Verejné zhromaždenie kvôli parkovacej politike

Ján Žatko

V stredu 29. 5. 2019 sa v Istra Centre uskutočnilo verejné zhromaždenie občanov na ktorom diskutovali zástupca magistrátu, starosta Devínskej Novej Vsi Dárius Krajčír a poslanci miestneho zastupiteľstva s občanmi o parkovacej politike. Na stretnutie prišlo asi 30 záujemcov o parkovaciu politiku, ktorí vydržali diskutovať viac ako dve hodiny.

píše: Ján Žatko

Zvolanie zhromaždenia o parkovacej politike

O parkovacej politike sa na tomto blogu písalo už vo viacerých článkoch, ktoré sú uvedené v závere tohto článku. Starosta mestskej časti Devínska Nová Ves Dárius Krajčír zvolal verejné zhromaždenie občanov na tému parkovacej politiky počas záverečného týždňa, kedy mohla verejnosť pripomienkovať návrh Všeobecne záväzného nariadenia mesta Bratislavy o dočasnom parkovaní motorových vozidiel. Ja som navrhoval zorganizovať toto zhromaždenie skôr, a to ešte predtým ako zaoberalo týmto návrhom miestne zastupiteľstvo DNV. Nestalo sa tak, ale lepšie neskôr ako nikdy.

parkovacej politike

Matúš Vallo o parkovacej politike v Dúbravke

V ten istý deň ako sa uskutočnilo verejné zhromaždenie o parkovacej politike v Devínskej Novej Vsi, predstavoval tento svoj návrh primátor Matúš Vallo v Dúbravke pre obyvateľov okresu Bratislava IV. Načasovanie podujatí na jeden deň nebolo príliš šťastné. Organizátor Dárius Krajčír však využil skutočnosť, že predstavenie parkovacej politiky v Dúbravke bolo vysielané v priamom prenose na sociálnej sieti. Na úvod podujatia v Devínskej Novej Vsi si účastníci vypočuli z televíznej obrazovky celú prezentáciu Matúša Valla a až potom nasledovala diskusia.

parkovacej politike

Diskusia o parkovacej politike

Napriek tomu, že prítomných bolo asi iba 30 občanov, diskusia trvala až dve hodiny. Prítomní sa pýtali na nejasnosti okolo parkovacej politiky ale aj na to ako a kedy sa začne uplatňovať v Devínskej Novej Vsi. Na otázky odpovedal zástupca magistrátu, starosta Dárius Krajčír a aj zúčastnení poslanci. Celý priebeh diskusie si môžete pozrieť zo záznamu DTV, ktorý je uvedený v závere tohto článku.

parkovacej politike

Ako ďalej s parkovacou politikou

V piatok minulý týždeň skončilo 15-dňové obdobie, kedy mohli návrh Všeobecne záväzného nariadenia mesta Bratislavy o dočasnom parkovaní motorových vozidiel pripomienkovať občania. Po vyhodnotení pripomienok bude definitívny návrh predložený na rokovanie mestského zastupiteľstva Bratislavy dňa 27. 6. 2019. Tam sa rozhodne, či sa tento návrh, o ktorom sa tak široko diskutuje už niekoľko mesiacov, prijme alebo nie. Ak ho mestskí poslanci podporia, môže magistrát rozbehnúť prvé kroky na jeho realizáciu. V praxi to znamená, že prvé pilotné zóny na ktorých by sa začala uplatňovať parkovacia politika by mohli v Bratislave vzniknúť o dva roky. Dovtedy primátor Matúš Vallo sľubuje vypracovanie dopravných štúdií, zlepšenie mestskej hromadnej dopravy, vybudovanie záchytných parkovísk ale aj nových parkovacích miest v intraviláne Bratislavy.

parkovacej politike

Súvisiace články

Záznam DTV zo zhromaždenia

Jeden komentár k “Verejné zhromaždenie kvôli parkovacej politike”

  1. V mediálnom hurhaji okolo parkovacej politiky sa potichúčky schovali Zmeny a doplnky územného plánu Bratislavy 06. Medzičasom na Magistráte „vyvesené“ na pripomienkovanie. V Devínskej ani čiarka niečoho nového v mestskom územnom pláne, alebo nápravy toho pobabraného z pôvodného územného plánu mesta. No ale zase aj na rozdávanie k meneniu územného plánu, toho odhodlania zvolených aj nezvolených činovníkov pri vášnivých FB diskusiách okolo žeravých EIA procesov v poslednom pol roku. Ešte niekto váha (nielen) s pozíciou architekta mestskej časti ? Skutek, na celej čiare utek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *