Záhada devínskonovoveských ostrovov

ostrovček
Viktor Švarc

Prednedávnom pokojné vlny facebookovej skupiny Devínska Nová Ves rozvírila búrlivá diskusia o niekoľkokrát nabúranom ostrovčeku pred obchodom Kraj na Eisnerovej ulici. Mnohé komentáre ma zarazili a inšpirovali k tomu, aby som sa nad situáciou hlbšie zamyslel a napísal tento článok.

píše: Viktor Švarc

Ako ostrovčeky vznikli a načo nám sú?

ostrovček
Mapka devínskonovoveských ostrovov na Eisnerovej ulici.

Tu som chcel začať písať o tektonickom zlome, ktorý určite prechádza Eisnerovou ulicou (ktorá už tam je viac ako 30 rokov, čo je aj napísané na jednom z obrubníkov) a v dôsledku ktorého tu došlo k prejavom vrásnenia a zo zeme nad hladinu asfaltu vystúpil pás ostrovov. Odpoveď je však prozaickejšia. Ostrovčeky pred mnohými rokmi nechal vybudovať zrejme magistrát Bratislavy (neviem na koho popud) preto, aby bol prechod cez rušnú Eisnerovu ulicu pre chodcov bezpečnejší. Áno, vznikli tu aj odbočovacie pruhy a zálivy na pozdĺžne parkovanie, ale dovolím si tvrdiť, že na prvom mieste mala byť bezpečnosť chodcov. Keď vidíme, ako často cez jeden z ostrovčekov „lietajú“ autá, je zrejmé, že sa to veľmi nepodarilo. Neviem o tom, že by sa na ostrovčeku niečo stalo aj chodcom, a pevne verím, že sa tak ani nikdy nestane.

Devínskonovoveské ostrovy

Sám som si všetky ostrovčeky prešiel a našiel som zaujímavú vec. Ani prvý ostrovček oproti čerpacej stanici Slovnaft nie je taký doničený ako ten oproti obchodu Kraj, hoci nie je o nič lepšie označený. Na opačnej strane pri cintoríne bol ostrovček niekým trafený smerom od Istrijskej ulice, ale pravdepodobne len raz. Na to, že je prvý na rane, by sa dalo čakať, že ho agresívni vodiči musia rozbíjať aspoň raz za mesiac. Ešte je tu jeden ostrovček so značnými chrámami. Je to ten, kde sa na Eisnerovu ulicu napája ulica Jána Poničana a Štefana Králika (pri teplárni). Jazdievam tadiaľ často a myslím si, že ostrovček môže ľahko „trafiť“ niekto, kto chce z ulice Jána Poničana rýchlo odbočiť doľava na Eisnerovu ulicu.

Len pre úplnosť dodám, že aj pri rybníku na preložke Mlynskej ulice je ostrovček, ktorému v smere od železničnej stanice chýba označenie. Tiež tu niekto havaroval. Nemám to preskúmané, ale súdiac podľa toho, že sa v jeho okolí nenachádzajú zvyšky nárazníkov a spodných krytov motora, si myslím, že tu aj napriek chýbajúcemu značeniu ku kolíziám dochádza len veľmi zriedkavo.

Ako je teda možné, že toľko veľa kapitánov dokáže svoje koráby previesť búrlivými vodami Eisnerovej ulice bez poškriabania trupu skoro okolo všetkých ostrovčekov a stroskotá práve na tom predposlednom? Vysvetlenie je celkom jednoduché. Stačí sa pozrieť, ako na tejto ulici parkujú autá a ako sú pred ním nakreslené jazdné pruhy.

ostrovček
Nebezpečný ostrovček z pohľadu vodiča (na ostrovčeku bližšie boli svojho času opačne otočené značky).
ostrovček
Cítite sa ako chodec pri pohľade na toľké bývalé značky a rútiace sa auto bezpečne?

Malá domáca (šoférska) úloha: Skúste autom prejsť po Eisnerovej ulici od križovatky s ulicou Jána Poničana po križovatku s ulicou Milana Marečka tak, aby ste celou šírkou vozidla zostali vo svojom jazdnom pruhu. Akou rýchlosťou ste išli, aby ste sa nebáli, že vám z niektorého pozdĺžne zaparkovaného auta niekto pred autom otvorí dvere alebo že spomedzi nich náhle niekto vybehne? Podľa mňa je v takejto situácií aj 30 km/h veľa.

Aj na najnovšej snímke (urobenej asi niekedy v lete počas pracovného dňa) zo služby Google Maps je vidieť dodávka, ktorá tadiaľto jazdí tak, ako skoro všetci ostatní (veľkou časťou vozidla zasahuje do protismeru). Čo sa tam potom deje v noci, keď je pozdĺž ulice zaparkovaných veľa áut až po priechod pre chodcov a do toho ešte prší či nebodaj sneží?

ostrovček
Aj náhodným pohľadom z vesmíru je vidieť, ako zle sa jazdí po cestách v Devínskej.
ostrovček
Celá situácia vo väčšom rozlíšení.

Ako tento problém vyriešiť?

Tu si asi náš miestny úrad môže vydýchnuť, pretože riešenie je na magistráte hlavného mesta. Bez spolupráce s miestnou samosprávou to ale tiež nepôjde a impulz na systémové riešenie by podľa mňa mal vyjsť z Devínskej Novej Vsi. Bolo by milé, keby niekto zverejnil, aké kroky MÚ v tejto veci podnikol na nápravu tohto stavu. Nie kvôli alibizmu, ale kvôli tomu, že teraz to vyzerá ako jeden z mnohých ignorovaných problémov.

Riešenie, samozrejme, vôbec nemusí byť zložité. Priznám sa, že tento nápad nemám z vlastnej hlavy, no celkom sa mi páči a rád sa oň podelím. Ak tak veľmi potrebujeme parkovať pozdĺž Eisnerovej ulice, riešením by mohlo byť preložiť chodník na trávnik (v ceste mu nestojí žiaden strom), terajší chodník zarovnať na úroveň cesty tak, aby na jeho mieste mohol vzniknúť priestor na pozdĺžne parkovanie, a tam, kde teraz parkujú autá, ostane priestor pre bezpečnejšiu jazdu áut a autobusov, ktoré nebudú navádzané priamo do zle vyznačeného ostrovčeka.

ostrovček
Pohľad zhora na preložený chodník a vytvorené pozdĺžne parkovacie miesta pri zachovaní terajšej šírky vozovky.
ostrovček
Takto by situácia vyzerala priamo na Eisnerovej ulici.

Už naši dávni predkovia vedeli, že ak nechcú, aby ich lode stroskotali na zradných plytčinách, skalných bralách či iných nenápadných ostrovoch, ktoré najmä potme nie je vidieť, museli ich vybaviť majákom. Ak teda majú byť samotné ostrovčeky pre chodcov v 21. storočí ešte bezpečnejšie, teda riadne označené a viditeľné, má tam byť osadená svietiaca značka C6a, ktorú nikto ani len neotočí tak, ako to bolo na jednom z ostrovčekov. Napájanie sa dá urobiť z verejného osvetlenia a bolo by vhodné umiestniť ho do zeme, aby neviselo podobne, ako slávny „tukábel“ od adventného venca.

ostrovček
Ostrovčeky vyznačené svietiacou značkou sú v Rakúsku už dávno bežným štandardom.

Ak má niekto lepší nápad, ako tento problém vyriešiť, podeľte sa oň a pošlite ho tiež kompetentným. Verím, že erudovaní odborníci v komisií verejného poriadku, dopravy a parkovania na svojom najbližšom zasadnutí budú rokovať aj o tomto bode, a to aj napriek tomu, že ho nikto vo volebnom programe nemal, a aj takýmto spôsobom pomôžu vytvoriť tlak na magistrát.

V diskusii na facebooku zaznel tiež názor, že vďaka lepším kamerám bude možné identifikovať EČV nešťastníkov, ktorí dopravné značenie poškodia, vďaka čomu bude možné lepšie vymáhať škodu. To je, samozrejme, pravda. Vyrieši to však len následky, nie príčinu.

ostrovček
Mená lodí stratených, alebo pozostatky po vozidlách ktoré po kolízií s ostrovčekom zväčša rýchlo zmiznú.

Na záver len dodám, že tento text v žiadnom prípade nie je obhajobou bezohľadných vodičov, ktorí v obci nedodržiavajú predpisy. Sám by som určite radšej videl policajtov kontrolovať dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti na Eisnerovej ulici ako kdesi na periférii na prehľadných cestách v okolí Volkswagenu. Vzhľadom na to, koľko chodcov sa po tejto ulici pohybuje a koľko áut parkuje na okraji cesty, tu navyše podľa mňa ani terajšia maximálne dovolená rýchlosť (50 km/h) nie je bezpečná.

2 komentáre k “Záhada devínskonovoveských ostrovov”

  1. Jazdím dlhe roky touto cestou a nikdy sa mi nič takéto nestalo. Keď jazdite tak, ako sa jazdiť má tak sa Vám nemôže stať podobná situácia. Robíte tu problem z ničoho.

    1. Ja tiez jazdim touto cestou dlhe roky a tiez som tam nikdy ziaden problem nemal. To nemeni nic na skutocnosti, ze sa tam stalo vela dopravnych nehod a preto ci chcete alebo nie, je to problem, ktory treba vyriesit. Nase cesty su vseobecne zle oznacene a toto je jedna z najvypuklejsich situacii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *