Sovule hľadajú ďalšie Sovule

sovuleOd septembra 2017 pôsobí v Devínskej Novej Vsi prírodovedný klub Sovule, ktorý vedie  deti vo veku od 6 do 15 rokov k poznávaniu prírody a úcte k nej. Ak máte deti v tomto veku, možno by privítali možnosť zažiť množstvo dobrodružstiev v prírode s kamarátmi. Sovule sa stretávajú každú stredu od 16:00 do 18:00 a každú sobotu od 10:00 do 12:00 pred kostolom v DNV. O tom, čo zažili v minulom roku ďalej

píše: Vladimír Nemček

Sovule v roku 2018

Rok utiekol ako voda a spolu s deťmi sme prežili fantastické zážitky. Snažili sme sa postupne zlepšovať našu činnosť, viac spoznávať deti a ich záujmy. Zároveň sme pre ne vymýšľali nové aktivity. Predstavili sme si mnohé živočíchy a rastliny spolu s ich prostredím. Okrem začiatku zimy sme všetky aktivity vykonávali v prírode, aby sme deti dostali takpovediac „doprostred deja“. Nechceli sme iba rozprávať a opisovať im naše skúsenosti. Chceli sme to všetko zažiť spolu s nimi. A zažili sme toho dosť.

V januári sme prvýkrát videli prelietať v hmle nad našimi hlavami orliaka. V zahmlenom počasí nás zbadal neskôr ako my jeho. Zamierili sme aj na návštevu do Rakúska, kde sme našli dieru zrejme po sysľovi.

sovule

Vo februári sme si vyskúšali streľbu z praku. Samozrejme nie na cieľ. Iba sme sa pokúšali dosiahnuť rakúsky breh.

sovule

Stavali sme snehotučniaka, ktorý akoby z oka vypadol tučniakovi na obrázku.

sovule

Navštívili sme aj lužný les, kde sme objavili stopy – diery v strome po tesárovi čiernom.

sovule

V marci už bolo počasie priaznivejšie. Sústredili sme sa na prebúdzajúcu sa prírodu. Na Sandbergu nás zaujali májky – veľké chrobáky, hľadajúce si miesto na rozmnožovanie.

sovule

Urobili sme si výlet z Devína do Devínskej Novej Vsi a pozorovali sme kačice a ďalšie vodné vtáky.

sovule

Apríl sa niesol v znamení brigády v miestnom dendroparku. Sovule boli jedným z organizátorov úspešného upratovania tohto pekného miesta na okraji Devínskej Kobyly. Po uprataní sme si porozprávali o sovách a spolu s deťmi vyfarbovali sovie masky.

sovule

V tomto mesiaci sme objavovali čaro mokradí. S novými sieťkami sme sa vybrali na niekoľko miest, aby sme si predstavili život pod vodnou hladinou. Sami sme boli prekvapení, čo všetko žije ukryté pred našimi očami. Na chvíľu sme sa kochali mlokom, kunkami, žubrienkami, potápnikmi či spľošťulami. Samozrejme sme všetky úlovky vypustili naspäť tam, kde sme ich chytili.

sovule

Najväčšie prekvapenie bolo, keď nám pri tom všetkom robil spoločnosť bobor.

sovule

Mokrade sa stali naším obľúbeným miestom a vrátili sme sa tam niekoľkokrát.

sovule

Zamierili sme aj na Slovanský ostrov pri Devíne, kde sme sa učili rozlišovať jednotlivé druhy oblakov.

sovule

V máji sme sa naučili niečo o hniezdach. Ukázali sme si, ako vyzerá hniezdo trsteniarika. Dozvedeli sme sa, ktorý druh si hniezdo vystiela blatom a ktorý druh má hniezdo zavesené na konári.

sovule

Zažili sme letnú búrku s riadnym lejakom. Deti boli spokojné a natešené.

sovule

Náš kolektív sme utužili pri hre s guľôčkami. Jedna jamka a farebné guličky nás zabavili na dlhý čas.

sovule

Opäť sme navštívili mokrade. Konečne sa nám pošťastilo odchytiť skokana, ktorého sme po chvíli vypustili naspäť do vody.

sovule

V júni sme využívali slnečné počasie ako sa len dalo. Konečne sa nám podarilo nájsť nášho najväčšieho chrobáka – roháča veľkého. Jednu samičku sme si pozreli celkom zblízka.

sovule

Pekný zážitok nám poskytla mladá myšiarka ušatá, ktorú sa nám podarilo objaviť v korune stromov.

sovule

Po letnej prestávke sme sa plní nadšenia vrhli do jesennej časti. Navštívili sme viacero zaujímavých miest. Jedným z nich bol hrad Devín, kde sme nazreli do histórie tunajšej krajiny.

sovule

Vďaka novým kontaktom sme sa pozreli aj na ostrov Sihoť, kde sme nazreli do histórie a súčasnosti vodohospodárstva.

sovule

V októbri sme opäť navštívili lužné lesy pri Morave a tentoraz sme zistili, že bobor vie aj loziť po stromoch.

sovule

Zorganizovali sme výstup na Devínsku Kobylu. Síce sme boli unavení, ale zvládli sme to.

sovule

V novembri sme už pokračovali iba cez soboty. Naučili sme sa postaviť jednoduchý prístrešok, ktorý nás ochráni pred nepriaznivým počasím.

sovule

Úspech mal aj nácvik zakrádania sa, čo Sovule možno niekedy využijú v živote.

sovule

Rok 2018 preletel veľmi rýchlo. Veríme, že aj tento rok spoznáme nové deti a zažijeme ďalšie jedinečné situácie, s ktorými sa s vami opäť podelíme. Sme prírodovedný klub Sovule a hľadáme ďalšie deti (vo veku od 6 do 15 rokov) do nášho tímu. Stretávame sa každú stredu od 16:00 do 18:00 a každú sobotu od 10:00 do 12:00 pred kostolom v DNV. Bližšie info získate na sovulekruzok@gmail.com. Tešíme sa na vás!

zdroj: sovule.eu

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *