Pozastavená ťažba dreva na Devínskej Kobyle

ťažba dreva na Devínskej KobyleStarostovia bratislavských mestských častí Karlovej Vsi Dana Čahojová, Devína Ľubica Kolková a Dúbravky Martin Zaťovič sa otvoreným listom obrátili na kompetentné orgány s požiadavkou, aby bola pozastavená ťažba dreva na Devínskej Kobyle. Starosta Devínskej Novej Vsi Milan Jambor sa z neznámych dôvodov ku svojim kolegom nepridal.

Ťažba dreva na Devínskej Kobyle

O pripravovanej ťažbe na Devínskej Kobyle sme sa mohli dozvedieť aj z reportáže v minulotýždňovom Magazíne DTV. Na rozdiel od nášho starostu, starostom väčšiny mestských častí dotýkajúcich sa Devínskej Kobyly evidentne ťažba dreva na Devínskej Kobyle vadí. Obrátili sa preto otvorenými listami na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú, ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa a riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mariana Staníka. Požiadali ich, aby zastavili masívnu ťažbu v lesoch v okolí Bratislavy. Ak sa čudujete, prečo nie je medzi starostami aj meno starostu Devínskej Novej Vsi Milana Jambora, tak vás úplne chápem. Ja sa čudujem s vami.

Otvorené listy starostov

Úplné znenie listov si môžete pozrieť napríklad na oficiálnom  webe Karlovej Vsi. Okrem iného v nich starostovia susedných mestských častí kompetentné orgány žiadajú:

Pokiaľ ide o samotnú realizáciu plánovanej ťažby, plne podporujeme požiadavky odbornej a občianskej verejnosti, ako aj zástupcov Bratislavského samosprávneho kraja, na obmedzenie, prípadne aj úplné vylúčenie ťažby v ekologicky najviac citlivých a rekreačne významných lokalitách. V ostatných porastoch, najmä v CHKO Malé Karpaty a Dunajské luhy, vrátane celého masívu Devínskej Kobyly, žiadame ponechať na dožitie esteticky a ekologicky cenné jedince drevín, najmä staršie a mohutnejšie perspektívne jedince duba a ostatných domácich listnáčov.

Na záver listu ministrovi životného prostredia starostovia apelujú:

Vážený pán minister, žiadame Vás o pomoc pri zastavení takto masívneho a necitlivého výrubu lesov v tesnej blízkosti našich mestských častí, ktoré môžu vyvolať veľký odpor značnej časti verejnosti.

Reakcia ministerstva pôdohospodárstva

V reakcii na tento otvorený list uviedol Michal Feik z ministerstva pôdohospodárstva, že záujmom ministerstva aj štátnych lesov je posilnenie rekreačnej funkcie lesov v okolí Bratislavy. V tejto súvislosti upozornil na to, že agrorezort sa v spolupráci s Lesmi SR aj s občianskymi združeniami dohodol na vytvorení odbornej diskusnej platformy, ktorá bude riešiť aj také témy ako spôsob starostlivosti o lesy, ochranu či ťažbu. Pripomenul tiež dohodu o pozastavení ťažby v lokalite Vydrice a Devínskej Kobyly s cieľom nájsť nový spôsob hospodárenia a starostlivosti o les.

Zobudia sa aspoň poslanci?

Vyzerá to tak, že tentoraz prírodu na Devínskej Kobyle zachránili starostovia susedných mestských častí. A keď už ten náš tak ako obyčajne  zase nekoná, tak možno sa zobudia aspoň poslanci miestneho zastupiteľstva. Aspoň tento FB status poslanca Michala Gašparíka to naznačuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *