Celoplošné testovanie v Devínskej Novej Vsi

Ján Žatko

Vláda SR rozhodla, že najbližšiu sobotu a nedeľu sa v Devínskej Novej Vsi, tak ako na celom Slovensku, uskutoční celoplošné testovanie obyvateľov na prítomnosť ochorenia COVID-19. Odberné miesta budú pracovať od 07.00 do 22.00 s tým, že posledné stery budú realizovať do 21.30.

píše: Ján Žatko

Prvé kolo celoplošného testovania

Pri prvom kole celoplošného testovania sa počíta na celom Slovensku so 4 901 odbernými tímami a viac ako 5 000 odbernými miestami. Testovanie je „dobrovoľné“ pre občanov nad 10 rokov. Tí, ktorí sa ho nezúčastnia, však musia rátať s pomerne závažnými následkami. Konkrétne sa na nich bude vzťahovať zákaz vychádzania od 2. 11. do 8. 11. 2020 v čase od 05.00 do 01.00 nasledujúceho dňa. O tomto zákaze vychádzania a aj o výnimkách z neho rozhodla vláda SR uznesením č. 693 z 28. októbra 2020. Iným slovami, kto chce chodiť aj budúci týždeň do práce, alebo jednoducho pohybovať sa slobodne na verejnosti, musí absolvovať „dobrovoľné“ celoplošné testovanie s negatívnym výsledkom. Premiér Igor Matovič to charakterizoval vetou:

Ľudia, ktorí sa zúčastnia na testovaní a budú mať potvrdenie o negatívnom výsledku, budú môcť od pondelka žiť relatívne slobodne.

celoplošné testovanie
Ilustračné foto z pilotného testovania na Orave.

Kde sa môžeme dať otestovať

Necelé tri dni pred vypuknutím tejto najväčšej logistickej operácie v histórii Slovenska ešte nie je celkom jasné, či sa ju podarí zrealizovať. V prípade, že sa to podarí, (treba len veriť že áno) sa drvivá väčšina obyvateľov Slovenska musí na tejto operácii dobrovoľne nasilu zúčastniť. Je potrebné si uvedomiť, že každý sa môže dať otestovať na ľubovoľnom oficiálnom odbernom mieste na území Slovenska. Nie je to teda podmienené trvalým, dokonca ani prechodným bydliskom. Štát však akceptuje len tie antigénové testy, ktoré budú certifikované armádou, nebudú teda platiť výsledky antigénových testov získané mimo tejto štátnej mega akcie. PCR testy bude štát uznávať, výsledok testu však nesmie mať dátum starší ako 29. októbra 2020.

celoplošné testovanie
Ilustračné foto z pilotného testovania na Orave.

Ako prebieha celoplošné testovanie?

Aktuálne informácie o celoplošnom testovaní nájdete na stránke somzodpovedny.sk. Tam je uvedené aj ako bude prebiehať testovanie:

  1. Registrácia: preukážete sa občianskym preukazom, pracovník vyplní formulár potrebný na Vašu registráciu a dostanete pridelené číslo.
  2. Testovanie: zdravotnícky personál Vás vyzve k odkrytia nosa a úst a odoberie vzorku jemnou tyčinkou z nosohltanu.
  3. Vyhodnotenie testu: po uskutočnení testu si nasadíte rúško a budete nasmerovaný do vyhradeného a vydezinfikovaného priestoru, kde počkáte na výsledok testu niekoľko minút.
  4. Prevzatie testu: zdravotník Vás privolá podľa prideleného čísla a vypíše Vám certifikát. V zatvorenej obálke s certifikátom budete mať zároveň informácie, čo robiť v prípade negatívneho a pozitívneho výsledku.
celoplošné testovanie
Ilustračné foto z pilotného testovania na Orave.

Ako bude prebiehať  celoplošné testovanie v DNV

Podľa informácií na oficiálnej stránke mestskej časti Devínska Nová Ves bude testovanie bude prebiehať v čase od 7.00 do 12.00 / od 13.00 do 17.00 / od 17.30 do 22.00 na nasledujúcich odberných miestach spĺňajúcim prísne hygienické opatrenia:

Otestovať sa môžete na ľubovoľnom odbernom mieste. Po skúsenostiach z pilotného testovania na Orave a v okrese Bardejov z minulého víkendu je možné očakávať aj v Devínskej Novej Vsi veľký záujem o testovanie a s tým spojené dlhé rady čakajúcich. Mestská časť Devínska Nová Ves preto v záujme plynulosti odberov bude obsadenosť  jednotlivých odberných miest pravidelne monitorovať a  automaticky o situácii informovať na oficiálnej web stránke mestskej časti, na sociálnej sieti Facebook a v mobilnej aplikácii. Tak isto vám informáciu o obsadenosti jednotlivých odberných miest v čase testovania telefonicky poskytne operátor hotline 02/32 33 33 32.

Inštruktážne video k priebehu testovania

5 komentárov k “Celoplošné testovanie v Devínskej Novej Vsi”

  1. Dpbry den neviete mi povedat ktory lidia nemusia ist na testovanie? A tehotne zeny to maju ako? Vopred Dakujem za odpoved Albrechtová

  2. Zoznam tých, ktorí sa nemusia testovať nájdete na stránke somzodpovedny.sk. Tehotné ženy tam nie sú uvedené, ale je tam uvedená nasledujúca formulácia: „Nemusí sa testovať ten, ktorého zdravotný stav alebo kontraindikácie neumožňujú vykonať test na ochorenie COVID-19.“ Preto si myslím, že vo Vašom prípade by bolo najlepšie kontaktovať Vášho gynekológa.

    1. Testovanie nebude prebiehať podľa abecedy ale obsadenosť jednotlivých odberných miest bude mestská časť monitorovať a v polhodinových intervaloch o situácii informovať na oficiálnej web stránke MČ BA-DNV, na sociálnej sieti Facebook a v mobilnej aplikácii.

  3. Dobrý deň. Dcéra má 11 rokov, pre dieťa to je určite stres, také testovanie. Myslíte, že matka alebo otec bude môcť ísť s ňou do odbernej miestnosti, alebo je povinnosť ísť každý sám? Ďakujem za odpoveď

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *