Julo Beke – rozhovor s trénerom dorastu

Tomáš Rusňák

V uplynulých týždňoch som na tomto blogu zverejnil rozhovory Tomáša Rusňáka s rozhovor s prezidentom klubu FCL Devínska Nová Ves Róbertom Kačeňákom a novým trénerom futbalového áčka Rastislavom Borisom. Dnes sériu rozhovorov venovaných devínskonovoveskému futbalu končím rozhovorom s trénerom dorastencov a ešte stále aktívnym hráčom, ktorým je Julo Beke.

píše: Tomáš Rusňák

Ahoj Julo Beke, ešte stále si v zozname našich aktívnych hráčov v B tíme, ktorý hrá 5. ligu, absolvoval si aj prípravu, stále si vo forme?

julo beke
Julo Beke

Áno, máš pravdu, stále som aktívnym hráčom B mužstva. Myslím si, že ešte nepatrím do starého železa, i keď mám už 37 rokov. Futbal ma stále baví. Navyše sa v posledných mesiacoch udiali výrazné zmeny na funkcionárskych postoch a taktiež v samotnom tíme. Prišli veľmi mladí hráči, ktorým by som rád odovzdal svoje dlhoročné skúsenosti – či už na ihrisku alebo mimo ihriska. Absolvoval som aj celú letnú prípravu na novú sezónu a podľa možností som sa snažil chodiť na tréning 3x do týždňa. A či som vo forme? To asi ukážu až samotné majstrovské zápasy, ale cítim sa byť vo forme.

Ako stíhaš aj trénovať? To si po práci hodinu a pol s dorastom a potom makáš ešte aj s mužmi?

Našťastie sú tréningy počas týždňa rozplánované v môj prospech, tzn. že o piatej stíham trénovať s U19 a následne po tomto tréningu absolvujem aj svoj vlastný tréning. Síce je to časovo veľmi náročné a niekedy je to aj na úkor môjho osobného života, nakoľko po práci utekám na tréningy a domov chodím až večer.

Od leta si pri staršom doraste. Ako vyzerá náš dorast pre túto sezónu?

S kádrom U19 som veľmi spokojný, keďže gro mužstva tvoria hráči, s ktorými sme vyhrali kategóriu U17 v sezóne 2018/2019. Káder na novú sezónu tvorí 20 hráčov. Počas prípravy som doplnil mužstvo o Karola Sorbyho a Mareka Markoviča, ktorí sa rozhodli zostať v Devínskej. Vrátil sa aj Michal Vnuk, ktorého rodičia pracovali v Belgicku, ale prednedávnom prišli naspäť na Slovensko. Mrzí ma však prípad hráča, ktorý pre zdravotné problémy bude musieť vynechať minimálne jesennú časť.

Aká bola príprava?

Príprava bola veľmi dlhá a ovplyvnila ju samozrejme aj pandémia koronavírusu, pretože súťažný ročník 2019/2020 sa vzhľadom na spomínané udalosti vôbec neodohral. Kvôli bezpečnostným opatreniam sme mohli trénovať od apríla, kedy ešte za normálnych okolností prebieha súťažná sezóna. Oficiálne sa príprava začala 1. júla, počas ktorej sme odohrali 4 kvalitné prípravné zápasy s bilanciou troch výhier a jednej prehry. Teší ma, že mužstvo je ofenzívne naladené, keďže v spomínaných 4 zápasoch sme strelili súperom až 21 gólov. Predviedli kvalitné výkony a góly padali po pekných akciách, ktoré nacvičujeme aj počas tréningov. Som rád, že chalani pristupujú k tréningom zodpovedne, poctivo a dávajú zo seba maximum. Vidím, že chalanov futbal naozaj baví a tvoria jednotný kolektív.

julo beke
Tréning staršieho aj mladšieho dorastu.

Čo tvoje predstavy a ciele na sezónu?

Chceme hrať atraktívny, ofenzívny futbal, ktorý poteší nielen našich fanúšikov. Dúfam, že na naše zápasy príde čo najviac divákov. Našim spoločným cieľom je prebojovať sa do prvej trojky, i keď si myslím, že toto mužstvo má potenciál vyhrať celú súťaž.

V 3. lige dorastu je len 13 účastníkov, nebude chalanom chýbať viac zápasov? Plánujete dorastencov zapracovať aj k mužom?

Samozrejme, bol by som rád, keby bolo viac účastníkov v lige, lebo si myslím, že zápasová prax rozvíja hráčske schopnosti. Aj preto som rád, že existuje B mužstvo, kde chcem postupne zapracovať najmä hráčov, ktorí o rok končia v U19, aby si zvykli na mužský futbal. Ten je totiž diametrálny odlišný ako dorastenecký futbal.

Kedy bude hrať dorast svoje domáce zápasy?

Prvý majstrovský zápas hráme 22. augusta (sobota) o 11-tej proti Žolíku Malacky. Väčšinu domácich zápasov budeme hrať predpoludním, hoci ja s tým nie som veľmi stotožnený, keďže v lete sú v tom čase veľké horúčavy.

Keď sa príde fanúšik DNV pozrieť na zápas dorastu, čo mu môžeš sľúbiť že uvidí?

Ako som už vyššie spomínal, dúfam, že to budú atraktívne zápasy, ktoré potešia oko diváka.

Poznámka admina: najbližšie môžete prísť povzbudiť našich dorastencov už túto sobotu. Na futbalovom štadióne na Vápencovej ulici odohrajú úvodný západ nového ročníka III. futbalovej ligy staršieho dorastu s ŠK Žolík Malacky.

Historická snímka z roku 2017 – dorastenci FCL DNV oslavujú víťazstvo v III. lige staršieho dorastu.

Súvisiace články

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *