Polemika okolo futbalu v Devínskej pokračuje

Polemika okolo futbaluAsi pred mesiacom sme zverejnili článok Ing. Mariána Spišiaka pod názvom Schválená dotácia pre futbal vyvoláva otázky. Reagoval ním na, podľa neho nespravodlivé,  rozdelenie dotácií mestskej časti pre futbalové kluby FCL VW Devínska Nová Ves (FCL) a Futbalový klub mládeže DNV (FKM). Na článok reagoval Martin Kaniansky, jeho stanovisko nájdete na konci horeuvedeného článku. Martinovi Kanianskemu odpovedá opäť Ing. Marián Spišiak. Polemika okolo futbalu v Devínskej pokračuje.

Stanovisko Ing. Mariána Spišiaka:

Pre informáciu k stanovisku pána Kanianskeho. Podľa jeho vyjadrenia pán Krička nefiguruje v organizácii FCL. O opaku svedčí zápis zo stretnutia (priložený). Informácia o počte členov vychádza z podkladov priložených pri registrácii občianskeho združenia. A to je rozhodujúci ukazovateľ. V zmysle stanov FKM čl. IV je presne definované členstvo v klube. Informácia o počte členov je z tohoto dôvodu nerevalentná. A platí to, čo bolo veci povedané. Je schodné, keď sa k problematike vyjadrujú takí, ktorí nepoznajú ani stanovy.

Na ilustráciu len niekoľko faktov k činnosti FCL, časť z nich vykonáva aj pre FK mládeže, ktorého predstaviteľ pán Krička je trénerom mládežníckeho mužstva FCL DNV. Povinnosti (aj finančné) spojené s účinkovaním mužstva v súťažiach sú na strane klubu, finančné výhody dotácie na strane OZ.

Polemika okolo futbalu

Organizácia FKM vznikla 13. 10. 2017, v pozvánke na miestne zastupiteľstvo nie je schválenie dotácií a miestne zastupiteľstvo sa konalo 8. 12. 2018. Zároveň si dovoľujem upozorniť na dalšie fakty. Dotácia nebola schválená športovou komisiou a ani miestnou radou. Názov žiadateľa o dotáciu je Futbalový klub mládeže DNV, IČO 51154951, štatutárny zástupca Martin Krička, zhodou okolností trenér mužstva mladších žiakov FCL DNV. Mládež, to sú registrovaní futbalisti FCL.

Vzniká tu precedens, každé mužstvo si založí občianske združenie, obdrží dotáciu a zároveň bude využívať skutočnosť, že funguje v štruktúrach FCL. Dotácie dostanú všetci, alebo len tí, ktorí majú vzťahy s radnicou.

Každý tréner v športe chce niečo dosiahnuť. Vo svete platí zásada „the other is the last “ (druhý je posledný) a toto platí aj v športe. A tréner pán Krička má k poslednému miestu posledný krok. Mal by mladých ľudí učiť nielen túžbe po víťazstve, ale aj týmto smerom ich viesť. A tu je dôležitým faktorom rola trénera.

Keď sa pozrieme na výsledky trénera Kričku, musím konštatovať opak.

13 Lokomotíva Devínska Nová Ves 13 2 1 10 17:65 7 2 -8 0
14 OFK Dunajská Lužná 13 0 0 13 7:74 0 1 -18 0

 

Polemika okolo futbalu

Pokiaľ takéto postavenie mužstva v tabuľke by malo byť výsledkom práce erudovaného odborníka, mal by som mať o jeho práci a odbornosti prinajmenšom obavy. Ako rodič by som nechcel mať dieťa v mužstve vedenom takýmto trénerom. A opäť je tu pohľad na dnešné trendy, presadzujú sa len najlepší. Práca trénera, ktorý vychováva mladých ľudí k tomu, aby sa uspokojili s priemerom, alebo aj s podpriemerom, nie je podľa mňa tou správnou voľbou. Je to môj osobný názor, v celej spoločnosti však tento trend platí.

Pri pohľade na stránku FKM je pozoruhodné oznámenie o množstve kvalitných trénerov, bez konštatovania, aké výsledky vo svojej praxi dosiahli. Prísľubov najlepšej kvality je nesmierne množstvo, žiaľ bez potvrdenia faktov, ktoré by tieto prísľuby potvrdzovali. Pripomína to len konštatovanie istej spoločnosti riadiacej sa heslom Nikto Vám nemôže toľko dať, čo Vám my môžeme sľúbiť.

Som členom FCL od roku 1981 a počas svojho pôsobenia vo futbale som zažil viacero pokusov vzniku mládežníckych akadémií. Všetky bez výnimky skončili neúspešne. Prečo? Takéto pokusy nemajú systémové opodstatnenie a vznikali tam, kde vedenie klubu malo výhrady k práci trénerov zakladateľov akadémií. Zväčša slúžili na zachovanie živnosti pre ich zakladateľov. Aj v tomto prípade môže ísť o podobnosť čisto náhodnú. Možno by bolo vhodné aspoň sa zamyslieť nad týmito faktami. Uvedomiť si, že ide o budúcnosť detí.

Polemika okolo futbalu

Doteraz som neobdržal odpoveď od DNV šport o zmluvnom zabezpečení športových zariadení pre FKM a nemôžem zaujať oprávnené stanovisko k využívaniu športových zariadení zo strany FKM.

 

Platí zásada,že šport by mal spojovať a nie rozdeľovať, ako je tomu v tomto prípade.

Pre porovnanie prikladám v prílohách stretnutia zabezpečené FCL v termíne 07. 04. 2018 – 17. 06. 2018. Ide spolu o 94 stretnutí. Za kalendárny rok je to viac ako 200 zápasov. Dotácia 4 000 €. Na jedno podujatie usporiadené FKM v roku 2017 bola poskytnutá dotácia 1 800 €  2 800 €. Každý sám si môže posúdiť tieto skutočnosti.

Marián Spišiak

Poznámka admina blogu: Pán Spišiak priložil k textu 4 tabuľky vo formáte PDF. Na požiadanie ich zašlem každému záujemcovi.

8 komentárov k “Polemika okolo futbalu v Devínskej pokračuje”

 1. Ako píše Ing. Spišiak ide nám o budúcnosť detí , nám rodičom jednoznačne
  Preto vzniklo OZ aby suplovalo faktický nezáujem FCL o mládež
  Ďakujem všetkým čo sa nato dali za ich záujem pomôcť deťom hrať futbal v DNV
  Maxian Juraj

 2. Vážený pán Maxlan,
  pokiaľ chcete tvrdiť,že počet šesť mládežníckých mužstiev je zo strany FCL nezáujmom o mládež, tak potom počet O mužstiev na strane FKM je pre mňa tvrdením bez reálneho pohľadu na situáciu.Pokiaľ je skutočnosť pôsobenia šiestich mužstiev v súťažiach prejavom nezáujmu,tak potom čo je prejavom záujmu.Tak potom čo je viac 6 alebo 0.Kto robí viac,ten ktorý sa stará o 6 mužstiev,alebo ten, kto nemá na starosti ani z jedinýmJe rozdiel medzi tvrdením chceme robiť a robíme.

  1. Vážený pán Spišiak,
   áno, chcem tvrdiť, „že počet šesť mládežníckých mužstiev je zo strany FCL nezáujmom o mládež.“ Totiž počet „oficiálnych“ mládežníckych mužstiev nie je meradlom záujmu o mládež.

   S prístupom, aký sme od roku 2010 (od kedy bol náš syn členom rôznych prípravok FCL) zažili, 6 mužstiev naozaj nie je dôkazom STAROSTLIVOSTI o mládež v rámci klubu FCL DNV. Družstvá fungovali hlavne vďaka rodičom a trénerom, ktorí často krát nemali uhradené ani to málo, čo im prislúchalo. Z klubu mali deti hradené okrem trénera plochy, na ktorých trénovali, rozhodcu a náklady spojené s ligovými zápasmi. Iné turnaje (podľa nás prospešnejšie a zábavnejšie) ako aj sústredenia boli organizované trénerom a rodičmi a hradené z príspevkov rodičov a sponzorov.
   Názor na spokojnosť s členstvom v FCL môžete vidieť v odlive detí z FCL, kde v prípravke U9 bolo cca 34 hráčov – dnes nemá kto hrať. Prečo odišli z FCL, keď deti to majú blízko? Keď majú dostatočné športoviská, telocvične? Bazén – tiež blízko…

   Vďaka Martinovi Kričkovi a kolektívu akčných oteckov s podporou DNV môžu naše deti naďalej trénovať a baviť sa futbalom (aj doplnkovými športami). Samozrejme, sú tam aj menšie deti (mužstvá) a iní tréneri. Dokonca chlapci za FCL hrajú aby nevypadli zo súťaže ich kamaráti.
   Martinovi Kričkovi patrí obrovská vďaka, že má trpezlivosť s chlapcami pubertiakmi aj napriek tomu, ako sa k nemu – a vlastne aj k nám, rodičom správa vedenie FCL .

   Verte, že nám by bolo určite jednoduchšie nechať deti hrať pod pláštikom FCL DNV, ak by sme mali pocit, že sa o mládež (naše deti) naozaj so záujmom stará.

   S pozdravom

   Natália Hlavatá Hudáčková

 3. Dobrý deň pán Spišiak,

  Som rodič mladého futbalistu ktorý zažil praktiky FCL a je momentálne v OZ FKM.
  Jednoduché laické porovnanie rodiča.
  Zlepšil sa tréningový proces , materiálne zabezpečenie, kvalita turnajov a hlavne tam panuje dobrá nálada prospievajúca mladým športovcom a ich rodičom.
  Nerozumiem Vášmu demagogickému článku o vytváraní kauzy ktorá neexistuje…
  Všetko je to len otázka normálnej dohody a chcenia dospelých ľudí urobiť niečo pre naše deti.
  V OZ FKM sa stretlo pár ľudí ktorí jednoducho chceli a vytvorili niečo čo funguje, a dokonca majú finančnú podporu aj od mestskej časti ktorá je podľa mňa tŕňom vo Vašom oku, pretože celý Váš článok sa nesie v tomto duchu.
  Prečo FCL nedostalo 2 roky dotáciu od mestskej časti. Pretože sa nedohodli dospelí ľudia a trpeli tým deti. Každá strana mala svoje argumenty prečo sú tí druhí zlí a prečo to nejde… Ale ono to ide, len sa treba dohodnúť. Tak isto ako sa FCL a OZ FKM dohodli na zotrvaní mladších žiakov v pokračovaní ligy, aby nevypadli starší žiaci. Tak isto ako sa dohodlo aj financovanie tejto súťaže zo strany OZ FKM aby niekto neinformovaný (že pán Spišiak) nevypisoval ako FCL dopláca na niekoho iného.
  Váš článok je ozaj šikovne napísaný a niekto kto nepozná problematiku si povie, že si tu niekto robí vlastný biznis na úkor detí…
  Pravda je však opačná a vždy trpeli deti (FCL), na úkor starších kategórii, hlavne všetky peniaze išli na dospelých čo sa odzrkadlilo na úbytku detí (prešli pod iné kluby alebo prestali hrať futbal). Riešte prosím Vás hlavne veci, ktoré ste zanedbali. Máte tam „mŕtve“ ročníky 2003/2004. Chlapci, ktorí tam momentálne ešte zostali, nastupujú ôsmi na zápas namiesto jedenástich !!! Riešte trénerov ktorých tiež veľa poodchádzalo aby netrénovali deti masérka alebo hospodár…
  Nezavádzajte verejnosť Vašimi výpočtami o praní ,doprave detí a iných hlúpostiach. Syn prešiel prípravkov FCL C,B a A a vypomáhal aj mladším žiakom a dresy na ktoré sme sa skladali my rodičia, sme prali doma, na zápasy sme ich vozili a museli hrať ligové zápasy za FCL s loptami ktoré sme im kúpili my rodičia.
  DNV je dedina kde sa všetko vie a počúvam, že z kategórie prípravky C a predprípravky (ktorá Vám jediná zostala) tiež odchádzajú deti alebo sa chystajú pretože sú nespokojné s prístupom FCL.
  Začnite preto prosím Vás niečo pre mládež naozaj robiť, ako to robia v OZ FKM a nie vypisovať, ohovárať a politikárčiť – toto tu už bolo.

  S pozdravom Michal Gonda

  1. Dobrý večer.

   Som takisto otec jedného z chlapcov, futbalistov. Dnes už len striháme pomyslený meter na centimetre a rátame zostávajúce dni, kedy sa definitívne zbavíme hlavičky FCL.
   Nechcem sa tu rozpisovať, siahodlhými konverzáciami a výmenami názorov a faktov sme si prešli v lete a na jeseň dostatočne na to, aby si zainteresovaní uvedomili, koľká bije.
   Svojimi postojmi a krokmi nás dotlačili do stavu, ktorý teraz, (ne)pochopiteľne, kritizujú.
   A fakty, ako konflikty záujmov, údajné výdavky za služby, ktoré sme nikdy nevideli a pod., nebudem opakovať.

   Z celého mi vychádza jedno, a to, že má niekto poriadne špinavé zrkadlo. S neschopnosťou a závisťou sa ale, vážení, budete musieť vysporiadať sami. Prajem všetko dobré 🙂

   PS: FYI – Radosť z tréningov nenahradí žiadna výhra (šport pre radosť a vrcholový šport kvôli biznisu je sakra rozdiel) …

 4. Milý p. Spišiak, ja jednoducho musím, lebo sa momentálne cítim ako v komédii Slunce, seno a pár faciek..aj keď by som si radšej pochutila na prvej časti..lebo jahody sú sladšie a voňavejšie. To, že sa rodičom spoločnými silami a zanietením podarilo previesť heslo zober loptu nie drogy do reality je fakt trestuhodné. Toto, by sa nemalo diať na našom Slušnom Slovensku, tu ide o moc, eurá a prvé miesta v lige, apropo aspoň jedno majú FCL a FKM spoločne, teda okrem schizofrenickeho trénera Kricku, ktorý ani netuší za aký klub kope, načo aj ved tie posledné priečky patria aj staršiemu dorastu. Hmm asi zlá vízia a neskúsení treneri.Treba sa však pozrieť pravde do očí… niekde sa stala chyba, lebo tak veľký odliv hráčov zrejme nesúvisí s gravitačných silami mesiaca a slnka..skôr s nejakými nesilami, resp. energiou, ktorá by sa možno dala využiť efektívnejšie.
  A ešte jeden fakt, to s tou živnosťou bol predpokladám nejaký nevydarený ironicky vtip. To, že FCL roky platil trénerov bez zmluvy, v hotovosti, bianco, to je v poriadku. Po niekoľko mesačných apelaciach z mojej strany sa veci dali do poriadku. Tréner Krička príjmy riadne uviedol v daňovom priznaní, ak si myslíte, že 300 euro brutto,ktoré mu momentálne vyplaca klub FKM, z poplatkov od rodičov, dotačné peniaze nemožno na tento účel použiť je suma na zbohatnutie, nech sa paci, ja vám názor neberiem. Každý máme právo na ten svoj. Len by ma ozaj zaujímalo, či je to váš názor, alebo tak ako to u nás na tom našom Slušnom Slovensku chodí, ste len niekým delegovany. Ja osobne som si vymenila niekoľko mailov s rôznymi predstaviteľmi klubu FCL. Argument, že FKM berie, ale nedáva, viem vyvrátiť ako jedlo, ktoré mi nechutí. Pan Lučic vie o tom tiež svoje. Takže, ak vyčísli konkrétnu sumu za ligovú súťaž, my rodičia reálne náklady uhradíme.Naša konverzácia uviazla pred cca štyrmi mesiacmi na mŕtvom bode. Držím nám všetkým palce, aby sa tak nestalo aj s futbalom v DNV.

  S pozdravom

  Manželka trénera, ktorá dúfa, že si z dotácií od mestskej časti DNV postaví dom s bazénom Martina Kričková (Grozajova,Jurcakova) – tie mená v zátvorke sú moje rodné mena, takže ak ste tak dlho členom Lokomotívy, určite viete, že tieto mená sú spojené s klubom daleko pred rokom 1981.
  Tak nech ta futbalová tradícia v našom Novomseli nevykape. Ubezpečujem vás, že konexie na radnicu nemám a žiaden lobing som nerealizovala.
  Neviem, či sa vyjadrí aj manžel, ale ja som neodolala.
  Ps: platbu za ligu pre Fcl dúfam zrealizujeme do ukončenia sezóny.

 5. Mili zúčastnení,
  Plne súhlasíme s vyjadrením rodičov hráčov Gondovcov, Perdukovcov aj zástupcov trénera a hráča Krickovcov.
  Oceňujeme prístup všetkých rodičov aktívne sa zapájajajucich do tréningových a zapasovych procesov.
  Kvôli tomuto prístupu este naše dieťa hra vo voľnom čase futbal. A to je to najdôležitejšie. ? Ďakujeme!
  Machovichovci

 6. Syn trenuje pod vedenim spomenuteho trenera Kricku, na kazdy trening chodi o 1/2 hodinu skor a pocet vynechanych treningov za cele obdobie (uz cca 4 roky?) sa da zratat na prstoch jednej ruky, co je pre mna najpodstatnejsie – cize chut sportovat + ziadne choroby ani zranenia.

  Tu niekto poukazuje na neschopnost trenera umiestnenim muzstva v tabulke, no mozno by mal zacat tym, ze trener Kricka si nevybera hracov, len aby dosiahol dobry vysledok a umiestnenie v tabulke, prilezitost dostanu vsetci.
  Ja som bol jeden z tych rodicov, co chceli dohrat ligu za FCL aj po zalozeni klubu. Teraz to nejak zacinam lutovat.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *