95. výročie futbalu v Devínskej

futbaluV  roku 2018 bolo 95. výročie založenia futbalového klubu v Devínskej Novej Vsi. Bývalo tradíciou, že sa pri príležitosti takého jubilea futbalu sa uskutočnilo zo strany obce verejné ocenenia občanov, ktorí sa na činnosti klubu v minulosti podieľali. Toto významné jubileum si pozornosť zo strany obce nedostalo, i keď ide o jeden z najstarších subjektov občianských združení pôsobiacich na území DNV. Som členom klubu takmer štyridsať rokov, ale je to prvý raz, keď sa úmyselne alebo neúmyselne zabudlo zo strany samosprávy na túto skutočnosť.

píše: Marian Spišiak

Zníženie dotácie pre FCL DNV

futbaluAby som nebol k tomuto stanovisku samosprávy nespravodlivý musím konštatovat, že samospráva ocenila toto jubileum znížením dotácie o 2 000 € pre futbalový klub, ktorý toto výročie svojho vzniku oslavuje. Aj takto sa môže oceniť občianska aktivita.

Rozdelenie mládežníckeho futbalu v Devínskej

V súčasnosti má FCL Devínska Nová Ves 2 mužstvá dospelých a 4 mládeže. Všetky mužstvá v súťažiach v ktorých pôsobia skončili do 5. miesta. Pôvodne klub prihlásil do súťaže aj 2 žiacke mužstvá, ale po podaní prihlášky rodičia týchto žiakov preregistrovali týchto do FKM Devínska Nová Ves, ktorý  do súťaže prihlásil len mužstvo mladších žiakov. Hráči, ktorí opustili klub, odišli spolu s výstrojom patriacim FCL. Klub, ktorý na svojej internetovej stránke uvádza svoju odbornosť, nemá záujem o to aby mohol proklamovanú odbornosť preukázať výsledkami svojej činnosti a prakticky vyradil týchto mládežníkov z možnosti súťažných zápasov.

futbalu
Devínskonovoveskí starší dorastenci oslavujú postup do II. ligy v roku 2017.

Negatívny vplyv rodičov na začínajúcich športovcov

Každý kto sa domnieva, že chýbajúca prax v akejkoľvek činnosti je výhodou, nech ocení takýto postup FKM DNV. Podľa môjho názoru tomu tak nie je. Pokiaľ sa mýlim mali by si všetky futbalové akadémie zobrať vzor z toho postupu FKM. Obdobná situáciu úlohy rodičov je aj v hokeji. Negatívny vplyv rodičov na začínajúcich športovcov je dlhodobým predmetom kritiky väčšiny športových odborníkov. Vo finančne nákladnom hokeji na to verejne poukázal aj niekdajší úspešný reprezentant a dnes tréner Igor Liba.

Dnes je rodič prvý tréner. Decko príde domov z tréningu a rodič doňho hustí: nenahrávaj, dávaj góly, pôjdeš do NHL. Deti potom ťažko nútiť ku kolektívnej hre, aby si prihrávali a mali radosť z hry. Nie je u nich kreativita. Na vine nie sú deti, ale tréneri a rodičia.

futbalu

Poďakovanie

Veľmi chcem poďakovať aspoň touto cestou všetkým tým, ktorí sa svojou činnosťou či teraz, alebo v minulosti zaslúžili o to, že futbal v Devínskej úspešne funguje už  95 rokov. Kvality práce v klube ocenil v svojom hodnocení aj predseda Bratislavského futbalového zväzu.
Športu zdar a futbalu obzvlášť.
futbalu

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *