Budú komunálne voľby v Devínskej zmanipulované?

Komunálne voľby
Ján Žatko

Komunálne voľby sa na Slovensku uskutočnia v sobotu 10. novembra 2018. V utorok 11. septembra bol posledný termín na podávanie kandidátnych listín. Kocky sú hodené, kandidátne listiny sú podané. Teraz je rad na miestnej volebnej komisii, aby preskúmala kandidátne listiny a zaregistrovala všetkých kandidátov, ktorí spĺňajú zákonom požadované podmienky. O zaregistrovaní alebo nezaregistrovaní kandidátov musí miestna volebná komisia rozhodnúť najneskôr do 26. septembra. Až po zaregistrovaní kandidátov sa dozvieme, z akých mien budeme vyberať budúceho starostu a budúcich poslancov miestneho zastupiteľstva.

píše: Ján Žatko
autor kandiduje za poslanca miestneho zastupiteľstva DNV

Môžu byť komunálne voľby u nás zmanipulované?

Dnes som sa dozvedel veľmi znepokojivú informáciu. Nezávislý kandidát na starostu Rastislav Tešovič mi oznámil, že keď v utorok večer o 21:30 odovzdával kandidátne listiny, udialo sa toto:

Zapisovateľka miestnej volebnej komisie niekam písala cez mobil. O 5 minút tam prišiel starosta Milan Jambor len preto, aby mi povedal, že nám nepraje úspech vo voľbách. A bol zisťovať u zapisovateľky čo a za koho sme podali.

Starosta Milan Jambor v tomto prípade prekročil svoje kompetencie a konal v rozpore so zákonom č. 180/2014 Z. z.  o podmienkach výkonu volebného práva. Právomoc kontrolovať predložené kandidátne listiny má totiž iba zapisovateľ miestnej volebnej komisie a neskôr členovia miestnej volebnej komisie. V žiadnom prípade nie starosta. Je to predzvesť toho, že v Devínskej Novej Vsi hrozí manipulácia volieb? Je to predzvesť toho, že starosta Milan Jambor urobí všetko preto, aby sa jeho nástupcom stal jeho favorit? A prečo starosta Milan Jambor nutne potrebuje, aby sa jeho nástupcom stal jeho favorit?

Komunálne voľby
Vila Košťálová, sídlo starostu Devínskej Novej Vsi

Komunálne voľby a Týždeň v Devínskej

Tak ako som uviedol hneď pri založení blogu Týždeň v Devínskej, tento blog je otvorený pre všetkých.  Preto som už vtedy pozval na spoluprácu všetkých záujemcov, ktorí sa chcú so svojimi spoluobčanmi podeliť o svoje názory, skúsenosti a postrehy. Bližšie podrobnosti sú uvedené v článku Ako prispievať na blog Týždeň v Devínskej. Tieto pravidlá budú platiť aj pre komunálne voľby a kandidátov do nich. S jedinou požiadavkou navyše. Každý kandidát do volenej funkcie, ktorý bude chcieť na blogu Týždeň v Devínskej zverejniť svoj článok, musí uviesť že kandiduje vo voľbách a na akú funkciu kandiduje. Táto informácia bude zverejnená hneď za menom autora v úvode článku a bude na rozhodnutí čitateľa, či si článok otvorí, alebo nie. Keďže ja kandidujem za poslanca miestneho zastupiteľstva, je táto informácia uvedená aj v úvode tohto článku.

Komunálne voľby
Komunálne voľby 2006 v Devínskej Novej Vsi.

3 komentáre k “Budú komunálne voľby v Devínskej zmanipulované?”

  1. Niet sa comu divit… ale ja osobne sa NEDIVIM ohladom zmanipulovania volieb (podozrenie aj v r.2014 .. kauza PERO) za ucelom kontinuity .. je zrejme preco Darius Krajcir kandiduje a jeho uspech nie je jednoznacny, tak treba pomoct.. avsak sa DIVIM, ze Jambor zela Tesovicovi NEUSPECH… kto pozna pozadie v komunale v DNV, tak vie, preco sa divim…

  2. Mam zasadnu pripomienku k volbam v Devinskej!!! Sest rokov mam trvale bydlisko v Devinskom Jazere. Ani raz som nebola oslovena na volby ci uz komunalne alebo parlamentne lebo mam popisne cislo domu.
    Ma Mu v DNV znela odpoved ze kurieri to nemaju v plane prace
    A tak obyvatelia s trvalym bydliskom v Jazere s popisnym cislom nemaju narok volit? Aj to je urcita manipulacia s volbamo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *