Matičný guláš opäť chutil

Ján Žatko

V tomto roku pripadol 1. september, sviatok Dňa ústavy, na nedeľu.  Devínskonovoveskí matičiari a matičiarky v tento deň už tradične pozývajú domácich aj hostí v Devínskej Novej Vsi na Matičný guláš. Tak tomu bolo aj tentoraz. Už od skorého rána sa v areáli Tarzanie pri Cyklomoste slobody dymilo z veľkého kotla.

píše: Ján Žatko

Už jedenásťročná tradícia

Prvýkrát devínskonovoveskí matičiari varili Matičný guláš pri príležitosti Dňa ústavy pred jedenástimi rokmi. Odvtedy tak robia takmer každoročne. Prvé roky sa guláš varil v Srdci nad sídliskom Podhorské. Neskôr sa matičiari presunuli k Cyklomostu slobody. Aj v túto nedeľu sa robili prípravy na Matičný guláš už od skorého rána.

guláš
Najskôr treba nakrájať cibuľu.

Kedy sa bude podávať guláš?

Ja som mal na starosti udržiavanie ohňa pod kotlom, do ktorého postupne pribúdali potrebné ingrediencie. O ich prípravu sa starali členky výboru Miestneho odboru Matice slovenskej Devínska Nová Ves. Najskôr množstvo cibule a olej. Potom hovädzie mäso, koreniny a neskôr bravčové mäso. Úplne na záver zemiaky. Náš kotol bol naozaj veľmi obletovaným miestom. Najčastejšia otázka okoloidúcich bola: „Kedy sa bude podávať?“

guláš
O chvíľu sa začne podávať.

Viac ako sto milovníkov guláša

Tí, ktorí vytrvali, sa dočkali. Popoludní sa guláš začal rozdávať. Milovníci guláša si naozaj pochvaľovali. Tentoraz ich bolo viac ako sto. Guláš bol opäť excelentný, tak ako každý rok. Netrvalo dlho a šesťdesiatlitrový kotol guláša bol prázdny. Najhoršie pre mňa bolo, že som ho tentoraz nemohol ochutnať. Popoludní som už totiž prekonával dunajské vlny v rámci akcie Trans Danube Swim 2019. Nevadí. Vynahradím si to na budúce. Dám si aj dupľu za tento rok.

guláš
A už sa aj podáva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *