyzvať držiteľa a vlastníka vozidla na vykonanie nápravy. Po lehote určenej zákonom v lehote 60 dní, sú vozidlá, ktoré neboli odstránené majiteľom, určené na odtiahnutie na štátom určené parkovisko. Odtiahnutie je bezplatné. Ďalšie konanie o určení vlastníctva k vozidlu zabezpečí príslušný okresný úrad.

vraky áut
Ilustračné foto z roku 2018.

V čom je problém?

Problémom je, že okresný úrad pri dodržaní všetkých zákonných postupov koná zdĺhavo a vraky áut z určeného parkoviska nemôžu byť zlikvidované. Preto je parkovisko preplnené a nemá dlhodobo kapacitu na umiestnenie ďalších vozidiel. Aj preto vraky na našich uliciach stále zaberajú parkovacie miesta tým, ktorí ich naozaj potrebujú. A napriek tomu, že mestskí policajti poctivo lepia na ne oznámenia, ich odstraňovanie je stále veľmi zdĺhavé.

vraky áut
Ilustračné foto z roku 2018.

Diskusia o návrhu na miestnom zastupiteľstve

Neefektívnosť súčasného spôsobu odstraňovania vrakov potvrdil na mimoriadnom zastupiteľstve v svojom úvodnom slove k tomuto bodu aj starosta Dárius Krajčír (SaS, Sme rodina, Nova):

Jedná sa o zjednodušenie odťahu vozidiel na území mestskej časti, pretože ako ste si všimli, hoci nastali v rámci Bratislavy určité zmeny čo sa týka možnosti odťahu, máme množstvo vrakov, ktoré by už mohli byť odtiahnuté. Avšak zazmluvnená firma v rámci mesta  prostredníctvom okresného úradu nám dáva často odpovede, že vrakovisko, ktoré má v správe, je plné a majú problém s odtiahnutím vozidiel.

vraky áut
Dárius Krajčír

Návrh zmluvy o zabezpečení odstraňovania vrakov podporil v diskusii poslanec Ján Žatko (KDH, OĽaNO):

Rozhodne podporujem tento návrh a verím, že konečne z Devínskej zmiznú práve také vraky ako spomínate pán starosta, ktoré zaberajú parkovacie miesta slušným obyvateľom.

vraky áut
Ján Žatko

K podpore návrhu sa pridal aj poslanec Miroslav Antal (Modrá čiara):

Ja sa pripájam k tomu, čo povedal pán Žatko, vzhľadom k tomu že práve v našej komisii prejednávame množstvo podnetov, týkajúcich sa práve odstavených vrakov, ktoré si už možno ani slovo vrak nezaslúžia. Ale naozaj oceňujem aj prístup a postup pracovníkov mestskej časti Bratislava-Devínska Nová Ves, ktorí hľadali a našli spôsob akým sa práve vysporiadať s takýmito vozidlami.

Miroslav Antal

Predložený návrh zmluvy o zabezpečení odstraňovania a umiestňovania vozidiel na určené parkovisko s firmou AUTOVRAKOVISKO s.r.o.,  Bernolákovo, schválili všetci prítomní poslanci a poslankyne jednohlasne. Odtiahnutie jedného vraku bude stáť mestskú časť 30 eur.

Súvisiaci článok

Záznam DTV z prerokovania tohto bodu

2 komentáre k “Zmiznú konečne vraky áut z ulíc Devínskej?”

  1. Odtiahnutie vraku bude stáť mestskú časť 30 eur, to je v poriadku.

    Ale kto bude následne uhrádzať parkovné firme Autovrakovisko s.r.o. za parkovanie toho odtiahnutého vozidla?

    1. 30 eur je konečná suma a je účtovaná za naloženie a vyloženie autovraku. V zmluve je uvedené, že dopravné náklady a parkovanie na parkovisku firmy sú v cene nula eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *