Detské ihrisko Charkovská – ako to vlastne bolo

Keďže sme v našej mestskej časti nemali žiaden park, premýšľal som, čo s tým. Moja vízia bol park, niečo ako Medická záhrada alebo Grasalkovičova (prezidentská) záhrada. Kľukaté chodníky vysypané z makadamu, zátišia z kríkov a stromov, veľa lavičiek na posedenie a debatu. Čo najviac zelene, zopár prvkov z dreva. Nič farebné, nič plastové.

píše: Denis Ružovič


Cieľová skupina mali byť mamičky s kočíkmi, študenti a žiaci, zamilované páry a dôchodcovia. Mal to byť oddychový park na cvičenie jogy, prechádzky a posedenie na lavičke. Žiadne detské ihrisko, žiadne plastové hracie prvky, žiaden betón.

Park Charkovská bol môj nápad. Opakujem PARK Charkovská.

Tento môj nápad si, teraz už bývalý starosta (MJ) osvojil.
Prvopočiatočné skice a návrhy boli viac ako zaujímavé.

park charkovská

park charkovská
Ako čas išiel, začal park starosta – spôsobom jemu vlastným „vylepšovať“. Naše návrhy a dohody zrazu neplatili a to, že zo stavebnej komisie mal trhací kalendár, bola už vec verejne známa. Postupne sa vytrácal ráz parku a menil sa na „lacné“ detské betónové ihrisko. Spolu s Beátkou Janátovou sme sa so starostom niekoľkokrát pochytili, ten zmeny (návrat k pôvodnej idei parku) prisľúbil, ale nakoniec nič nezmenil, prípadne ešte zhoršil.

Medzi návrhmi boli aj kneippove kúpele, menhir, špeciálne lavičky pre zamilovaných, reflex walking (chôdza po rôznych povrchoch, drevo, štrk, kôra, kamene, …), zatrávnený kopec so šmýkačkou, malé jazierko s mólom, viac druhov lavičiek pre skupiny.

Na každú našu pripomienku bývalý starosta odpovedal že „on sám vie ako to bude najlepšie a keď bude problém, on sám sa bude ľudom zodpovedať (túto vetu sme od neho počuli snáď tisíckrát) a aj keď nám veľakrát niečo sľúbil (snažili sme sa korigovať, čo sa len dalo), v ďalšej fáze projektu sme zistili, že svoje slovo aj tak nedodržal.

Keď sa jedného dňa zjavili domiešavače a odliali širokánske plochy a chodníky z betónu hrubé skoro 30 cm sme pochopili, že park je nadobro stratený a zostane nám iba BETÓNOVÉ IHRISKO CHARKOVSKÁ à la Jambor.

park charkovská
Nepozerajte sa prosím na to, že niečo máme, zamyslite sa, čo sme mohli mať, ale kvôli sebestrednosti a arogancii jediného človeka už mať nebudeme. Poďakujte teda bývalému starostovi, ktorý veľakrát povedal – „on sám sa bude ľudom zodpovedať“.

PS: Vždy keď idem okolo si obzriem aj „vysoko kvalitný“ plot
za 39 650,- € (takmer 1 200 000,- Sk) …

 

Jeden komentár k “Detské ihrisko Charkovská – ako to vlastne bolo”

  1. Bezodna studna na peniaze. Objednane pofiderne firmy, ktore nevedeli dat ani revizne spravy, po Jamborovi ostalo viac skod ako uzitku. Uz to niekto spocital kolko to cele stalo ?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *