Devínska Nová Ves od 2. 3. 2020 do 8. 3. 2020

Ján Žatko

Ako volila Devínska Nová Ves? Ochranári pálili vatry na svahu Devínskej Kobyly. Fantastická sezóna Terezky Čorejovej. Kto môže za súčasný stav budovy kina Devín? Bližšie podrobnosti sa dozviete v nasledujúcom prehľade udalostí za uplynulý týždeň. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré Devínska Nová Ves očakáva v najbližšom období.

píše: Ján Žatko

Parlamentné voľby v Devínskej Novej Vsi

V sobotu 29. februára 2020 bol na Slovensku volebný deň. O parlamentné voľby v Devínskej Novej Vsi bol výnimočný záujem. Zúčastnilo sa ich 73,68 % zapísaných voličov, čo je o vyše 8 % viac ako bol slovenský priemer. Tak ako na celom Slovensku, aj v Devínskej Novej Vsi prevalcoval svoju konkurenciu s veľkou prevahou Igor Matovič. Na druhom mieste sa umiestnila koalícia PS a Spolu a na treťom SaS.

Výsledky prednostného hlasovania v Devínskej

V parlamentných voľbách 2020 mohli voliči okrem hlasovania za politické strany odovzdať aj preferenčné krúžky najviac 4 kandidátom jednej politickej strany. V Devínskej Novej Vsi túto možnosť využilo viac ako 65 % voličov. Výsledky prednostného hlasovania v našej mestskej časti: najviac krúžkov získali Igor Matovič, Peter Pellegrini a Richard Sulík. Z kandidátov bývajúcich v našej mestskej časti to boli kandidáti koalície PS/Spolu Andrej Kovarik, Veronika Veslárová a Rastislav Tešovič.

Stav bývalého kina Devín je hanbou samosprávy

Na februárovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva sa veľmi živo diskutovalo aj o neutešenom stave bývalého kina Devín oproti železničnej stanici. Budova je v správe mestskej časti a už dlhé roky chátra. Mestská časť sa dlhodobo snaží túto budovu neúspešne prenajať. V rámci vystúpenia občanov kritizoval postoj samosprávy k tejto budove bývalý poslanec miestneho zastupiteľstva za KDH Peter Rajkovič.

Naozaj sa tí ochranári zbláznili?

ochranári páliliV septembri minulého roku sa na sviatok Sedembolestnej Panny Márie prvýkrát po mnohých rokoch neuskutočnila svätá omša vo Waitovom lome. Dôvod? Jeden iniciatívny ochranár bol presvedčený, že stovka ľudí, ktorí budú jednu hodinu stáť alebo kľačať na lúke, nenapraviteľne poškodí tamojšiu prírodu. Pred pár dňami ochranári pálili vatry na južnej stráni Devínskej Kobyly. Vraj v záujme prírody. Nuž, nie som jediný, ktorý tomu nerozumie a pýta sa, či sa tí ochranári zbláznili.

Všetko najlepšie milé dámy a dievčatá k MDŽ

Milé čitateľky môjho blogu. S prvými jarnými dňami a s prvými kvetmi vykúkajúcimi z trávy prichádza aj váš sviatok – MDŽ. Ja viem, muži by k vám mali byť milí a pozorní počas celého roka a nielen tento jeden jediný deň. Ale verte mi, my sa snažíme, len niekedy na to trochu pozabudneme. Dovoľte mi teda, aby som vám všetkým poprial veľa šťastia, zdravia, lásky, pohody v osobnom živote ale aj úspechov v práci.

Magazín DTV nás informoval o

Fotografia týždňa

V Devínskej sa počas uplynulého týždňa intenzívne diskutovalo na tému spaľovania orezaných konárov ochranármi na svahu Devínskej Kobyly. Do diskusie sa zapojil aj starosta Dárius Krajčír uvedením nasledujúcej fotografie a textu: „Stále sa mi nechce veriť – dnešný môj pohľad na Devínsku Kobylu a rozhovor s “dobrovoľnými ochranármi prírody” bol o tom ako je možný tento postup pri “čistení” chránenej oblasti. To naozaj mohlo Ministerstvo životného prostredia bez komunikácie so samosprávou a hasičmi dopustiť takéto niečo? Kto bude znášať trestnoprávnu zodpovednosť ak vznikne požiar a bude horieť aj trávnatý porast a les v okolí?“
ochranári pálili

Napísali o nás

Bratislava – Devínska Nová Ves – Výsledky volieb 2020: Najviac hlasov získala strana OĽANO

V parlamentných voľbách 2020 získala v Devínskej Novej Vsi najviac hlasov strana OĽANO. Na druhom mieste sa umiestnila strana PS SPOLU a na treťom SaS. Účasť v mestskej časti bola 73,68 percent. Informoval denník SME.

Oheň na Devínskej Kobyle. Chyba ochranárov?

ochranári páliliAj spravodajský portál Bratislava.dnes24.sk sa venoval spaľovaniu haluziny na svahu Devínskej Kobyly. Uviedol, že obyvatelia Devínskej Novej Vsi zostali v šoku. Tých, ktorí bývajú v blízkosti Devínskej Kobyly cez víkend vydesil oheň. Citoval nesúhlasné stanovisko starostu a aj vysvetlenie ochranárov.

Nad chráneným územím sa vznášal dym, ochranári pálili dreviny

ochranári páliliProblém vypaľovania drevín na svahoch Devínskej Kobyly si všimla aj televízia TA3. V reportáži uviedla, že počas uplynulých víkendov sa nad chráneným územím Devínskej Kobyly vznášal hustý dym. Ochranári totiž pálili nepôvodné druhy drevín. Túto informáciu malo príslušné ministerstvo aj hasiči. Chýbala ale samospráve aj miestnym obyvateľom. Starosta hovorí, že aktivity ochranárov síce víta, no v tomto prípade zlyhala nielen komunikácia, ale aj dostatočná protipožiarna ochrana.

Múzeum školstva a pedagogiky po novom sídli v takmer storočnej budove školy

Múzeum školstva a pedagogiky po 20-ročnom pôsobení v bratislavskej Petržalke od začiatku roka sídli v takmer storočnej budove bývalej školy v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves. Pracovníci múzea plánujú po konsolidácii celého pracoviska budovu postupne sprístupniť. Múzejná pedagogička Zuzana Kunšteková uviedla, že štartovacím podujatím múzea bude pre verejnosť 16. máj – Noc múzeí a galérií. Uviedli Bratislavské noviny.

Čorejovej rekord na 60 m na halovom šampionáte staršieho žiactva, získala až tri tituly

Nádejná Tereza Čorejová (Naša atletika Bratislava) pretavila výbornú tohtoročnú formu do ďalšieho slovenského rekordu. Na nedeľných halových majstrovstvách Slovenska staršieho žiactva v bratislavskom Eláne posunula vo finále národné maximum dievčat v behu na 60 m až o 7 stotín na 7,81 sekundy. Okrem hladkej šesťdesiatky vyhrala aj prekážkovú. Tretí titul na 150 m jej zabezpečil honor najúspešnejšej účastníčky šampionátu. Uviedol portál atletika.sk.

Devínska Nová Ves očakáva

Na základe rozhodnutia vedenia mestskej časti Devínska Nová Ves sa zatvárajú inštitúcie, konkrétne kultúrny dom – Hradištná 43 a miestna knižnica – Istrijská 6 a rušia sa všetky verejné podujatia. Toto nariadenie platí minimálne do 15. 3. 2020. O ďalšom postupe vás budem informovať v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na Facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na Facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 1 039 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú. Tak isto privítam, ak sa rozhodnete sami prispieť na blog svojim článkom.

Prajem Vám príjemný týždeň.

Ján Žatko

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *