Otvorená výzva starostovi na odvolanie postreku

Jitka Švarcová

Vážený pán starosta Dárius Krajčír,

týmto Vás verejne a otvorene žiadam o odvolanie postreku proti komárom prípravkom TETRACIP ZAPI, ktorý je naplánovaný na ráno dňa 25. 08. 2020.

žiada: Jitka Švarcová

Dôvody sú nasledovné:

 • Účinnými látkami v prípravku TETRACIP ZAPI sú cypermetrín (vo viacerých európskych krajinách je už jeho použitie zakázané) a tetrametrín, teda pyretroidné insekticídy, v prípade ktorých bola preukázaná škodlivosť ako pre ľudský organizmus, tak aj pre ďalšie živočíchy (najmä akýkoľvek iný hmyz, vodné živočíchy a mačky). Navyše ide o neselektívne insekticídy, ktoré okrem komárov vyhubia množstvo ďalšieho prospešného hmyzu, žijúceho v postriekaných oblastiach.
 • Karcinogénny insekticíd má byť aplikovaný len v intraviláne DNV, teda ľuďom priamo pod oknami (môže sa dostať aj na detské ihriská). Navyše ide o látku, ktorá je len mierne biologicky degradovateľná, polčas rozpadu má 8 – 16 dní a v pôde (a tým pádom aj na pieskoviskách) môže zostať aj 3 roky.
 • Aplikácia postreku má prebiehať v čase medzi 4.00 a 6.00, teda vtedy, keď mnoho ľudí chodí do práce či venčiť psy, čím nebude možné zabrániť kontaktu insekticídu s ľuďmi.
 • Keďže postrek je organizovaný narýchlo, môže sa stať, že viacero ľudí (najmä starších, bez prístupu na internet, bývajúcich na uliciach, kde nie je/nefunguje miestny rozhlas) sa o ňom vopred nedozvie a nezabezpečia si riadne svoje domy/byty a domáce zvieratá.
 • Účinnosť takéhoto postreku, vykonávaného výlučne v intraviláne obce, bude veľmi krátkodobá, pretože najväčšie liahniská komárov, ktorými sú niva rieky Moravy a Devínska Kobyla, postrek nezasiahne, preto sa do DNV veľmi rýchlo znova vrátia komáre z týchto miest. Túto skutočnosť potvrdzujú aj skúsenosti z iných obcí napríklad na Záhorí, ktoré takýto postrek už tento rok vykonali.
 • V noci zo soboty na nedeľu v DNV aj okolí pršalo, čím vznikli v intraviláne aj mimo neho nové kaluže, do ktorých mali samičky komárov dostatok času naklásť vajíčka, z ktorých sa v prípade priaznivých podmienok vyliahnu mladé komáre bez ohľadu na to, či bude postrek prípravkom TETRACIP ZAPI vykonaný, alebo nie.
 • Aktuálne dozrieva množstvo ovocia a zeleniny, ktoré budú po zasiahnutí postrekovou látkou (čo nemožno vylúčiť) znehodnotené.
 • Koniec augusta je obdobím, kedy sa problém s komármi prirodzene zmenšuje. Je nepravdepodobné, že by ešte nastalo dlhé obdobie tepla, ktoré komárom najviac vyhovuje. Práve naopak, teploty nemajú dosahovať ani 30 °C a podľa dlhodobých predpovedí majú v nasledujúcom týždni ešte klesnúť. Zároveň má byť tiež viac či menej veterné počasie. V takých podmienkach je výskyt komárov prirodzene nižší, ľudia sú/môžu byť viac oblečení a komáre preto nepredstavujú až takú záťaž.
 • Anketa, ktorá ohľadom postreku prebehla, je veľmi nedôveryhodným a netransparentným prieskumom, ktorý z viacerých dôvodov nemožno brať vážne:
   • bola vyhlásená narýchlo, bez riadneho informovania občanov,
   • mohol sa do nej zapojiť ktokoľvek, teda aj ľudia nežijúci v DNV,
   • jeden človek mohol pri troche šikovnosti hlasovať aj viackrát,
   • pred vyhlásením ankety ani počas jej trvania nebol zverejnený dátum/čas jej ukončenia,
   • informácie uvedené k ankete boli neúplné a zavádzajúce (nikde, napríklad, nebolo zmienené, že postrek bude vykonávaný prípravkom TETRACIP ZAPI, naopak, hovorilo sa o najekologickejšom a pre zdravie najmenej škodlivom prípravku).
 • Rozhodnutiu o vykonaní chemického postreku karcinogénnym insekticídom má predchádzať množstvo iných opatrení (informovanie občanov o tom, ako si môžu v prípade výskytu komárov pomôcť sami, premyslené kosenie verejných priestranstiev, likvidovanie potenciálnych liahnísk v intraviláne v spolupráci s občanmi) a odborná diskusia, nie nedôveryhodná anketa.

Verím, že namiesto krátkodobého mierneho zvýšenia pohodlia občanov vezmete do úvahy vyšší záujem a ochranu životného prostredia, svoje rozhodnutie ohľadom postreku prehodnotíte a postrek odvoláte.

Ďakujem.

Jitka Švarcová

Odpoveď starostu Dáriusa Krajčíra

Vážená pani Švarcová,

Ďakujem Vám za vašu aktivitu, po prečítaní Vašej výzvy si nie som istý či v nej uvádzate pravdivé a overené údaje. Celú aktivitu sme konzultovali s regionálnym úradom verejného zdravotníctva ktorý je kompetentný vyjadrovať sa k podobným úkonom ako aj úkonom spojeným s aplikáciou postreku proti premnožený komárom. V súlade s platnou legislatívou a teda s platnými vyhláškami a zákonmi Slovenskej republiky bol vyrozumený aj Okresný úrad odbor životného prostredia, ktorý má v kompetencii posudzovať našu žiadosť.
Vzhľadom na vyššie uvedené Vás žiadam, aby ste moju odpoveď zverejnili ihneď pod vašu výzvu a zároveň tak mohli informovať obyvateľov o riadnom zákonom postupe ktorý zvolila Mestská časť Bratislava – Devínska Nová Ves.
Vzhľadom na všetky skutočnosti, s ktorými sme oboznámení, Vás žiadam aby ste nešírili paniku medzi obyvateľmi. Karcinogény ktoré spomínate vo vašej výzve sa nesmúť používať takýmto spôsobom. Celý postup ako aj aplikácia postreku spĺňa všetky náležitosti,  ktoré vyplývajú z platnej legislatívy.
postreku
Ilustračné foto.

5 komentárov k “Otvorená výzva starostovi na odvolanie postreku”

 1. Opierat sa o platnu legislativu ak v inych krajinach sa postupne pripravok zakazuje. Pan starosta, zamyslite sa. Anketa bola nezrozumitelna a dala sa zmanipulovat rovnako ako anketa o MP.

 2. Dalsi krok by mal byt prestat jest chlieb, kedze psenica je striekana cca 5-8 krat, kym sa dostane vo forme muky do chleba, ze jablcka pre super zdrave dzusy sa striekaju taktiez cca kazdy treti tyzden, cize nepit ich, a je tu kopec dalsich prikladov. Psickari, davate odcervit Vasich milacikov? Viete, co je to za sajrajt, co im davate zozrat? Alebo radsej nevediet? … Inak, v susednej Rajke tento rok striekaju uz tretikrat, komarov je fakt minimum. A ked si tam sadnete k vode, hemzi sa to vázkami, sidlami, motylmi a v noci najdete aj svetojanske musky. Jedina moja vyhrada – malo sa to aplikovat vecer po zapade slnka… a uz podstatne skor.

 3. Taketo rozhodnutie starostiu odsudzujeme. TETRACIP ZAPI sa vobec nemoze pouzivat v intravilane

  Z Etikety:
  Kvapalný koncentrát určený k ničeniu lietajúceho i lezúceho hmyzu, hlavne múch, komárov, mravcov
  a švábov v uzatvorených objektoch (budovy, skladiská a pod.) alebo vo vonkajšom prostredí
  (smetiská, skládky, okolie poľnohospodárskych a priemyselných podnikov, táboriská a pod)

  Pozor! Prípravok nesmie byť použitý inak, ako je uvedené v návode na použitie! Nedávajte na
  miesta, kde by bol dosiahnuteľný pre domáce alebo hospodárske zvieratá!

  Ak sa opierame o vencenie psov v intravilane tak vobec nemal byt aplikovany

  http://www.ekolas-profesional.sk/index.php?controller=attachment&id_attachment=290

 4. Alex, každý sa môže slobodne rozhodnúť, čo bude jesť, piť, ako sa bude správať atď. Použitie chémie na iných miestach a pri pestovaní produktov nemôže byť dôvodom ani ospravedlnením na použitie chémie tu. Prečo by sme mali ľuďom, ktorým na životnom prostredí a sebe záleží, striekať pod okná karcinogén? Navyše s veľmi krátkodobým účinkom. Chémia môže byť aj „fajn“, dokonca môže byť aj užitočná a prospešná, ale musí sa používať s rozumom a prínosy z jej použitia musia presiahnuť riziká.

  Som veľmi rada, že bratislavský magistrát sa vybral inou cestou než Rajka. Každopádne prajem jej obyvateľom pokojné leto bez komárov, no ja redšej budem žiť v aspoň o niečo čistejšom prostredí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *