Devínska Nová Ves od 17. 12. 2018 do 23. 12. 2018

17. 12. 2018
Ján Žatko

Máme za sebou advent. Začiatkom týždňa to vyzeralo tak, že nás čakajú zasnežené Vianoce. Nečakajú, zase budeme mať Vianoce na blate. Miestne zastupiteľstvo hľadá ľudí ochotných pracovať v odborných komisiách. Rodičia budú od nového roku platiť za pobyt detí v školách a škôlkach viac. Farár Andrej Kalamen hovorí o advente aj Vianociach. Aj o tom sa dozviete v najnovšom newsletteri Týždňa v Devínskej. Na záver ako obyčajne udalosti, ktoré očakávame v Devínskej Novej Vsi v najbližšom období.

píše: Ján Žatko
poslanec miestneho zastupiteľstva DNV

Rozhovor so starostom Dáriusom Krajčírom – dokončenie

17. 12. 2018Dokončenie rozhovoru s novým starostom Devínskej Novej Vsi Dáriusom Krajčírom. V pondelok 3. decembra 2018, iba necelý týždeň potom ako prevzal túto funkciu, poskytol pre blog Týždeň v Devínskej rozhovor. V záverečnej časti hovorí o výrube topoľov na Kostolnom, workoutovom ihrisku na sídlisku Stred, spackanej výmene tepelných rozvodov a jeho plánoch na prežitie Vianoc.

Konkurz do komisií miestneho zastupiteľstva

17. 12. 2018Na minulotýždňovom rokovaní miestneho zastupiteľstva poslanci okrem iného zriadili odborné komisie miestneho zastupiteľstva, schválili ich rámcovú náplň a zvolili ich predsedov a podpredsedov. Súčasne sa spoločne so starostom mestskej časti dohodli, že nominácia odborníkov z radov občanov do týchto komisií nebude prebiehať na princípe straníckych nominácií, ale rozhodne konkurz otvorený všetkým občanom.

Prekvapenie pod stromček od samosprávy

17. 12. 2018Pekné prekvapenie pod stromček od zastupiteľstva. Takýto odkaz som dostal od jedného čitateľa. Aj s vysvetlením, čo pod tým myslí. Išlo mu o zvýšenie poplatkov, ktoré budú platiť rodičia za deti v škôlkach a školách v Devínskej Novej Vsi od 1. januára 2019. Rozhodlo o tom na návrh starostu miestne zastupiteľstvo vo štvrtok 13. decembra 2018. Poslanci sa na ňom zaoberali viacerými materiálmi týkajúcimi sa školstva v Devínskej Novej Vsi. Schválili tri všeobecne záväzné nariadenia týkajúce sa školstva a schválili správy o výsledkoch a podmienkach výchovno-vzdelávacej činnosti škôl a materských škôl v Devínskej Novej Vsi.

Myšlienky farára Andreja Kalamena k adventu a Vianociam

17. 12. 2018Zajtra máme poslednú, štvrtú, adventnú nedeľu. Hneď po nej nasleduje túžobne očakávaný Štedrý večer. Sviatok, počas ktorého si pripomíname narodenie Ježiša Krista a deti sa tešia na množstvo darčekov pod vianočným stromčekom. Prečítajte si pri tejto príležitosti niekoľko myšlienok z adventného príhovoru správcu farnosti Andreja Kalamena, ktorý priniesla DTV na začiatku adventu.

Vianočné tradície v Devínskej Novej Vsi

17. 12. 2018Tak ako inde na Slovensku, aj v Devínskej Novej Vsi sa zachovávali tradície spojené s významnými sviatkami. Tradície súvisiace s Vianocami zachytáva vlastivedná monografia Devínska Nová Ves, ktorú zostavil Viliam Pokorný a kolektív a vydala ju mestská časť Devínska Nová Ves v roku 1995.

Magazín DTV nás 19. 12. 2018 informoval o

V okolí hlavného mesta miznú stromy. Obyvatelia tak prichádzajú o rekreačné zóny

V okolí Bratislavy štátne lesy hospodária na výmere vyše 4-tisíc hektárov. Ročne majú podľa hospodárskeho plánu vyťažiť približne 16-tisíc kubických metrov dreva. Viacerí obyvatelia hlavného mesta a jeho okolia by ale radšej miznúci les využívali na rekreačné účely.  Téme sa venuje TV Joj.

Nové parkourové ihrisko majú aj v Devínskej Novej Vsi

Spravodajský portál bratislavaden.sk píše o novovybudovanom parkourovom ihrisku na sídlisku Stred v Devínskej Novej Vsi, na výstavbu ktorého prispel Bratislavský samosprávny kraj sumou 5 tisíc eur.

Komunistický režim chcel meniť vianočné tradície na svoj obraz, no neuspel

Bratislavské noviny spomínajú na snahu komunistického režimu vymazať z pamäti ľudí kresťanské Vianoce a nahradiť Ježiška dedom Mrázom.

Devínska Nová Ves pomáha sociálne slabším rodinám Listom Ježiškovi

Devínska Nová Ves zorganizovala charitatívnu akciu List Ježiškovi. Prostredníctvom nej mohli obyvatelia pomôcť sociálne slabším rodinám prežiť o čosi krajšie Vianoce. Samospráva touto iniciatívou odpovedala na odozvu samotných Devínskonovovešťanov. Informovali Bratislavské noviny.

Poriadny balík peňazí. Takéto odstupné dostanú odchádzajúci bratislavskí starostovia

Bratislavské noviny informujú o výške odstupného, ktoré dostali vyplatené odchádzajúci primátor Bratislavy a starostovia mestských častí. Všimli si aj vyplatenie odstupného bývalému starostovi Devínskej Novej Vsi, ktorí bol právoplatne odsúdený za korupciu. Napriek tomu vďaka svojej šikovnosti dostal aj on vyplatené odstupné.

OLO zabezpečí odvoz odpadu aj počas Vianoc. Kedy už môžete vyhodiť aj stromček?

Bratislavská mestská spoločnosť OLO sa o odvoz zmesového komunálneho aj triedeného odpadu v hlavnom meste postará aj počas vianočných sviatkov. S odvozom vianočných stromčekov začne od 7. januára 2019. Informujú Bratislavské noviny.

Niektoré časti Bratislavy začnú rok 2019 v rozpočtovom provizóriu

Niektoré bratislavské mestské časti vstúpia do budúceho roka v rozpočtovom provizóriu. Netýka sa to Devínskej Novej Vsi, kde miestne zastupiteľstvo rozpočet na rok 2019 schválilo. Starosta Dárius Krajčír je s rozpočtom mestskej časti spokojný.

Devínska Nová Ves očakáva

Tak sme sa konečne dočkali. Máme tu túžobne očakávané Vianoce. Maratón obiehania obchodných centier skončil. Gazdinky dopiekli, alebo práve dopekajú. Oteckovia si opäť poradili s kaprom. Alebo to urobili šikovnejšie a kúpili kapra alebo inú rybu už upravenú. Máme tu Vianoce, kedy sa viac ako inokedy venujeme svojej rodine a blízkym. Sviatky, ktorými si už 2 tisíc rokov pripomíname príchod Ježiša Krista na tento svet. Sviatky, ktoré nedokázali zo sŕdc ľudí vymazať ani komunisti. Sviatky, počas ktorých zavítajú do kostola aj „občasní“ návštevníci. Sviatky, počas ktorých sa snažíme správať k druhým ľuďom tak, ako by sme sa mali správať počas celého roka. Sviatky pokoja a mieru. Prajem Vám všetkým, aby ste tieto sviatky prežili v kruhu svojich najbližších, obklopení ich láskou. Podrobný program najbližších podujatí v DNV počas týchto sviatkov nájdete ako vždy v  rubrike „Očakávame“.

Týždeň v Devínskej je aj na facebooku

Ďakujem, že ste si našli čas pozrieť si blog Týždeň v Devínskej. Odporúčam Vám aj stránku Týždeň v Devínskej na facebooku, kde okrem článkov z tohto blogu nájdete aj ďalšie čerstvé informácie týkajúce sa Devínskej Novej Vsi. V súčasnosti má stránka 784 fanúšikov. Pozvite aj Vy svojich priateľov na túto stránku, aby aj oni mali najčerstvejšie informácie o Devínskej Novej Vsi.

Milí čitatelia,

budem veľmi rád, ak mi dáte vedieť, čo Vás na blogu Týždeň v Devínskej najviac zaujalo a aké články Vám v ňom chýbajú.

Prajem Vám príjemný týždeň

Ján Žatko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *