Máme radi Devínsku Novú Ves

Máme radi Devínsku
Ján Žatko

Akire Bondorova: Dobre ránko prajem. Chcela by som sa spýtať, ako sa Vám žije v Devínskej? Máme sa tam sťahovať na Štefana Králika a mám z toho obavy trošku, lebo sme Petržalčania a túto časť tak dobre nepoznáme. Tak sa chcem spýtať, ako sa vám tam býva a či vám tam niečo chýba. A tak ďakujem.

píše: Ján Žatko

V nedeľu 17. 6. 2018 sa s touto prosbou obrátila budúca obyvateľka Devínskej Novej Vsi na členky facebookovej skupiny Mamičky z Devínskej Novej Vsi. Odpovede devínskonovoveských mamičiek ma veľmi zaujali a tak v nasledujúcom texte uvádzam podstatnú časť diskusie pod uvedeným statusom bez komentára. Z diskusie vyplýva jednoznačný záver. Máme radi Devínsku Novú Ves.

Máme radi Devínsku

Saša Vaňová: Ja tu žijem celý život a nechystám sa deti vychovávať inde. Príroda kúsoček, myslím skutočnú prírodu. Veľa ihrísk na každom kroku, relatívny pokoj. Sestra sa presťahovala do Petržalky a po pol roku sa vrátila, tak hrozne vnímala rozdiel .

Adka BodkaDobrý deň, my sme sa presťahovali z Petržalky a sme tu spokojní.

Tatiana Braun: Devínsku by som nevymenila! Príroda k nezaplateniu, ihrísk pomerne dosť, obchody dostačujúce. Iba za určitými odbornými lekármi (niektorí tu sú) treba zájsť mimo nej, čo nepovažujem za negatívum. A robia nam starosti „hovienka v tráve“ po psíkoch, ale veríme v zlepšenie stavu.

Zuzana Šauličová: V DNV je najlepšie. Je tu všetko čo treba. Príjemné bývanie. Kúsok obchodné centrum. Máme tu dve veľké základky. Kúsok do lesa, kúsok na cyklochodník, kúsok do Rakúska. Jedine kúsok ďalej na strednú či vysokú školu. Ale inak je tu všetko. Veľmi rýchlo si tu zvyknete a potom už nebudete chcieť meniť.

Alenka Hupková: Je tu úžasne. Kopec. Les. Kúsok Morava. Peši do Rakúska. Bicyklom k Marchegským mostom. Veľa ihrísk, obchodov tiež kopec, myslím že aj MŠ a ZŠ sú na tom dobre. Len jediná nevýhoda je parkovanie.

Máme radi Devínsku

Linda Es: Ja žijem v Devínskej odmalička a vychovávam tu už aj svojho synčeka. Podla mňa tu je super, lebo je tu veľa prírody, veľa ihrísk pre deti, na skok do Schlosshofu po Cyklomoste slobody či už na bicykli alebo peši, je tu Sandberg s výhľadom do Rakúska, Devínska Kobyla, chodník popri Morave do Devína, dá sa tu behať, sú tu škôlky aj školy, máme tu výborné centrum pre deti Bublinka, obchody, nákupné centrum Bory Mall 5 minút autom/busom, tento rok otvárajú čučoriedkovú farmu, máme tu výborné včelárstvo atď, atď. S parkovaním je to asi ako všade a áno, sú tu aj nezodpovední psíčkari. Ešte záleží, kam budete dochádzať za prácou, zápchy bývajú riadne, aj kvôli Volkswagenu (keď sa menia smeny). Ale určite sa Vám tu bude páčiť.

Monika Kellnerová: Ja tu žijem cca 6 rokov a nie som tu spokojná. A niekedy ľutujem, že sme sem išli. Vadí mi hlavne to, že je to také izolované, nedá sa prejsť pešo kočíkom z jednej mestskej časti do druhej. Napríklad aj do Borov by bol fajn chodník a odtiaľ do Dúbravky, do Lamača do lesa. Tam je rovina, lebo tu síce je les, ale všetko je tak strašne do kopca. A teraz sa ani moc cyklotrasou nedá chodiť, keď je to tak zarastené a plno komárov. Sadnúť si s kočíkom tiež nič moc, favor.it plný a penny tiež, terasy malé. A ešte vodná plocha, jazero, kúpalisko mi tu strašne chýba.

Petra Blascak: V ktorej časti je toto všetko na kope?

ZUzka Blahovska: Ináč to by aj mňa zaujímalo kde toto všetko je. Výborná poznámka Petra Blascak.

Monika Kellnerová: Tak ale napríklad v Petržalke človek môže ísť denne rôznymi trasami, alebo aj do centra dôjde peši. Z Karlovky tiež, Ružinov to isté. Ja som z Martina, tam keď som, MHD nemusím používať a nenudím sa tam. Proste som na druhej materskej a prechádzky 24/7 dvakrát denne tou istou trasou ma už nebaví a v tomto teple ísť niekde inde je minimálne 30 minút v buse a na 2 prestupy.

Linda Es: Chápem, ale možno skús nejaké iné trasy. Ja som v DNV nakočíkovala stovky kilometrov po sídlisku, v starej Devínskej, smerom do Rakúska, smerom do Devína (vidíš, dá sa ísť peši do Devína ). Ja mám síce auto, čiže MHD už nechodím, ale na skok je napríklad Železná studnička.

Monika Kellnerová: Železná jedine busom a na Patrónke sa nedá normálne s kočíkom na druhú stranu. Ja som už toľko nachodila tu, že by som to zvládla aj so zavretými očami. Ked pokosia trávu a nebudú komáre, na Devín prejdem.

Máme radi Devínsku

Janka Homolová: Na Železnú vlakom! To je pre deti úžasný zážitok! A úžasne sa sedí dole pri cyklomoste. Bud u Maria. Tam si dajte výborný langoš alebo na druhej strane nižšie si viete opekať, je tam lanové centrum pre deti.

Veronika Hráček: Moji rodičia bývajú v Moste pri Bratislave. Čistá katastrofa. A predtým sme bývali vo Vrakuni, z DNV som MHD skôr v meste. Ja by som DNV nemenila za nič na svete, aj keď prácu mám pri Avione. Dúfam, že tých vlakových zastávok sa dožijem. Do Petržalky z DNV nie je problém. Tiež chodíme stále cez Devín, ak ideme autom.

Lucia Loncikova DrabovaDevínska je super, presťahovali sme sa z nej do Stupavy. Tu je tiež super, ale keby že je možnosť ostať v DNV – ceny pomaly neexistujúcich pozemkov – tak tam ostaneme. Ale záleží od preferencií. Nám nevadí dochádzanie. Okrajové štvrte nám vyhovujú. Ale ak je pre človeka priorita mať všetko po ruke a všade do 15 minút – či kultúra, práca, výber lekárov a pod. nech radšej ostane bývať niekde v Novom Meste, Petržalke, poprípade Karlovke. Ale za nás, až na strašne veľa psov na m2 a všadeprítomné exkrementy je to O. K. 🙂

Lucia Vachalkova-Lepesova: V Petržalke som vyrastala, ale na Devínsku nedám dopustiť a určite by som nemenila.  Veľa prírody, všetko po ruke a veľa príjemných ľudí.  

Svatava Piatková Havadejová:  Ja som bývala celý život v centre a nevedela si predstaviť, že budem bývať inde. Potom som si tu našla prácu, neskôr sa sem presťahovala a nevymenila by som za nič. Bývame síce na okraji panelákov, čiže neviem až tak posúdiť, ale pre deti je to tu jedinečné. Ale záleží od vášho nastavenia. Keď si budete všímať, čo je tu zle a čo vám vadí nebudete tu spokojní. Ak to však dokážete vypustiť a hľadať výhody, budete tu spokojní. Ak si tehotná, radím ti hneď si pozisťovať pediatrov, sú tu 3 a z toho 2 berú len ak k nim podľa ulíc patríš. Inak je tu zo základných potrieb všetko, ešte aj zelovoc nám tu otvoria a odkedy zmenili prednosť v jazde do Dúbravky od Hornbachu, aj tade sa už dá v pohode ráno prejsť. Sú tu 2 detské kútiky (Bublinka, Pohoda v Tescu), plaváreň (dokonca už 2 pre deti), super zmrzka (Favorit) a kaviareň (Penny), perfektné 2 bufety pri Morave, lekárne, aj zopár doktorov špecialistov, mäsiarstvo, optika, s parkovaním asi problém ako všade na sídliskách, škôlky zobrali tento rok mrte detí, ale aj tak žiaľ to nepokrylo všetky nároky, máš možnosť si ísť aj volejbal s nami zahrať (volejbal mamičiek z DNV), cvičenia rôzne tu sú (Bublinka, Caroin)… Tak verím, že si to tu obľúbite a bude sa vám tu dobre bývať.

Máme radi Devínsku

Zuzana Kašová: Súhlasím, som tu odmalička, teraz tu bývame ako rodina. Je tu kľud a všetko potrebné dostupné aj pešo – obchody, doktor, ihriská, do lesa na skok, Morava, cyklistický chodník, rôzne podniky atď. A doprava do mesta s MHD je tiež fajn, autobusy chodia často.

Zdenka Polačková: Veru. Každý má iné preferencie. Kamoš býva blízko Draždiaka a Lesíka. Keď robia v Digital Parku, majú to blízko. Tu bude dopravná situácia časom príšerná. Ale môžete ešte zmeniť svoje rozhodnutie?

Lenka Školudová: Ja som tiež z Petržalky a bývam tu spokojne už deviaty rok. Hlavne je to oproti Petržke stále taká „dedina“.

Miška Sýkorová: Ja som tiež Petržalčanka, bývam tu 8 rokov a teda na jeseň, keď sa budeme sťahovať, budem za Devínskou veľmi plakať. Ak už nie za lokalitou tak určite za komunitou. Lebo tak skvelých ľudí ako v Devínskej nenájdeš nikde.

Ida Vidová: Ja som tiež vyrastala v Petržalke a som rada, že teraz bývame v Devínskej. Síce je to ďalej od centra, ale je tu krásna príroda, milí ľudia, nie je to tu taká masovka. Keď sa robia nejaké lokálne akcie (a býva ich tu dosť), ľudí je primerane, väčšinu poznám z videnia, mnohých aj osobne. Keď sa robia akcie v Petržalke, je to masovka, hluk, dlhé rady na občerstvenie (napríklad včera Dni Petržalky). Ale asi závisí aj od toho, koľko človek dochádza do práce. Ináč je tu všetko po ruke, skvelá občianska vybavenosť, čo som ocenila najmä na materskej (že nemusím ísť autom a vybavím všetko od banky, cez poštu, obchody). Na materskej oceníte aj detské centrum Bublinka, kde sa cvičí a hrá s bábätkami, je tu aj kaviareň. V Glavici je tiež kaviareň s detským kútikom, v Boroch je Buppi detské centrum, na vašej ulici je plávanie s bábätkami v plavárni. Čiže aj v zime a škaredom počasí je tu pre deti aj mamičky dosť zábavy a príležitostí. V Boroch majú byť na jeseň postavené 3 bazény, z toho jeden aj pre deti. Máme tu veľa pekných ihrísk, les, park, cyklomost… Čiže možností je tu veľa, materskú si tu užijete v zime aj v lete.

Máme radi Devínsku

Andrea Ady Ligártová: Ja som v Devínskej od malička, potom sme sa presťahovali. Bývala som v rodinnom dome, potom som sa vrátila do BA na Dlháče, ale nakoniec sme kúpili byt znova v Devínskej. Nemenila by som nikdy za žiadne iné sídlisko. Chýbal by mi podstatne väčší kus prírody ako kdekoľvek inde.

Anna Pastorova: My sme sa tu presťahovali pred dvomi mesiacmi z Petržalky. Už by som nemenila. Dochádzanie je horšie, chýba mi Draždiak a zelovoc na Znievskej. Inak nič. Je tu oveľa lepšie. Vybavenosť mesta, pokoj dediny. Všetko peši dostupné. V Petržke bolo tiež všetko, ale aj tak som sa musela presúvať autom, lebo je roztiahnutá, veľká.

Zuzana Vyskocova: Ja som sa prisťahovala z Petržky a je tu parádne! Trošku ďalej od centra ale vôbec to nevadí. Vrelo odporúčam!

Zuzana Galaunerova Vorosova: Vyrastala som v Petržalke v okolí Draždiaka v malom paneláku. V DNV bývam už niekoľko rokov a podľa mňa je tu super. Zvažovali sme aj sťahovanie späť do Petržalky, ale opäť zvíťazila DNV. Ja som tu spokojnejšia s malými deťmi ako v Petržalke. Ale všetko je to o individuálnych potrebách danej rodiny.

Martin Krížo Krížik: Devínska je najlepšie miesto na bývanie v Bratislave.

Víla Amálka: Aj podľa mňa a to som vyrastala v Dúbravke, kde je tiež fajn, ale DNV je naj.

Marcela Kramplová Kohoutová: Súhlasim. A sú tu uuužasní ľudia.

Lucia Kadlubiaková Hanúsková: Nikde inde by sme ako rodina neboli šťastnejší. DNV

Máme radi Devínsku

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *