850 bláznov v chladných vlnách Dunaja

850 bláznov
Ján Žatko

Nedeľa 2. septembra popoludní. Na nábreží Dunaja pri bývalom PKO sa začínajú zhromažďovať akési čudné postavy. Hoci je pod mrakom a dážď visí na vlásku, zjavuje sa tam stále viac a viac ľudí v plavkách. Poznávacím znakom sú žlté plávacie čiapky. Občas sa ozve hlas z megafónu, ktorý rozdáva akési pokyny a celým priestranstvom sa nesú rytmické zvuky bubnov. To sa práve 850 bláznov chystá vrhnúť do chladných vôd Dunaja.

píše: Ján Žatko

História Trans Danube Swim

Ľuboš Fellner, majiteľ cestovnej kancelárie Bubo, zorganizoval 2. septembra 2018 už piaty ročník akcie Trans Danube Swim, alebo po slovensky, Plávanie cez Dunaj. Akcia sa koná vždy prvú septembrovú nedeľu. Voda je vtedy najteplejšia, hladina má ideálnu výšku a slniečko  obyčajne stále intenzívne svieti. Prvé plávanie nadšenci zorganizovali v roku 2014 a zúčastnilo sa ho 100 účastníkov. V roku 2017 bolo už prihlásených vyše 670 plavcov odhodlaných pokoriť Dunaj. Tento rok sa do chladných vĺn Dunaja vrhlo podľa organizátorov rekordných 850 bláznov.

850 bláznov
Všetci sú plní očakávania, kedy to vypukne.

Teplota vzduchu a vody

Tento rok síce slniečko plavcov sklamalo ale teplota bola celkom prijateľná. Teplota vzduchu bola 23 °C, teplota vody iba o trochu nižšia a to 19 °C. Plavci sa pripravovali vstúpiť do dunajských vĺn na nábreží Dunaja pri bývalom PKO, cieľ bol pri reštaurácii Aušpic pri Moste SNP na petržalskej strane Dunaja. Dunaj je v týchto miestach široký asi 300 metrov ale vzhľadom k prúdeniu rieky je celková trasa dlhá asi 1 300 metrov.

850 bláznov
A ideme na to.

Lúka zaplavená rozkvitnutou púpavou

O 13:30 už nábrežie Dunaja vyzeralo ako jarná lúka zaplavená rozkvitnutou púpavou. Po krátkej inštruktáži sa otvorila bránka a po schodoch začal zostupovať k brehu Dunaja priam nekonečný zástup odhodlaných plavcov. S otvorením bránky sa otvorili aj nebeské brány a plavcov začala pripravovať na dunajskú vodu voda z oblakov. Rozmiestňovali sme sa postupne na brehu a čakali v miernom daždi na signálnu svetlicu, ktorá mala odštartovať akciu presne o 14:00.

850 bláznov
Nekonečný prúd plavcov schádza dolu k Dunaju.

Bezpečnosť plavcov

Organizátor zabezpečil počas akcie pozastavenie lodnej dopravy. V priestore štartu a cieľa podujatia bola pripravená zdravotná služba a na hladine Dunaja striehli na bezpečnosť plavcov  vodní záchranári a potápači.

850 bláznov
850 bláznov pripravených na štart.

850 bláznov pokoruje Dunaj

A naozaj. O 14:00 to vypuklo. Do Dunaja sa vrhalo jedno telo za druhým. Žltých čiapok na brehu ubúdalo a naopak vo vode pribúdalo. V Dunaji sa vytvoril dlhý rad rozsypaného žltého hrachu, ktorý sa posúval stále viac a viac šikmo dolu prúdom k druhému brehu rieky. Bol som v strede toho žltého mraveniska. Silný vodný prúd ma rýchlo unášal smerom nadol a mojim jediným cieľom bolo dostať sa k druhému brehu rieky skôr, kým sa priblíži pontón pri reštaurácii Aušpic. Nerád by som ho minul. Podarilo sa. Najväčší problém bol vyštverať sa z vody. Pontón obsypaný masou plavcov driapajúcich sa na breh nebol stavaný na túto záťaž a klesol pod tou váhou ku dnu. Ale zvládli sme aj túto prekážku. Kým sme prekonávali Dunaj tak prestalo pršať a my sme si mohli vychutnať bratislavské rožky s teplým čajom a vynikajúci guláš so studeným pivom.

Super akcia! Na budúci rok bude šiesty ročník. Príďte aj vy. Neoľutujete.

850 bláznov
Zvládli sme to, prídeme aj na budúce.

Súvisiaci článok

Fotogaléria

Ďalšie fotografie z podujatia nájdete tu.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *