Čerti z Prešporku

Andrej Varga

Postava čerta bola vždy úzko spojená s Bratislavou. V Dobšinského príbehoch je Bratislavský hrad opisovaný ako „Čertov stolec“, na radnici starého mesta sa stále objavuje jeho podobizeň podľa povesti a dnes sa naše mesto na Dunaji môže pýšiť aj tým, že má vlastný cech čertov.

píše: Andrej Varga

Príbeh nášho cechu začína na zimu roku pána 2016, kedy som na návšteve známeho u susedov v Rakúsku navštívil prvý Krampuslauf, teda beh čertov.

čerti
Krampuslauf v rakúskom Sankt Johann.

Tento zážitok na mňa tak zapôsobil, že som sa rozhodol priniesť túto krásnu tradíciu i do Devínskej Novej Vsi. Nemecký názov cechu „Pressburg Teufel“ som zvolil, aby pripomínal jej pôvod. Zvyk Krampuslaufu siaha rovnako ako pálenie Moreny hlboko do pohanskej kultúry. Každý čert, bosorka či obluda v sprievode predstavuje zlú vlastnosť ľudí z dediny. Na konci kráča sv. Mikuláš s anjelmi, ktorý ich vyháňa von.

čerti
Čerti so sv. Mikulášom.

Čas ubehol ako voda v Morave a jedného dňa som zaregistroval, že sa v Piešťanoch chystá prvý beh čertov. Okamžite som kontaktoval organizátora a súhlasil s účasťou, mal som mu len poslať fotku kostýmu, ktorý som samozrejme ešte nemal. Zavolal som kamarátovi Petrovi Tománymu, ktorý je za každý šialený nápad a už sme boli čerti dvaja. Dali sme hlavy dokopy a začali dumať ako získať masky. Pôvodné Krampus masky sú totiž z dreva vyrezávané umelecké diela. Stoja stovky eur, ktoré sme nechceli investovať.

čerti
Beh čertov v Piešťanoch.

Rozhodli sme sa teda masky vyrobiť – keďže vo výrobe masiek máme nulové skúsenosti, hľadali sme inšpiráciu na internete, kde ľahko nájdete videá na postup výroby takmer čohokoľvek. V mojej dielni sme za asi 30 hodín čistého času zhotovili dva prvé kostýmy s nízkym rozpočtom. Keďže máme radi zvieratá a planétu, použili sme len umelé kožušiny a recyklované plasty. Postupom času sa naša tvorba zdokonaľovala a každý z nás má už svoj štýl výroby. Dnes už sme čerti v cechu Pressburg Teufel  štyria, všetci z Devínskej Novej Vsi a naše rady rastú vďaka pozitívnym ohlasom.

čerti
Čertovské masky.

Medzičasom sme úspešne absolvovali behy čertov v Piešťanoch, Žiline, Milevsku, Brne, Bojniciach, Trenčíne a minulý rok sme sa na skúšku prešli Vianočnou uličkou, aby sme sa fotili s návštevníkmi.

čerti
Čerti na Vianočnej uličke 2018 v Devínskej Novej Vsi.

Nevieme sa dočkať zimnej sezóny 2019. Prajeme všetko dobré a z pekla šťastie!

Devínskonovoveskí čerti.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *