Devínska Nová Ves od 3. 12. 2018 do 9. 12. 2018

3. 12. 2018
Ján Žatko

Máme za sebou prvý adventný týždeň. Počas neho sme si spomenuli na výročie bombardovania Devínskej Novej Vsi a zabavili sme sa na tradičnej Vianočnej uličke. Dozvedeli sme sa, že rozhodnutie bývalého starostu Milana Jambora, ktorým schválil umiestnenie stavby kontajnerovej ubytovne na Kolónii, bolo nezákonné. O tom aká bola Devínska Nová Ves od 3. 12. 2018 sa dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré očakávame v Devínskej Novej Vsi v najbližšom období.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV

Začali sme spolu advent

3. 12. 2018

Veriaci rímskokatolíckej, evanjelickej a ďalších kresťanských cirkvi slávili včera prvú adventnú nedeľu, ktorá je súčasťou štvortýždňového obdobia adventu. Bolo tak aj v našej mestskej časti. Devínskonovoveskí farníci pre nás pripravili už tradičné podujatie Začíname spolu advent.

Adventné stretnutie matičiarov

3. 12. 2018

Devínskonovoveskí matičiari sa už tradične zišli na prvú adventnú nedeľu, aby sa v uvoľnenej atmosfére porozprávali o svojej činnosti za končiaci sa rok, ale nielen o tom. Aj o každodenných radostiach a starostiach ktoré majú a o ktoré sa radi podelia so svojimi priateľmi a aj novými známymi, ktorých tu získajú. Aj na to slúži toto adventné stretnutie.

Z histórie DNV: Bomby na Mikuláša 1944

3. 12. 2018Asi iba devínskonovoveskí pamätníci vedia, že pred 74 rokmi, 6. decembra 1944, priniesli bomby na Mikuláša do Devínskej Novej Vsi nešťastie, hrôzu a smrť. V ten deň bola vyslaná bombardovať Bratislavu 464. bombardovacia skupina amerického letectva. Dvadsaťšesť bombardérov B-24 zhodilo na Devínsku Novú Ves 61 ton bômb.

Vianočná ulička ešte dnes a zajtra

3. 12. 2018

Bratislava, Praha, Viedeň majú svoje Vianočné trhy. Devínska Nová Ves nemá námestie a tak sa musíme uspokojiť s Vianočnou uličkou. To však neznamená, že naša Vianočná ulička je menej populárna a navštevovaná ako Vianočné trhy vo veľkých mestách. Mohli sa o tom presvedčiť všetci, ktorí sa na Hradištnej ulici zastavili.

Kontajnerová ubytovňa čaká na rozhodnutie Dáriusa Krajčíra

3. 12. 2018Pred dvomi mesiacmi som v článku Kontajnerová ubytovňa pre stovky robotníkov na Kolónii informoval o zámere súkromného investora zaťažiť obyvateľov Kolónie výstavbou veľkej kontajnerovej ubytovne. Proti tomuto zámeru sa zdvihla masívna vlna odporu obyvateľov Devínskej Novej Vsi vyjadrená aj formou petície. Bývalý starosta Milan Jambor tieto protesty občanov ignoroval.

Terézia Lenczová získala významné ocenenie

3. 12. 2018Občianske združenie Fórum kresťanských inštitúcií po prvýkrát udelilo cenu „Vy ste svetlo sveta“. Za významný dlhoročný prínos pri vnášaní kresťanských hodnôt do spoločnosti ju získali štyria laureáti. Jedným z nich je aj obyvateľka Devínskej Novej Vsi Terézia Lenczová, čestná predsedníčka Slovenskej spoločnosti pre rodinu a in memoriam Ladislav Lencz, jej manžel.

Magazín DTV nás 5. 12. 2018 informoval o

V kauze zastreleného dôchodcu záverečné reči na súde nepredniesli

V kauze dôchodcu Gejzu K., ktorý mal koncom januára tohto roku v Devínskej Novej Vsi zastreliť svojho známeho, 75-ročného Milana I., v pondelok na Okresnom súde Bratislava IV záverečné reči nepredniesli. Hlavné pojednávanie predsedníčka senátu zrušila zo zdravotných dôvodov. Pred prednesom záverečných rečí mal v pondelok senát vypočuť ešte dvoch znalcov a napokon 14. decembra vyhlásiť rozsudok. Najnovšie je proces naplánovaný na 16. januára 2019. Informuje portál teraz.sk.

Kolóny lámali rekordy, spôsobili to nehody a uzavretý tunel Sitina

V stredu bolo lepšie zostať doma a necestovať do centra mesta. Na mostoch a v okolí vôd sa ráno tvorila poľadovica a dopadlo to katastrofálne. Na Moste Lafranconi v smere na Petržalku sa stalo hneď niekoľko nehôd. Vytvorili sa kolóny, v dôsledku ktorých museli policajti uzavrieť tunel Sitina, vzápätí sa utvorili rozsiahle a takmer nehybné kolóny aj na všetkých obchádzkových trasách. Informujú Bratislavské noviny.

Od dôchodkyne v Devínskej Novej Vsi sa snažil podvodník vymámiť 5 000 eur

V nedeľu 2. decembra 2018 vo večerných hodinách neznámy muž telefonicky kontaktoval ženu bývajúcu v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. V telefóne sa jej mal predstaviť ako ošetrujúci lekár jej syna, ktorý spôsobil dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranilo maloleté dieťaťa. Za účelom neoznámenia tejto dopravnej nehody polícii, mal požadovať od poškodenej peniaze. 77-ročná seniorka však na druhý deň polícii oznámila všetky potrebné informácie, ktoré kriminalistov nakoniec priviedli k zadržaniu podozrivej osoby. Informujú Bratislavské noviny.

V lese nad Dúbravkou sa objavili na snehu záhadné útvary – ľudia nechápali, ako mohli vzniknúť…

Na sociálnej sieti sa objavili fotografie urobené približne pred týždňom v lese nad Dúbravkou. Vidno na nich stromy, okolo ktorých je nasnežené, ale zároveň nespočetné množstvo okrúhlych útvarov v pomerne pravidelných radoch, na ktorých biela pokrývka nie je. Nielen obyvatelia Dúbravky si celý deň lámali hlavy, čo alebo kto takéto niečo mohol na snehu vytvoriť. Všimli si Bratislavské noviny.

Dobrý nápad v Devínskej Novej Vsi: Kruhový objazd pred Tescom dostal vianočnú podobu

Spravodajský portál bratislavaden.sk si všimol osadenie veľkého adventného venca so štyrmi sviečkami na kruhovom objazde na vstupe do Devínskej Novej Vsi.

Novozvolený primátor Matúš Vallo prevzal vedenie hlavného mesta

V Primaciálnom paláci sa v piatok konalo ustanovujúce zasadnutie mestského zastupiteľstva, kde Vallovi úrad odovzdal končiaci šéf bratislavskej samosprávy Ivo Nesrovnal. Nový primátor aj novozvolení poslanci mestského zastupiteľstva zároveň zložili sľub. Devínsku Novú Ves v tomto volebnom období  mestskom zastupiteľstve zastupuje Rastislav Tešovič. Informuje portál aktuality.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

V nasledujúcom týždni nás čaká viacero akcií súvisiacich s príchodom Vianočných sviatkov. Uskutoční sa aj prvé pracovné rokovanie miestneho zastupiteľstva na ktorom sa bude schvaľovať rozpočet na rok 2019. Zasadnutie zastupiteľstva je verejné. Podrobný program najbližších podujatí nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 770 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *