Pozvánka: Kultúrne leto v Devínskej Novej Vsi

Kultúrne leto v Devínskej
Ján Žatko

Prázdniny sú v plnom prúde a devínskonovovešťania sa vybrali na dovolenky. Užívame si chvíle voľna na horách, pri mori alebo aj na poznávacích zájazdoch. Deti si užívajú väčšiu voľnosť u starých rodičov a zažívajú s novými kamarátmi nové dobrodružstvá. Parkoviská v Devínskej Novej Vsi na určitý čas nepraskajú vo švíkoch tak ako obyčajne. Tí, ktorí zostali doma môžu okrem krásnej prírody, ktorú ponúka okolie našej mestskej časti využiť leto aj na návštevu kultúrnych podujatí. Tak ako každý rok, aj tentoraz na vás čaká Kultúrne leto v Devínskej pripravené Istra Centrom.

Doplnené 13. 7. 2018 o mimoriadnu aktualitu – nájdete v závere článku.

píše: Ján Žatko

Letná čitáreň

Kultúrne leto v Devínskej môžete tráviť aj v príjemnom a tichom prostredí nádvoria miestnej knižnice na Istrijskej 6. Letná čitáreň je otvorená až do 27. júla počas otváracích hodín knižnice v pondelok, stredu a štvrtok od 12:00 do 16:00 a v piatok od 13:00 do 16:00. Môžete si tu vybrať z pestrej ponuky denníkov, týždenníkov a mesačníkov. Pre najmenších návštevníkov letnej čitárne sú pripravené hračky, farbičky a kriedy na kreslenie. Vstup zdarma.

Kultúrne leto v Devínskej
Letná čitáreň – ilustračná snímka.

Letné kino

Premietanie letného kina je zabezpečené počas piatkových večerov na nádvorí miestnej knižnice na Istrijskej 6. Začína sa po zotmení orientačne okolo 21:30. Vstup je zdarma, občerstvenie zabezpečí Fragolino Pizza a Istra centrum tvrdí, že komáre nebudú, lebo je priestranstvo postriekané proti týmto krvilačným šelmám. Prvý film si môžete vychutnať už dnes v piatok 13. júla.

  • 13. júla 2018Pračlovek – animovaný/dobrodružný/komédia, Francúzsko/UK, 2018, 88 min,
  • 20. júla 2018: Stratili sme Stalina – komédia/dráma, Francúzsko/UK/Belgicko, 2017, 106 min,
  • 3. augusta 2018: Fakjú pán profesor 3 – komédia, Nemecko, 2017, 120 min,
  • 17. augusta 2018: Mesiac Jupitera – dráma/sci-fi, Maďarsko/Nemecko, 2017, 123 min,
  • 24. augusta 2018: Ferdinand – animovaný/rodinný, USA, 2017, 108 min.

Zmena programu vyhradená!

 Letný podvečer s komornou hudbou

Komornú hudbu si počas leta môžete vychutnať počas nedeľňajších podvečerov v Múzeum kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej 68. Najbližší koncert sa uskutoční už v túto nedeľu. Koncert začína vždy o 18:00.

  • 15. júla 2018Excess Quartet – účinkujú: Martina Kuštárová (flauta), Jozef Kamencay (bas klarinet), Matej Šútora (husle), Marta Šútora (husle),
  • 29. júla 2018: Koncert starej hudby na historických hudobných nástrojoch, účinkujú poslucháči odboru starej hudby na Cirkevnom konzervatóriu v Bratislave,
  • 19. augusta 2018: Trio serioso – účinkujú: Pavol Varga (husle), Katarína Veselská (husle), Peter Zwiebel (viola).

Kultúrne leto v Devínskej pre deti

Kultúrne leto v Devínskej to sú aj divadelné predstavenia pre deti. Odohrajú sa počas nedeľňajších popoludní tiež na nádvorí miestnej knižnice na istrijskej 6. Začiatok predstavení je vždy o 17:00. Prvé predstavenie O kráľovi Jonášovi sa už odohralo minulú nedeľu a pre naše deti sú pripravené ešte ďalšie dve.

  • 22. júla 2018: Klauniáda – účinkuje Divadlo zo šuflíka,
  • 5. augusta 2018: Kocúr v čižmách – účinkuje bábkové divadlo BUM BÁC.

Kultúrne leto v Devínskej uzatvára koncert vo veľkej sále

Na záver kultúrneho leta pripravilo Istra Centrum program pri príležitosti 74. výročia SNP a Dňa ústavy SR. Koncert OľuN Rádio Bratislava a Jána Babjaka sa uskutoční 26. augusta 2018 o 17:00 vo veľkej sále na Istrijskej 43.

Kultúrne leto v Devínskej
Ján Babjak

zdroj: Istra Centrum

Koncerty v Tarzanii

Kultúrne leto v Devínskej obohacujú aj koncerty usporiadané v Tarzanii Devínska pri Cyklomoste slobody. K dnešnému dňu sú na facebookovej stránke Tarzanie avizované tieto koncerty:

Kultúrne leto v Devínskej
Tarzania Devínska.

zdroj: Tarzania Devínska

Mimoriadna aktualita – americkí Chorváti v Devínskej

V sobotu 14. júla 2018 o 19:00 sa v Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku na Istrijskej 68 predstaví folklórny súbor amerických Chorvátov z Detroitu „Nova Nada“. Vstup je voľný.

Kultúrne leto v Devínskej

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *