Dunaj opäť čaká na odvážlivcov

Ján Žatko

Ste dobrý plavec alebo plavkyňa? Máte radi dobrodružstvo? Nemusíte cestovať do Afriky alebo Ázie. Vzrušujúce dobrodružstvo sa dá zažiť aj v Bratislave. Určite ste viackrát stáli na brehu Dunaja a hľadeli do jeho mohutných vĺn. A možno vás neraz, tak ako mňa, ovládlo nutkanie ponoriť sa do jeho vĺn a preplávať na druhý breh. Teraz je tu opäť taká možnosť. Poďte so mnou aj vy preplávať Dunaj. V nedeľu 4. septembra 2022 o 14.00 opäť spolu vstúpime do vôd Dunaja a preplávame túto nádhernú rieku.

pozýva: Ján Žatko

Dunaj, najdlhšia rieka Európskej únie

Dunaj je po Volge druhá najdlhšia európska rieka a najdlhšia rieka pretekajúca krajinami Európskej únie. Od prameňa v nemeckom Schwarzwalde až po ústie do Čierneho mora meria 2 860 km. V Bratislave je to už mohutná rieka. Priemerný prietok Dunaja v Bratislave je 2 025 m³/s a šírka koryta je tu asi 300 metrov.

dunaj
Trans Danube Swim 2021. Ľuboš Fellner pred štartom.

Trans Danube Swim alebo Plávanie cez Dunaj

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, organizuje v nedeľu 4. septembra 2022 už deviaty ročník akcie Trans Danube Swim alebo po slovensky Plávanie cez Dunaj. Akcia sa koná tradične vždy prvú septembrovú nedeľu. V septembri preplávať Dunaj je naozaj ideálne. Podľa organizátorov je voda v Dunaji vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj o rok neskôr to už bolo 850 plavcov. V roku 2019 prvýkrát počet účastníkov prekročil tisícku. Tradíciu plávania cez Dunaj neohrozila ani pandémia Covidu-19. Síce s obmedzeniami, ale tradícia sa neprerušila. Tento rok sa konečne vrhneme do vĺn Dunaja opäť bez obmedzení.

dunaj
Trans Danube Swim 2021. Prvá vlna plavcov sa vrhá do dunajských vĺn.

Organizácia akcie

Štart Trans Danube Swim je v nedeľu 4. septembra 2022 o 14.00 na Dvořákovom nábreží pri bývalom PKO. Je dobré prísť na miesto štartu aspoň hodinu vopred. Organizátori zabezpečujú odvoz osobných vecí do priestoru cieľa, ale treba ich včas odovzdať. Cieľom je pontón pri reštaurácií Aušpic na Viedenskej ceste 24. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá 1 300 metrov. Trans Danube Swim je ako let lietadlom. Nebezpečná časť je odlet a prílet. Keď už letíte, je to bezpečné. Sem-tam sa pritrafí malá turbulencia, ktorá vás trošku pohojdá. Ale inak je to super zážitok. Po vystúpení z vody si nájdete svoju batožinu, stany na prezlečenie a stany s občerstvením. Oslavujte svoj úspech, dajte si pivko a kochajte sa pohľadom na nádhernú rieku. Ten úžasný pocit ste si zaslúžili.

dunaj
Trans Danube Swim 2021. Konečne v cieli.

Bezpečnostné a organizačné opatrenia

Organizáciu zabezpečujú členovia BUBO tímu v BUBO tričkách s veľkým logom. Celá akcia je bezpečná. Zabezpečené je pozastavenie lodnej dopravy, zdravotná služba v priestore štartu a cieľa podujatia a vodní záchranári. Tí mali minulý rok naozaj veľa práce. Hladina vody bola totiž mimoriadne vysoká, až 402 cm. Preto bol aj prúd vody veľmi silný a veľa plavcov nestihlo doplávať k cieľovému pontónu. Dunaj ich unášal smerom ku Gabčíkovu a záchranári museli z vody loviť jedného plavca za druhým.

dunaj
Trans Danube Swim 2021. Spokojnosť v cieli.

Prihlasovanie odvážlivcov odhodlaných preplávať Dunaj

Chcete aj vy so mnou v septembri preplávať Dunaj? Prihlásiť sa možno tu. Štartovné je 18 eur. Ja sa na plávaní cez Dunaj pravidelne zúčastňujem od roku 2018 a môžem potvrdiť, že je to naozaj úžasná akcia a určite nebudete svoju účasť ľutovať.

dunaj
Trans Danube Swim 2021. Môj štvrtý ročník.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *