Silvestrovský výstup na Devínsku Kobylu

kobylu
Lubomira Petrova

Tohtoročný tradičný výšľap na Devínsku Kobylu bol ako inak – tradičný. Výborná vec, pre telo aj ducha. Obmieňajú sa akurát špecifiká ako počasie a počet ľudí. Počasie bolo tentokrát ako vopred naprogramované. Deň predtým síce celý deň pršalo, obávali sme sa, ako bude na Silvestra, a že v lese bude blato.

píše: Lubomira Petrova

Húfy ľudí mieria na Kobylu

Ráno nás však z domovov vytiahlo krásne slnko. Ja osobne som kvôli zraneniu bola zmierená s tým, že nepôjdem, no ale to slnko… Nedalo sa odolať. A zasa deň po, na Nový rok, tmavý usmoklený čas, krásny na oddych. S blatom v lese to bolo omnoho prívetivejšie ako minulý rok, kedy mrholilo aj v deň výšľapu. Počet ľudí ma prekvapil. Bola som tu štvrtý (alebo piaty) raz, ale toľkoto som nezažila. Celé húfy počas dopoludnia. Zelená trasa na Kobylu bola ako promenáda voľakde v meste, červená smerom z Dúbravky jakbysmet. Z Devínskej trvá cesta na vrchol takú hodinku.

kobylu

Tlačenica na vrchole

V organizovanej skupine turistov, ktorí odchádzali od Istra Centra, bolo vraj (moja mama tam bola) osemdesiat ľudí! Hore na Kobyle, v priestore od altánku po bývalú raketovú základňu, bolo niekoľko ohnísk, už by ani nebolo miesta na ďalšie. My chodíme k ohnisku, pri ktorom sa stretávajú pravidelne zhruba tí istí Novosielci. Z Grby, zo Slovinca, nechýbal najstarší účastník Zdenko Ouzký.

kobylu

Varené vínko priamo na vrchole

Rok čo rok oheň vopred pripraví Ivan (Baláž) a v deň Silvestra od skorého rána v kotlíku bez prestávky prevára vínko, ktoré si pútnici hore vynesú, aby sa zohriali. Milým turistickým folklórom sú aj putujúce ploskačky s niečim tuhším. Predsa len, človek je po dlhšom čase vonku v lese skrehnutý… Plus klobásky, špekáčky, koláče… Tradičná bola aj čerešnička na torte – riaditeľ Istra Centra Rasťo Šimkovič nesklamal a atmosféru dopĺňal svojou hrou na gajdy. Hralo sa aj na akordeón a spievalo.

kobylu

Ohňostroj na cyklomoste

Dole z kopca sa už ide ľahšie. U nás je potom tento deň opäť tradičný – poobedný oddych, polnoc na cyklomoste. Tento rok tam bol vďaka obyvateľom ulice Na Mýte najväčší a najdlhší ohňostroj. Parádne to bolo.

P.S. Použila som vrámci GDPR fotografie, kde nie je veľmi vidno tváre. Ak by sa tam napriek tomu niekto našiel a nesúhlasil so zverejnením, ozvite sa a fotku stiahnem. Ďakujem!

kobylu

Video zo Silvestra na Devínskej Kobyle

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *