Významný týždeň pre Devínsku

Významný týždeň pre Devínsku
Jozef Klačka

Máme za sebou veľmi významný týždeň pre Devínsku Novú Ves. Zhodou okolností jeden náš rodák a jeden náš obyvateľ dostali dva dni po sebe významné ocenenia za svoju dlhoročnú prácu. Jeden bude čoskoro oslavovať osemdesiatku, druhý má na svojom chrbte iba štyri krížiky. Obaja však dokázali v oblasti, v ktorej pôsobia, výnimočné veci. V štvrtok 19. apríla 2018 si z rúk predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu v priestoroch župného Divadla Aréna prevzal Pamätný list predsedu Bratislavského samosprávneho kraja historik a archivár Jozef Klačka. O deň neskôr si Cenu primátora Bratislavy z rúk Iva Nesrovnala prevzal v Primaciálnom paláci filmár, fotograf a enviromentalista Tomáš Hulík. Obom k oceneniu ich práce srdečne blahoželáme.

Doplnené 27. 4. 2018 o videoreportáž DTV z odovzdávania ocenení BSK

Laureáti Výročnej ceny Samuela Zocha za rok 2017

Významný týždeň pre Devínsku je to aj preto, lebo rodák z Devínskej Novej Vsi  Jozef Klačka si v divadle Aréna prevzal zároveň so 14 ďalšími osobnosťami ocenenie od predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

Bratislavský župan Juraj Droba pri odovzdávaní ocenení povedal:

Je veľa inšpirujúcich ľudí v našom kraji, ktorí si zaslúžia pozornosť a uznanie za prácu, ktorú robia so záujmom a zanietením. Posúvajú vpred seba, snažia sa o rozvoj Bratislavského kraja a života jeho občanov, a čo je najdôležitejšie robia to nad rámec pracovných povinností a veľakrát prekračujú aj rámec kraja. A za to im patrí veľké ďakujem.

O živote a práci oceneného Jozefa Klačku sa dozviete viac v jeho rozhovore s Lubomirou Petrovou.

Významný týždeň pre Devínsku
Jozef Klačka

Doplnené 27. 4. 2018: Videoreportáž DTV z odovzdávania ocenení BSK

Cena primátora Bratislavy

Cena primátora Bratislavy je najvyššie samosprávne ocenenie, ktoré sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí sa významným, ale nezištným spôsobom zaslúžili o občiansky, kultúrny, spoločenský či športový rozvoj hlavného mesta a spoločnosti. Udeľovanie Cien primátora sa uskutočnilo tradične v Primaciálnom paláci už po 26. raz. Ocenení laureáti získali sošku rytiera Rolanda, ochrancu mestských práv a výsad, ktorá je miniatúrou sochy na Hlavnom námestí. Medzi ocenenými sú známe osobnosti Bratislavy z oblasti zdravotníctva, kultúry, pedagogiky, športu či médií. Aj tento rok udelil primátor jednu kolektívnu cenu.

Laureáti Ceny primátora Bratislavy

 • Matej Drlička za prínos pri šírení klasickej hudby a vytvorenie nových umeleckých projektov obohacujúcich kultúrny život Bratislavy,
 • Ľuboš Fellner za vytvorenie výnimočného konceptu cestovania a úspešnú podnikateľskú činnosť,
 • Michal Havran za významnú činnosť publicistu a podporu verejnej diskusie o aktuálnych celospoločenských témach,
 • Ján Hucko za príkladnú činnosť trénera mládeže a celoživotný prínos pre slovenský futbal,
 • Tomáš Hulík za dielo dokumentaristu a výnimočnú prezentáciu Slovenska a Bratislavy filmom a fotografiou,
 • Veronika Karšaiová za obetavý prístup k pacientom a nadštandardnú prácu zdravotnej sestry,
 • Livia Klausová za osobitý vzťah k Bratislave a mimoriadne zásluhy v rozvoji vzájomnej spolupráce medzi Českou a Slovenskou republikou,
 • Juraj Kukura za rozvoj kultúrneho života v Bratislave a celoživotnú umeleckú činnosť,
 • Ľubomír Okruhlica za dlhodobé pôsobenie a mimoriadny odborný prínos lekára, výskumníka a publicistu v oblasti liečby závislostí,
 • Janka Spálová za dlhoročnú pedagogicko-umeleckú činnosť a rozvoj hudobného talentu žiakov základných umeleckých škôl,
 • Michal Tinák za prínos pri rozvoji poslania Univerzitnej nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v prospech pacientov,
 • kolektívnu cenu získala cyklokuriérska spoločnosť Švihaj Šuhaj za kreatívny projekt a výnimočnú prácu v prospech rozvoja zelenej dopravy v Bratislave.
Významný týždeň pre Devínsku
Laureáti Ceny primátora Bratislavy.

Podrobnejšie zdôvodnenie výberu jednotlivých ocenených laureátov nájdete tu. Pri odovzdávaní cien im primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal poďakoval týmito slovami:

Aj tento rok sú ocenenými laureátmi vskutku výnimoční ľudia a som rád, že aj takýmto spôsobom im môžeme poďakovať za to, že svojou činnosťou inšpirujú nás všetkých, prispievajú k rozvoju nášho mesta a k jeho zviditeľňovaniu.

Významný týždeň pre Devínsku

Významný týždeň pre Devínsku je to aj preto, lebo že medzi laureátmi Ceny primátora je aj obyvateľ Devínskej Novej Vsi, prírodovedec, filmár a fotograf Tomáš Hulík. Zhodou okolností si ešte stále, až do pondelka 30. 4. 2018, môžete pozrieť v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej ulici výstavu jeho fotografií pod názvom Život bobra, ktorými sa spoločne so svojimi priateľmi Fedorom Čiamporom a Andy Šutekom  dostal do povedomia verejnosti. Môžete si pozrieť začiatky jeho dokumentárnej tvorby.

Významný týždeň pre Devínsku
Tomáš Hulík preberá Cenu primátora Bratislavy.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *