Prečo volím KDH

volím kdh
Ján Žatko

V sobotu sú na Slovensku parlamentné voľby a v nedeľu sa zobudíme do inej krajiny. Dnes je už prakticky isté, že dvanásťročná vláda Smeru bude minulosťou. Otázkou je, aká budúcnosť nás čaká. Či nás čaká chaos alebo stabilita. Ja aj v týchto voľbách opäť volím KDH. Aj kvôli tej stabilite. A okrem toho mám ešte množstvo a množstvo ďalších dôvodov. Veľmi výstižne ich za mňa vyjadril herec a recitátor Štefan Bučko. Tu sú jeho aj moje dôvody.

píše: Ján Žatko

Štefan Bučko píše:

Som presvedčený, že momentálne nie je na našej scéne politický subjekt, ktorý by autentickejšie zastával kresťanské hodnoty a z nich rezultujúce aktivity ako KDH.

Už štyri roky ma v parlamente nezastupuje strana alebo politický subjekt s konštantnou hodnotovou orientáciou príbuznou tej mojej. Áno, nájdu sa jednotlivci z mnohých strán, ktorí sa podpíšu pod zákony odrážajúce moje hodnotové nastavenie. Ale nejde o prúd, o ktorom sa dá povedať, že je to platforma, kde klubové pravidlá založené na žitom kresťanstve ponúkajú možnosť spoľahnúť sa na to, že ich nositelia budú nielen obrancami týchto hodnôt, ale v praktickom politickom živote aj iniciátormi a presadzovateľmi zákonov, ktoré podporia prirodzené právo vychádzajúce z desatora.

 

Nikdy nenájdeme ideálne zoskupenie, ale určite od roku 1990 takouto platformou bolo pre mňa KDH. Pred štyrmi rokmi sa ocitlo prvýkrát mimo parlamentu a bolo to výrazne cítiť. Mnohým ľuďom aj inej politickej orientácie to bolo ľúto, pretože vedeli, že je to hodnotovo čitateľné a spoľahlivé zoskupenie a takýto hlas je v turbulentných a zlomových chvíľach veľmi potrebný.

Svoju úlohu zohralo aj presvedčenie, že KDH to má tradične isté a tých svojich 8 percent dosiahne. Chýbalo málo a tesne skončilo pred bránami. Hodnotilo sa to z mnohých hľadísk, mnohí ľutovali, že to predsa len nehodili KDH, ale skutočnosť to už zmeniť nemohlo.

Dnes je opäť KDH na prahu zvoliteľnosti. Som presvedčený, že momentálne nie je na našej scéne politický subjekt, ktorý by autentickejšie zastával kresťanské hodnoty a z nich rezultujúce aktivity ako KDH.

Osobne poznám z kandidátky vyše dvadsať uchádzačov o zvolenie do parlamentu, o ktorých môžem svedčiť, že ich doterajší život bol naplnený službou núdznym v právnej, medicínskej, charitatívnej, pedagogickej, poradenskej, ale aj politickej činnosti, kde boli mimoriadne úspešní a dosiahli veľa dobra a nevystavovali to na obdiv.

volím kdh

V dnešných časoch je to možno považované za marketingové zlyhanie, ale je to v súlade s evanjeliom. Súčasné strany sú postavené na silných vodcoch. V KDH ako zrejme v najstaršej politickej fungujúcej strane na Slovensku sú štandardné postupy.

Aj voľba predsedu. Môžeme mať výhrady k jeho spôsobu komunikácie, ale na rozdiel od iných je stále známe to, že nekradne, nepodvádza, drogám sa vyhýba, nenahráva si svojich partnerov a má usporiadanú rodinu.

KDH je stále jasne hodnotovo ukotvená a spoľahlivá strana. Myslím si, že by bola veľká škoda, keby takýto čitateľný hlas najviac konzistentný s kresťanskými a konzervatívnymi princípmi nebolo v parlamente počuť. Ostávam od roku 1990 i naďalej verný tejto značke. Volím KDH a vedel by som na tejto kandidátke pokojne zakrúžkovať 5-krát viac hlasov, ako mám k dispozícii.

volím kdh
Štefan Bučko

zdroj: denník Postoj

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *