Devínska Nová Ves od 29. 3. 2021

Ján Žatko

Bociany nám definitívne priniesli jar. Ďalšia Veľká noc v znamení obmedzení je za nami. Búrlivá polemika kvôli jednej zverejnenej fotografii. Poznáte stepníka moravského? Šrot park sa utešene rozrastá. Ďalší fotostĺpček z Devínskej Kobyly. Aj o týchto témach sa dozviete viac v nasledujúcom článku.

píše: Ján Žatko

Sväté omše a obrady počas Veľkonočných sviatkov v DNV

Vzhľadom k súčasnej epidemiologickej situácii ani tento rok sme nemohli sláviť Veľkonočné sviatky tak ako obyčajne. Naďalej platí zákaz cestovania mimo okres a zákaz slávenia verejných svätých omší. Veriaci boli teda opäť odkázaní sledovať sväté omše a obrady v televízii alebo na internete.

Fotografia týždňa

Jar už definitívne prišla. Aj napriek snehovej fujavici nedávno. Foto: Ilona Hulíková.

Magazín DTV nás informoval o

Kreslo

V Kresle DTV sa zhovárala moderátorka Lucia Stankovská s vydavateľom slovenskej literatúry Kolomanom Kertészom Bagalom.

Napísali o nás

ANKETA: Táto fotografia dievčiny vyvolala na sociálnej sieti búrku . Aký je váš názor?

Také vášnivé debaty sme tu dlho nemali. Vyvolala ich kontroverzná fotografia dievčiny fotiacej v ruke fialový kvet kosatec, ktorá vznikla v nedeľu na Sandbergu na Devínskej Kobyle v mestskej časti Devínska Nová Ves.  Teda v národnej prírodnej rezervácii, kde je odtrhnutie akéhokoľvek kvetu prísne zakázané. Dievčina stojí s kvetom pritom rovno za zákazovými tabuľkami. Všimli si Bratislavské noviny.

Vallova kampaň zabrala: Bratislava sa sčítala nad očakávania

Bratislava sa s 86 percentami elektronicky sčítaných obyvateľov zrátala nad očakávania. Vyhlásil to primátor hlavného mesta Matúš Vallo, ktorý je presvedčený, že na konci celého sčítania sa dosiahne ‚skutočné číslo‘ pol milióna obyvateľov s trvalým pobytom v meste a dôjde tak k spravodlivému financovaniu hlavného mesta SR Bratislavy. Z mestských častí dosiahli najvýraznejší podiel sčítaných malé samosprávy – v Jarovciach sa sčítalo 97 percent rezidentov, Čunovo dosiahlo podiel 94 a Vajnory 93 percent sčítaných. Z mestských častí nad 10.000 obyvateľov má najviac sčítaných obyvateľov Devínska Nová Ves, ktorá zaznamenala podiel 90 percent. Informuje denník Nový Čas.

Na Devínskej Kobyle sa objavil farebný pavúk. V Česku patrí medzi najjedovatejšie druhy

Ak chodievate pravidelne do lesov Devínskej Novej Vsi či na Devínsku Kobylu, môžete stretnúť malého, farebného pavúka. Ide o vzácny a chránený druh – stepníka moravského. Samica stepníka moravského dorastá do veľkosti 16 milimetrov, samce do 9 milimetrov. Výborným znakom samca sú do červena sfarbené nohy, samice majú ryšavé chĺpky na hlavohrudi. Informuje portál bratislavaden.sk

Kde v Bratislave hrozí pokuta za trhanie medvedieho cesnaku či snežienok

Mnohí Bratislavčania si chodia v týchto dňoch natrhať do lesa medvedí cesnak, jeho sezóna je totiž krátka, trvá asi dva mesiace. Zvážte však, kam sa vyberiete, na niektorých miestach totiž hrozí za zber akýchkoľvek rastlín pokuta v tisíckach eur. Pozrite si zoznam chránených území. Prinášajú Bratislavské noviny.

V úžasnom Šrot parku nájdete zvieratá od výmyslu sveta. Mnohé v životnej veľkosti

Ak hľadáte skvelé miesto, kde sa zabavia deti aj dospelí, nemusíte ďaleko cestovať. Prírodná galéria Šrot park sa ukrýva medzi stromami v Devínskej Novej Vsi. Nájdete v nej aj zvieratá v životnej veľkosti, od koňa a žirafy až po slimáka, hada či drobný hmyz. Nedávno do zbierky pribudol úžasný štvormetrový aligátor. Na návštevu galérie vás pozýva portál bratislava.dnes24.sk.

Fotostĺpček 6/2021

Fotograf Karol Srnec sa opäť túlal po Devínskej Kobyle. Samozrejme fotografoval prevažne jarnú flóru, ale aby sme tu nemali opäť len kvety, vybral aj pár fotografií iného žánru. Zo Sandbergu je parádny výhľad na Devínsku Novú Ves. Mal so sebou teleobjektív a mohol tak fotografovať urbanistické detaily. Zaujala ho hra tvarov, farieb, štruktúra okien. Fotografiami sa môžete poteľiť na jeho blogu zverejnenom na webe ephoto.sk.

Kam do prírody v Bratislave? Prinášame zoznam overených tipov na výlet, ktoré odporúčajú miestni

Portál zoznam.sk prináša zoznam zaujímavých miest v prírode, ktoré môžete navštíviť v rámci Bratislavy. Samozrejme nechýba medzi nimi ani Sandberg a Devínska Kobyla.

Devínska Nová Ves očakáva

Stále platí prísny zákaz vychádzania s minimom výnimiek! Tomu zodpovedá aj ponuka podujatí v DNV. Miestny úrad je otvorený v obmedzenom režime. Prijímanie stránok sa viaže na rezerváciu ! Navštíviť môžete Šrot park, keďže ide o prírodnú galériu. Nedeľnú svätú omšu môžete sledovať v priamom prenose na internete. Denova pokračuje v rozmiestňovaní veľkokapacitných kontajnerov na verejných priestranstvách. V sobotu sa môžete zbaviť nebezpečného odpadu. Ďalšie podrobnosti sa dozviete ako obyčajne v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 160 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *