Nové železničné zastávky konečne prichádzajú. Žiaľ inde, nie u nás

Ján Žatko

Dopravné spojenie do centra Bratislavy je Achillovou pätou Devínskej Novej Vsi. A bude ešte horšie. Developeri chystajú výstavbu stoviek nových bytov, ale komunikácie zostávajú stále tie isté, ako pred desiatkami rokov. Aspoň čiastočne by mohla pomôcť železnica. Nové železničné zastávky sa v Bratislave už začínajú budovať. Žiaľ inde, nie u nás…

píše: Ján Žatko

Terminály integrovanej osobnej prepravy

Železnice majú byť do budúcna jedným z nosných prostriedkov verejnej dopravy v Bratislave aj jej zázemí. K zlepšeniu využitia vlakov vnútri mesta majú prispieť terminály integrovanej osobnej prepravy (TIOP), teda prestupné zastávky medzi železnicami a mestskou hromadnou dopravou. Po rokoch sľubov a čakania idú prvé z nich do realizácie.

Prvé dve lastovičky sa začínajú budovať

Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) podpísali pred rokom zmluvy so zhotoviteľom projektovej dokumentácie a stavebných prác pre nové železničné zastávky Vrakuňa Lamačská brána (Bory). V súčasnosti sú už pre obe zastávky spracované dokumentácie pre realizáciu stavby a predpokladané začatie stavebných prác na oboch zastávkach je v priebehu druhého štvrťroka tohto roka.

železničné zastávky
TIOP Vrakuňa.

Do Borov vlakom

V prípade terminálu v Boroch sa predpokladá dokončenie na jar budúceho roka. Ide o komplexnejší projekt, keďže zahŕňa aj výstavbu predĺženia Saratovskej ulice popod železničnú trať. Tento zámer je v kompetencii hlavného mesta. Samotný TIOP bude tvorený zastávkou, pozostávajúcou z dvoch krajných nástupíšť na dvojkoľajnej trati medzistaničného úseku ŽST Devínska Nová Ves – ŽST Bratislava Lamač. Projekt zohľadňuje požiadavku na výhľadové dobudovanie tretej traťovej koľaje. Zastávka bude sprístupnená z predĺženej Saratovskej ulice z oboch strán trate schodišťami a výťahmi s priamym výstupom na nástupištia, bude bezbariérová a vybavená prístreškami, automatmi, prvkami drobnej architektúry a informačným systémom. V blízkosti TIOPu budú vybudované chodníky, prístup pre cyklistov a v neveľkej vzdialenosti bude zastávka verejnej dopravy (OC Bory).

železničné zastávky
TIOP Lamačská brána.

Financovanie

Oba projekty sú financované z eurofondov v rámci Operačného programu Integrovaná infraštruktúra. Pre zastávku Vrakuňa je výška nenávratného finančného príspevku 4 311 865 eur a pre zastávku Lamačská brána je príspevok vo výške 8 616 741 eur. V oboch prípadoch zákazku v súťaži získala spoločnosť TSS Grade.

Čo ďalej?

Okrem týchto projektov sa pripravuje ešte tretí TIOP v Ružinove. Pre túto zastávku železnice podpísali zmluvy na vypracovanie projektovej dokumentácie v máji 2021. Dokumentácia pre územné rozhodnutie pre zastávku Ružinov by mala byť vypracovaná zhotoviteľom a schválená ministerstvom dopravy do júna 2023. Začiatok stavebných prác na zastávke Ružinov ŽSR očakávajú v júni 2024 s predpokladanou dobou výstavby 8 mesiacov.

A čo bude so železničnou zastávkou v Devínskej?

Ja dochádzam denne do práce v centre mesta vlakom. Pohodlne sa dostanem z Devínskej na hlavnú stanicu za 12 minút. Prečo by takú možnosť nemohli mať aj obyvatelia Kostolného a Podhorského? Určite by ju viacerí využili a výrazne by sa tým znížil počet áut na cestách. Pritom to nie je nová myšlienka. Návrh na vybudovanie vlakovej zastávky pri OC Glavica je už dávno hotový v rámci projektu Terminálov integrovanej osobnej dopravy. Žiaľ o začiatku výstavby pre nás tak potrebnej zastávky ŽSR zatiaľ neuvažujú. Hovorí o tom aj web, z ktorého som čerpal informácie do tohto článku.

Iné TIOPy v rámci mesta ostávajú nateraz skôr hypotetickou možnosťou. Doteraz sa hovorilo najmä o termináloch na Mladej garde, Patrónke (príp. Červenom moste), Trnávke alebo Devínskej Novej Vsi. Niektoré (napríklad Trnávka či Mladá garda) sú však nateraz považované za neperspektívne. Medzičasom sa objavili návrhy na nové terminály s vyšším potenciálom – predovšetkým Einsteinova, Nesto, Ústredná nákladná stanica alebo Vajnory.

Podarí sa devínskonovoveskej samospráve presvedčiť kompetentných, že vybudovanie železničnej zastávky pri OC Glavica je pre Devínsku Novú Ves nevyhnutnosťou?

železničné zastávky
TIOP Devínska Nová Ves

zdroj: yimba.sk

Súvisiaci článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *