Dobrovoľní hasiči z Devínskej mali sviatok

Ján Žatko

Minulý mesiac bol sviatok svätého Floriána, patróna hasičov a záchranárov. Zároveň sme si pripomenuli aj Medzinárodný deň hasičov. Svoj sviatok oslávili aj dobrovoľní hasiči z Devínskej Novej Vsi. Síce veľmi oneskorene, ale predsa im touto cestou blahoželám k ich sviatku a ďakujem za skvelú prácu, ktorú robia v prospech obyvateľov Devínskej Novej Vsi.

píše: Ján Žatko

Kto bol svätý Florián

Svätý Florián je katolícky svätec, patrón hasičov, pekárov, hrnčiarov, hutníkov, taktiež ako ochranca pred neúrodou, búrkou aj suchom. Narodil sa v Enns v rímskej provincii Noricum za čias prenasledovania kresťanov počas vlády rímskeho cisára Diokleciána. Bol plukovníkom v legionárskom vojsku rímskeho cisára v Cetii (dnešný Zeiselmauer v Rakúsku). Roku 304 sa postavil na obranu 40 zatknutých a uväznených  kresťanských legionárov v Lorchu . Za pokus o vyslobodenie bol zatknutý a odsúdený miestodržiteľom Aquiliánom na smrť. Poprava sa konala dňa 4. mája 304 na brehu rieky Enns (v tej dobe nazývanej Aniza). Na krk mu bol priviazaný mlynský kameň a následne bol utopený vo vodách Enns.

Svätý Florián.

Kaplnka sv. Floriána a sv. Vendelína v Devínskej

Svätého Floriána máme aj v Devínskej Novej Vsi. Murovaná kaplnka sv. Floriána a sv. Vendelína je situovaná na Istrijskej ulici oproti Múzea kultúra Chorvátov na Slovensku. Kaplnka bola postavená v roku 1883. Má obdĺžnikový pôdorys a sedlovú strechu. Jej fundátorom bol Juraj Martanovič.

Kaplnka sv. Floriána a sv. Vendelína v Devínskej.

V súčasnosti sa v nej nachádzajú tri sochy: socha Panny Márie – v strede, na jej ľavej strane je socha sv. Vendelína a napravo socha sv. Floriána. Jej pôvodné sochy sa nezachovali.

Interiér kaplnky.

Patrón hasičov a záchranárov

Na stránke Ministerstva vnútra SR sa môžeme dozvedieť, prečo sa stal svätý Florián patrónom hasičov a záchranárov:

To najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Svoj život obetoval preto, aby zachránil ďalších 40 spoločníkov – vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Jeho odvahu, vernosť svojmu presvedčeniu a altruizmus s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom hasičov a záchranárov.

Modlitba hasiča

Na stránke Ministerstva vnútra SR, ale aj na stránke dobrovoľných hasičov z Devínskej Novej Vsi môžeme nájsť aj modlitbu hasiča:

hasiči

Dlhoročná tradícia dobrovoľných hasičov v Devínskej

Dobrovoľný hasičský zbor v Devínskej Novej Vsi vznikol  už v roku 1877. Na webe Dobrovoľného hasičského požiarneho zboru Devínska Nová Ves nájdete aj túto historickú fotografiu z roku 1929.

Miestny zbor dobrovoľných hasičov rok 1929.

Dobrovoľní hasiči v DNV dnes

Dnes je kolektív dobrovoľných hasičov v Devínskej Novej Vsi neporovnateľne mladší, ako ich predchodcovia v roku 1929. Ak by mal niekto z vás záujem sa pridať do ich radov, môžete kontaktovať predsedu Dobrovoľného hasičského zboru Pavla Kravárika (0917 817 225, alebo pavol.kravarik@mudnv.sk) alebo podpredsedu a veliteľa Pavla Goldsteina (0911 138 083, alebo goldsteinpavol@gmail.com). Okrem vozenia sa na pekných červených autách vám hasiči ponúknu aj riadne odborné hasičské vzdelávanie, hodnostný postup, ale aj športové vyžitie. O tom, čím sa vlastne dobrovoľní hasiči v Devínskej Novej Vsi zaoberajú sa najviac dozvieme z fotografií zverejnených na ich facebookovej stránke.

hasiči
Sídlo devínskonovoveských dobrovoľných hasičov na ul. M. Pišúta.
hasiči
Likvidácia požiaru chaty.
hasiči
Hasenie požiaru dvoch kamiónov CTParku.
hasiči
Kontrola spáleniska dobrovoľnými hasičmi na svahu Devínskej Kobyly, kde dobrovoľní ochranári spaľovali konáre spílených borovíc.
hasiči
Odtrhnutá strecha na ulici Na kaštieli, ktorá neodolala náporu vetra.
hasiči
Zlomený strom pri Cyklomoste slobody. Aj takéto prekážky odstraňujú dobrovoľní hasiči.
hasiči
Technický zásah na potoku Mláka, ktorý bol znečistený od neznámej látky spôsobujúcej spenenie.
Január 2018: vyliata Morava a záchrana 16 vystrašených psov. Žiaľ, ženu, ktorá ich venčila, sa už zachrániť nepodarilo.
Čistenie Hradištnej ulice od ropných a mastných látok.
Tradičná súťaž dobrovoľných hasičských zborov O pohár starostu a Memoriál Jána Rotha st.
Dobrovoľní hasiči sa venujú aj deťom, ktorých zaujíma hasičská technika.
Deti si vyskúšali aj ako treba zahasiť požiar.
Vykladanie materiálnej zbierky, ktorú zorganizovala DNV, v chorvátskom mestečku Glina, postihnutom zemetrasením.
Dobrovoľní hasiči pomáhali veľmi podstatne aj pri celoplošnom testovaní v Devínskej Novej Vsi.
Dlhoročnú tradíciu stavania mája neprerušili dobrovoľní hasiči ani tento rok.
Už tradíciou sa stala výroba adventného venca pri vstupe do Devínskej Novej Vsi.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *