Zbierky na humanitárnu pomoc pre Chorvátsko

Ján Žatko

Ničivé zemetrasenie s magnitúdou 6,3 stupňa otriaslo Chorvátskom vlani koncom decembra. Územie, približne 46 kilometrov juhovýchodne od Záhrebu, v blízkosti miest Petrinja, Sisak a Glina odvtedy zasiahlo ďalších viac než 750 menších otrasov, ktoré nechali tisícky ľudí bez strechy nad hlavou či prístupu k základným potravinám a vode. V Devínskej Novej Vsi žije silná chorvátska komunita a preto je logické, že myšlienka na humanitárnu pomoc pre Chorvátsko tu veľmi zarezonovala.

píše: Ján Žatko

Pomoc pre mesto Petrinja alebo obec Žažina

Ak máte záujem podporiť obyvateľov Chorvátska postihnutých zemetrasením, môžete si vybrať hneď z dvoch aktivít. Mestská časť Devínska Nová Ves sa rozhodla zahájiť humanitárnu zbierku pre najviac zasiahnuté oblasti zemetrasením, konkrétne pre mesto Petrinja. V rámci tejto akcie môžete priniesť materiálne, alebo finančne. Rímskokatolícka farnosť Devínska Nová Ves organizuje finančnú zbierku pre farnosť v dedinke Žažina.

Humanitárnu pomoc pre Chorvátsko
Mesto Petrinja po zemetrasení.

Materiálna pomoc

Čo môžete poskytnúť?

  • skladacie postele s matracmi,
  • spacie vaky,
  • elektrické ohrievače,
  • trvanlivé potraviny (múka, konzervované jedlo, ryža, cestoviny, sterilizované potraviny a pod.),
  • hygienické potreby (jednorázové potreby ako plienky, mydlo na ruky, šampón na vlasy, pasta na zuby, kefka na zuby, jednorazové holiace strojčeky, papierové utierky vlhčené utierky, toaletný papier na rolkách (klasický), hygienické vložky, detské tyčinky na čistenie uší);
  • stany (kvalitnejšie vojenské),
  • obytné prívesy alebo kontajnery. 

Kam odovzdať humanitárnu pomoc pre Chorvátsko

  • Kontaktné tel. č.:  Dohľadové centrum 02/32 33 33 32
  • Zberné miesto: Hasičská zbrojnica Milana Pišúta 5 (po dohode s Dohľadovým centrom).

Finančná pomoc pre mesto Petrinja

V prípade, že chcete prispieť finančne, účet na ktorý môžete prispievať (aj v EUR): HR28 2390 0011 5001 98069 (SWIFT: HPBZHR2X).

„Milujem Chorvatsko pomoc zo SR“

Výzva starostu Dáriusa Krajčíra na humanitárnu pomoc pre Chorvátsko

Zbierka pre farnosť v Žažine

Zbierku na humanitárnu pomoc pre Chorvátsko organizuje aj rímskokatolícka farnosť Devínska Nová Ves. Táto pomoc je cielená pre chorvátsku farnosť v obci Žažina. V tejto farnosti bol zemetrasením zničený kostol a tiež cirkevná základná škola. Svoje dary môžete posielať na farský účet (SK57 0900 0000 0000 1146 2825) s poznámkou Chorvátsko, aby bolo jasné, že je to príspevok na zbierku pre túto farnosť.

Humanitárnu pomoc pre Chorvátsko
Zničený kostol v Žažine.

Devínskonovoveský farár Andrej Kalamen vysvetľuje, prečo sa robí zbierka práve pre túto farnosť:

Aj preto sme sa rozhodli podporiť túto farnosť lebo ona nie je tak silne mediálne známa. Ostatné väčšie mestá aj tým, že majú mediálnu podporu, majú aj podporu z rôznych krajín a toto je taká dedinka, kde jej príbeh nie je až tak mediálne známy.

Jeho celé vyjadrenie k zbierke si môžete pozrieť na nasledujúcom videu:

Humanitárnu pomoc pre Chorvátsko
Andrej Kalamen

zdroj: devinskanovaves.sk, devinska.fara.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *