Reakcia na komentáre Lenky Encingerovej na FB

komentáreNedá mi neodpísať Vám, pani Lenka Encingerová. Reagujem až teraz, pretože ja nie som na Facebooku (FB) a článok bol po prvýkrát uverejnený na blogu „tyzdenvdevinskej.sk“. Mám viac výhrad k vášmu komentáru na FB na môj článok.

píše: RNDr. Mária Žatková
podpredsedníčka miestnej volebnej komisie v DNV

Za najzásadnejšie považujem, že vy vo svojom komentári uvádzate, citujem Vás: „Ale je tu diskusia, na Vašej stránke (pozn. na FB stránke Týždeň v Devínskej), od ktorej sa nemôžete len tak dištancovať, že sa tu pomaly manipulujú voľby, a donekonečna sa tu môžu vytvárať dojmy …. bez dôkazov“. Pani Encingerová, to slovko „bez dôkazov“ si vyprosím, nerada používam slovo klamstvo, ale toto je číre klamstvo. Ja som sa totiž pozrela na tabuľku výsledku volieb a ako dlhoročná členka miestnych volebných komisií som vedela z tabuľky vyčítať, čo je abnormálne. Teda opakujem, DÔKAZY SÚ na stránke MČ DNV!!! Ale vy dôkazy asi nechcete vidieť a za to ja už vonkoncom nemôžem.

Za druhé, ja nikde v článku netvrdím, že bolo niečo zmanipulované. Mimochodom to (aj) vy ste sa pričinili o podsúvanie ľuďom v DNV na FB, že článkom sa poukazuje, že voľby sa manipulujú. A preto som ani nevidela dôvod, prečo by som mala dať návod na niečo, o čom vôbec nehovorím. To ako keby ste si kúpili chladničku Whirpool a dali Vám k nej návod na práčku Candy. Ba práve naopak, týmto článkom som moje pôsobenie vo volebnej komisii dotiahla do konca s tým, že som informovala o skutkovom stave výsledkov. A považovala som za potrebné upozorniť občanov na tento abnormálny fakt, zdôrazňujem FAKT. Verte mi, keby som nebola podpredsedníčkou miestnej volebnej komisie, tak nebudem tratiť môj vzácny čas písaním článkov, ktoré Vy považujete za „bez dôkazov“. A ešte by som chcela dať Vám a ďalším do pozornosti, že voľbám som nevenovala len tých 24 hodín uvedených v reakcii môjho manžela. Pred voľbami miestna volebná komisia zasadala asi 6-7 krát, po pracovnej dobe o 17:00 hod. a počas dvoch nedelí, aby skontrolovala správnosť podaných kandidátnych listín a pripravila veci k voľbám tak, ako to zákon vyžaduje. Teda nie je to len o tom jednom 24-hodinovom volebnom dni. Ale kľudne túto činnosť v budúcnosti prenechám mladej generácii. Ukrojte si prosím už teraz zo svojho voľného času a zistite si, aký je vekový priemer členov okrskových volebných komisií. MČ DNV tieto informácie má. Vrele Vám to odporúčam.

Za tretie, vy chcete dôkazy, ale ako sama píšete „… ale to, že podnet môže dať len neúspešný kandidát, som netušila …“. Dávam do pozornosti sloveso „som netušila“. Potom celý Váš prvý komentár o návode na riešenie stráca zmysel.   Písať o niečom, o čom netušíte … ?! Nemám čo k tomu povedať, snáď len odcitovať bibliu: „Prečo vidíš smietku v oku svojho brata, a vo vlastnom oku brvno nezbadáš?“

Za štvrté, na úplný záver píšete, že „keď som čítala tie byrokratické odpovede, čo dostala (pozn. ja) ohľadom tej zápisnice, tiež som prevracala oči“. Tu si rovno odporujete vášmu úvodu, kde uvádzate, opätovne Vás citujem: „Takto len prispievate k už krehkej nedôvere občanov v inštitúcie“. Dovolím si uviesť, že Štátna volebná komisia je inštitúcia a vy nad jej rozhodnutím „tiež prevraciate oči“. Keby ste mali dôveru k inštitúciám, neprevracali by ste oči nad jej uznesením. Tu mi prichádza na um jedna dôchodkyňa, ktorá prišla odovzdať zápisnicu a začala sa sťažovať, že toto fotenie zápisníc …, že títo pozorovatelia počas sčítania hlasov (v jej komisií totiž boli prítomní) … že načo je to dobré!? Podobná reakcia ako Vaša.

No a využijem ešte moju reakciu na vaše komentáre na FB a „vylejem si srdce“, keďže sa tu nepriamo hovorí o rozdeľovaní obyvateľov v DNV.

Prisťahovali sme sa do DNV v novembri 1988. Teda tento rok o takomto čase to bude už 30 rokov, čo som obyvateľkou DNV. Od začiatku ľudia na sídlisku boli nechcení pôvodnými obyvateľmi DNV, lebo im komunisti zabrali na výstavbu sídliska ich pozemky. Ale my za to fakt nemôžeme, to Váš predseda Národného výboru sa nevedel vzoprieť vedeniu svojej strany (dnes sa tomu moderne hovorí „nemal gule“) a zastaviť zaberanie vašich pozemkov a výstavbu sídliska. Verte mi, keby mi pridelili byt niekde inde, išla by som tam a nie na Vaše pozemky v DNV. Ale dali nám byt tu a vôbec za to nikto na sídlisku nemohol a doteraz nemôže, okrem jedného z Vás, Vášho vtedajšieho predsedu Národného výboru. Ale myslela som si, že časom sa zmení rozdeľovanie obyvateľov v DNV na „príšelcov“ (tých na sídlisku) a „pôvodných devínskonovovešťanov“ (tzv. starousadlíkov). Veď už sme sa dostali do takej situácie, že detí obyvateľov na sídlisku sa narodili v DNV a sú teda rodenými devínskonovovešťanmi, nie príšelcami! Veľmi ma to mrzí, ale realita je taká, že nie sú. Viem to preto, lebo v DNV sa nedá nič utajiť a je verejným tajomstvom, že medzi starousadlíkmi kolovala pred týmito voľbami veta, podobná sloganu: „Nech je aký je, ale je náš“ (pozn.: išlo o voľbu kandidáta na starostu D. Krajčíra). Teraz sa Vás spýtam Lenka Encingerová, ale dajte si ruku na srdce a odpovedzte si na otázku: Keby bol voľby vyhral p. Tešovič, bola by Vaša reakcia na všetko, čo sa dialo na FB taká istá, ako je teraz?

Veľmi ma mrzí, že situácia sa moc nezlepšila a nie je to len môj osobný názor. Aj ľudia zo sídliska venovali strašne veľa svojho voľného času, aby dali niečo DNV (prišli sme vlastne na sídlisko, kde nebolo nič, len hlina, mláky, cesta, 101-tka, nákupy sme vláčili v blate z Dúbravky a obchodného domu Lamač, ktorý už nefunguje). Ale aj tak sme si zamilovali túto mestskú časť, ale priznám sa, mne osobne chýba pocit, že aj my sme tu doma, že sa na nás starousadlíci nehnevajú a nevinia nás za všetko, čo je tu zlé. Aj vďaka manželovi, ktorý sa angažoval a stále sa angažuje v dianí v DNV, môžem povedať, že poznám za tých 30 rokov dosť ľudí zo starej časti a sú to dobrí ľudia. Verte mi, že je mi z toho veľmi smutno, že aj po 30 rokoch tu stále „bojujú“ medzi sebou dva tábory. Veď všetkým obyvateľom DNV by malo ísť v prvom rade o to, aby voľby boli férové ….

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *