Symbol arogancie moci zmizol

Ján Žatko

Včera som si v súvislosti s plánovaným výrubom stromov pri rybníku zaspomínal na minulý rok, ktorý sa v Devínskej Novej Vsi niesol v znamení masívnej likvidácie vzrastlej zelene. Dospelé stromy sa likvidovali z rôznych príčin. Buď kvôli výmene tepelných rozvodov, alebo kvôli tomu že už nemali priestor na život v parkovacích ostrovčekoch, alebo preto že išlo o invazívne dreviny. Zúfalí Devínskonovovešťania sa o výruboch dozvedeli spravidla až vtedy, keď im pod oknami začali kvíliť motorové píly. Priam symbol arogancie moci minulého vedenia mestskej časti. Tak možno nazvať torzo spíleného mohutného stromu na Istrijskej ulici, ktoré až doteraz strašilo pred zdravotným strediskom.

píše: Ján Žatko

Symbol arogancie moci

V auguste minulého roku o tom napísal článok Milan Náhlik. Uvádzam ho ďalej v plnom znení:

Rozkaz zňel jasňe. Pod týmto titulkom som pred niekoľkými týždňami uverejnil na sociálnej sieti príspevok. Poukázal som v ňom na necitlivý, zbytočný, kontraproduktívny a spoločensky úplne nezmyselný výrub stromov z čeľade „Pajaseň“ v mestskej časti Devínska Nová Ves. Nechcel som sa k tejto téme vypílených stromov vracať. Dnešná prechádzka uličkami v okolí starej pošty ma však opäť prinútila vziať pero a ukázať verejnosti cynizmus v podaní samosprávy Devínskej Novej Vsi v celej svojej „kráse“.

Milan Náhlik.

Cynizmus vládcu Devínskej


Áno priatelia je to práve cynizmus, ktorý po nezmyselnom akte výrubu devínskych velikánov akým bol aj tento unikát miestnej flóry sála z torza tohto kedysi ešte nedávno zeleného obra. Je to výsmech a neúcta voči ľuďom samotným. Pseudoumelec, ktorý premenil torzo kmeňa kedysi mocného obra miestneho mikronámestia na akúsi mátohu či strašiaka je hanbou nielen pre autora tohto paškvilu. Je hanbou pre samotný Miestny úrad Devínska Nová Ves, ktorý je primárne zodpovedný za toto barbarstvo.

Rozkaz zňel jasňe

Doslova šialenosť tohto počinu dokresľuje obraz nezáujmu o životné prostredie paradoxne dnes, kedy už ľudstvo žije na ekologický dlh. Iróniou všetkého však je, že akt skazy bol vyrieknutý v duchu záchrany životného prostredia pretože išlo o strom, ktorý mal samotnému životnému prostrediu škodiť. Aký nezmysel, však? A preto sa pýtam, komu a ako škodil tento úchvatný zázrak prírody, na obrázku ešte pred vypílením. V kľude tu rástol, žil a dával všetko čo mohol dlhých 70 rokov. Prežil povojnové obdobie, desaťročia socializmu, ďalšie desaťročia ponovembrovej demokracie aby nakoniec v dnešnej liberalizmom a nekontrolovateľným konzumom skazenej doby predčasne a v plnej sile ukončil svoje poslanie, ktorým bolo slúžiť tejto planéte.

symbol

Diletanti, pseudoobdorníci a prospechári

Jediná škodná v spoločnosti, kde žijeme sú diletanti, pseudoobdorníci a prospechári, ktorí robia rozhodnutia od stola bez premyslenia následkov aké ich rozhodnutia samotné pre život ľudí budú mať. Dúfam, že toto posolstvo sa dostane aj k ľuďom, v ktorých kompetencii je vypílenie tej hanby, ktorá tam zostala ako memento pre nás všetkých. Pretože sme to stále my, v koho rukách je právo na to akým smerom sa život v Devínskej Novej Vsi a všetky jeho fragmenty bude uberať.

symbol

Symbol arogancie moci zmizol

Malý dodatok k článku Milana Náhlika. Pred dvomi týždňami tento symbol arogancie moci bývalého vládcu Devínskej Novej Vsi zmizol. Na súčasnom vedení mestskej časti zostáva napraviť čo najskôr škody, ktoré Devínska Nová Ves v poslednom období na životnom prostredí utrpela. Budeme na tom všetci tvrdo pracovať. Starosta, poslanci, členovia Komisie výstavby a životného prostredia aj pracovníci miestneho úradu.

symbol

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *