Trans Danube Swim 2019

trans danube swim 2019
Ján Žatko

Prvého septembra 2019 usporiadali poslanci na hradnom kopci v Národnej rade SR Deň otvorených dverí. Pod hradným kopcom sa konala iná veľmi výnimočná akcia. Tisícovka plavcov sa vrhla do vĺn Dunaja aby vlastnými silami prekonala jeho prudký tok. Ľuboš Felner zorganizoval už šiesty ročník akcie Trans Danube Swim 2019. Prežili sme všetci.

píše: Ján Žatko

História Trans Danube Swim

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, zorganizoval 1. septembra 2019 spolu so svojimi kolegami z Buba už šiesty ročník akcie Trans Danube Swim, alebo po slovensky, Plávanie cez Dunaj. Akcia sa koná vždy prvú septembrovú nedeľu. Podľa organizátorov je voda v Dunaji vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj.

Trans Danube Swim 2018

Jednou z mojich mála športových aktivít je plávanie. Hlavne plávanie v prírodných vodách. Preto som minulý rok s nadšením využil možnosť prvýkrát v živote sa ponoriť do dunajských vĺn. Spolu so mnou sa minulý rok do chladných vĺn Dunaja vrhlo podľa organizátorov rekordných 850 bláznov. Slniečko síce plavcov sklamalo ale teplota bola celkom prijateľná. Teplota vzduchu bola 23 °C, teplota vody iba o trochu nižšia a to 19 °C. Tesne pred štartom začalo pršať a tak sme boli nakoniec celkom radi, keď sme sa po odštartovaní mohli ponoriť do vĺn. Štart bol na nábreží Dunaja pri bývalom PKO, cieľ bol pri reštaurácii Aušpic pri Moste SNP na petržalskej strane Dunaja. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá asi 1 300 metrov. Keďže bolo nedávno po záplavách, museli sme sa počas plávania k druhému brehu vyhýbať plávajúcim kmeňom stromov. Ale zvládli sme to. Vzrušujúcu atmosféru pri minuloročnom štarte si môžete vychutnať v nasledujúcom videu.

Trans Danube Swim 2019

Tohtoročný šiesty ročník bol úplne iný ako predchádzajúci. Na brehu Dunaja nás privítalo krásne letné počasie. Slnečno, teplota vzduchu 31 stupňov v tieni, voda hlboká 299 cm s teplotou 20,8 °C. Ideálne počasie na plávanie v Dunaji. Minuloročný rekord účastníkov bol opäť prekonaný. Do vody sa podľa organizátorov vrhla vyše tisícka odvážlivcov. Medzi nimi aj primátor Matúš Vallo, ktorý práve tak ako ja absolvoval túto mokrú trasu už druhýkrát. Aj farba plávacích čiapok sa zmenila. Žltú vystriedala modrá.

trans danube swim 2019
Nedočkavci pred štartom.

Kvôli zvýšenému počtu účastníkov nás čakala aj ďalšia zmena. Plavci odštartovali v dvoch vlnách s odstupom 15 minút. Štart prvej tohtoročnej plaveckej vlny si môžete pozrieť v nasledujúcom videu.

Prekonávanie Dunaja bol naozaj pôžitok. Najdôležitejšie bolo čo najskôr prekonať silný prúd a dostať sa čo najbližšie k druhému brehu. Potom už stačilo nechať sa unášať dunajskými vlnami a nezabudnúť vystúpiť z tohto „vodného autobusu“ pri cieli.

trans danube swim 2019
Cieľ je už na dosah.

Tam nás už čakalo tak ako minulý rok zaslúžené občerstvenie v podobe ovocia, guláša a piva alebo nealka.

Bezpečnostné opatrenia

Bezpečnostné opatrenia počas celej akcie boli zabezpečené na veľmi vysokej úrovni. Od okamihu štartu bola pozastavená lodná doprava v danom úseku Dunaja, s plavcami plávali aj potápači pripravení im pomôcť a na hladine sa pohybovalo niekoľko záchranných člnov. A čo ma veľmi príjemne prekvapilo, medzi vodnými záchranármi bol aj čln s devínskonovoveskými dobrovoľnými  hasičmi. Aj zásluhou týchto opatrení dopadla akcia bez problémov. Už teraz sa teším na ďalší ročník. Pridáte sa?

trans danube swim 2019
V strede Dunaja devínskonovoveskí hasiči strážiaci našu bezpečnosť.

Súvisiace články

Fotogaléria

Ďalšie fotografie z podujatia nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *