Dobrovoľníci zachraňujú problémy Devínskej

dobrovoľníci
Ján Žatko

Začiatkom septembra som na tejto stránke zverejnil článok Prístrešok, ktorý nikto nechce. Písal som v ňom o opustenom turistickom prístrešku Na hriadkach, ku ktorému sa nik nehlási a ktorý sa nám postupne pred našimi očami rozpadá. V článku som uviedol, že na poškodený prístrešok upozornil na portáli Odkaz pre starostu občan pod nickom Pat. Zo stanovísk jednotlivých organizácií na uvedenom portáli vyplynula šokujúca skutočnosť. Banálny problém opravy jednoduchého dreveného prístreška sa stal pre zodpovedné subjekty problémom neriešiteľným. Dnes je však už situácia úplne iná. Prístrešok je opravený. Ako je to možné? Dobrovoľníci pomohli.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Keď vedenie mestskej časti zlyháva

Ak si myslíte, že vedenie mestskej časti Devínska Nová Ves vstúpilo do seba a zabezpečilo opravu prístreška, tak ste na veľkom omyle. Veď pre Denovu by to bola iba hračka. Žiaľ, vedenie našej mestskej časti má tak ako obyčajne klapky na očiach. Môj článok však naštartoval skupinu nadšencov, ktorí si povedali, že keď zlyhávajú zodpovední, zoberú to do vlastných rúk.

dobrovoľníci

Materiál na opravu prístreška

A tak sa zišli šiesti mladí ľudia, ktorí si vysúkali rukávy a dali do poriadku to, čo si už mesiace a možno aj roky nikto nevšímal. Nakúpili lepenku na strechu, 2 kg farby, pár lát na opravu strechy a zopár klincov. Cenovo sa zmestili do 50 eur, takže to vyšlo cca 8,33 eur na jedného. Priniesli si náradie a pustili sa do roboty. Niekde bolo treba pribiť nové laty, niekde tie pôvodné len napraviť a opäť pribiť a niečo bolo treba prebrúsiť. Opravili latovanie na streche, pribili novú lepenku a prístrešok nanovo natreli. Necelé dve hodinky práce a prístrešok sa má opäť trochu k svetu.

dobrovoľníci

Teraz už pod prístreškom nezmoknete

Podľa ich slov chceli ukázať, čo všetko sa dá urobiť aj za pár eur. Bez väčšej námahy a za relatívne krátky čas. Ľudia, čo šli okolo sa pri nich zastavovali a dostalo sa im pochvaly. Niektorí sa dokonca ponúkli, že ak by o akcii vedeli skôr, radi by sa pridali. Možno to na budúce využijú. Spomenuli aj stretnutie s pani Jankou, ktorá so synom Miškom tadiaľ chodieva často. Povedala im, že minule keď pršalo sa chceli pod prístreškom schovať pred dažďom.  No strecha prístrešku bola deravá – a tak suchí veľmi nezostali. Partia šiestich dobrovoľníkov má pre ňu odkaz: „Pani Janka už pod prístreškom nezmoknete.“

dobrovoľníci

Dobrovoľníci dobrovoľne chytili horúci zemiak

Nuž, tak to je krátky príbeh jedného užitočného turistického prístreška, od ktorého všetci zodpovední dávajú ruky preč a prehadzujú si zodpovednosť zaň ako horúci zemiak. A pritom to chcelo iba ochotu a dve hodinky práce. Kde zlyháva mestská časť, tam musia nastúpiť dobrovoľníci. Ale nemalo by to tak byť. Lebo potom sa natíska otázka. Načo vlastne svojich zástupcov na radnici máme?

dobrovoľníci

Prečo to vlastne robia

O tom čo viedlo túto partiu mladých ľudí k oprave prístreška hovorí jedna z nich, Danka Hlaváčová Vanková. Ospravedlňujem sa vopred za zlú kvalitu zvuku. Nahrával som to iba na mobil a to miesto je jednoducho veľmi frekventované.

2 komentáre k “Dobrovoľníci zachraňujú problémy Devínskej”

  1. na jednej strane skvelé, že sa nájdu takíto ľudia a patrí im za to obdiv a vďaka. Na druhej strane tento prípad presne vystihuje našu krajinu: dane a poplatky zhltnú vrecká vládnucich a riadiacich, a dobrovoľníctvo a zbierky zachraňujú rozpadajúce sa prístrešky, príbytky, chorých, starých a živoriacich ľudí 🙁

  2. Opakujem sa: „…nič z toho, čo ste mohli zažiť by nebolo možné, bez enormnej pracovnej pomoci z Miestneho úradu DNV … “ a opätovne dávam tú istú otázku ako v komentári pri Pivnom Jankovi? Pre koho tá „enormná pracovná pomoc z Miestneho úradu DNV“ bola? Pri akcii Pivný Janko pracovníci MÚ DNV enormne pracovali pre organizátora a prístrešok pre ľudí im je ľahostajný, je im fuk ako vyzerá, …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *