Viete kto je Dodo Dobrík?

Ján Žatko

Žijú medzi nami v Devínskej Novej Vsi. Významné osobnosti vedy, športu a kultúry. A nie je ich vôbec málo. O niektorých z nich ste sa už na tomto blogu niečo dozvedeli, o ďalších sa ešte určite dozviete. Dnes vám predstavujem kto je grafický dizajnér Dodo Dobrík. Devínskonovovešťan, ktorý ako prvý slovenský dizajnér nedávno získal svetoznáme ocenenie D&AD Awards.

píše: Ján Žatko

Najvýznamnejšie dizajnérske ocenenie na svete

Prestížnu cenu D&AD Awards udeľuje organizácia British Design & Art Direction za vynikajúcu kreativitu, originalitu, technickú dokonalosť a inováciu v oblasti designu a reklamy. Považuje sa za najvýznamnejšie ocenenie na svete v oblasti kreatívneho priemyslu. O tomto dizajnérskom ocenení rozhoduje každý rok 250 porotcov, ktorí vyberajú z 25 tisíc prác nominovaných z celého sveta. Tento rok sa do elitnej skupiny najlepších dostal ako prvý Slovák aj grafický dizajnér Dodo Dobrík. Za obálku knihy Tu som získal Wood Pencil (drevenú ceruzku) v kategórii dizajn kníh. Autorom knihy je americký spisovateľ Jonathan Safran Foer a vyšla v roku 2018 v preklade Otta Havrilu vo vydavateľstve Slovart.

Dodo Dobrík
Ocenená obálka knihy „Tu som“.

Ako vznikla víťazná obálka

Dodo Dobrík približuje pre portál hnonline.sk ako obálka vznikala:

Idea návrhu obálky je inšpirovaná príbehom knihy, ktorý popisuje svet chlapca prehliadaného svojimi rodičmi, preto som sa rozhodol využiť detskú kresbu s výrazným vizuálnym akcentom (šípka) upozorňujúcim na malé dieťa. O vizuálne stvárnenie môjho nápadu som požiadal svoju dcéru.

Vtedy 10-ročná dcéra Dorka nakreslila mrakodrapy a Sochu slobody spolu s maličkou postavou stratenou uprostred veľkomesta. V románe Tu som sú totiž stratení mnohí z rodiny Blochovcov: medzi Juliou a Jacobom sa prehlbuje manželská kríza, syna pripravujú na bar micvu a zachraňujú ho pred vylúčením zo školy a na obzore sa okrem toho črtá globálna kríza.

Grafický dizajnér Dodo Dobrík

Dodo Dobrík nie je v oblasti grafického dizajnu žiaden nováčik. Začal spolupracovať s vydavateľstvom Slovart ešte ako študent a je autorom ikonických obálok: napríklad románu Petra Pišťanka Rukojemník alebo aktuálnej edície MM. Pre tých, ktorí majú záujem dozvedieť sa viac o práci Doda Dobríka odporúčam prečítať si rozhovor Ľuda Nastišina z januára 2018 pod názvom: Dodo Dobrík: Vyhovuje mi rozmanitosť v práci, pretože nápady sa vzájomne ovplyvňujú, alebo starší rozhovor Jany Šlinskej z februára 2015 pod názvom  Dodo Dobrík: Pri obálke rozhoduje mnoho ľudí o tom, ako to má vyzerať. Sú to naozaj veľmi zaujímavé a inšpirujúce texty.

Dodo Dobrík
Polica s knihami s obálkami Doda Dobríka v predajni Martinus.

Hlava XXII

Dozviete sa z nich napríklad, že prvú obálku pre Slovart vytvoril ešte ako študent VŠVU. Bola to obálka ku knihe Hlava XXII. V návrhu použil návod na nezložiteľný model lietadla, ktorý vytvára dojem padajúceho lietadla. Hlava 22 nedáva šancu na jeho zloženie.

Dodo Dobrík

Rukojemník

Z rozhovorov sa dozviete aj to, že medzi jeho najobľúbenejšie práce patrí obálka románu Petra Pišťanka Rukojemník.  O tom ako vznikala táto obálka hovorí:

Už pri zadaní mi bolo jasné, že obálka bude vlastne o mojom dedkovi, ktorý denne cestoval vlakom z Devínskej. Takéto osobné predstavy sú súčasťou inšpirácie. Kniha ale nie je o mojom dedkovi, je o dvojici starý otec a vnuk, zaseknutej v socialistickom Československu koncom 60-tych rokov. Dej súvisí so železnicou a Devínskou Novou Vsou a tak je obálka navrhnutá ako starý použitý cestovný lístok, ktorý vás už nikam neodvezie.

Dodo Dobrík

Knihy, na ktoré robí obálky, nečíta

Dozviete sa aj to, že knihy na ktoré robí obálky, nečíta. Zdôvodňuje to nasledovne:

Rozhodol som sa, že tie knihy čítať nebudem. Raz som to urobil a bola to veľká chyba. Pri obálke rozhoduje mnoho ľudí o tom, ako to má vyzerať a keď som tam mal ešte aj ja jasný názor, tak to bola katastrofa, bol som deprimovaný, že ľudia nechápu môj názor na knihu.

Wood Pencil pred Dodovými obálkami.

Bilbord pre Republiku Vychodu

Z rozhovorov sa dozviete aj o jeho ďalších dizajnerských aktivitách. Zaujímavá bola napríklad práca pre košickú reštauráciu Republika Vychodu, v rámci ktorej vytvoril aj bilbord umiestnený na rušnom kruhovom objazde v Košiciach. Fiktívna dopravná značka ukazovala vo východniarčine výjazdy z kruhového objazdu a ten čo smeroval do centra Košíc bol smerom na Republiku Vychodu. Vizuál bol veľmi úspešný a už na druhý deň po inštalácii bolo na  internete niekoľko fotiek s tisíckami zdieľaní, komentárov a lajkov. Dodo dodáva:

Dokonca vyšiel aj článok o tom, že východniari to západniarom opäť ukázali. To ma ako chalana z Devínskej potešilo najviac.

Dodo Dobrík a makrobiotika

Dozviete sa aj to, že Dodo Dobrík sa aktívne zaujíma o makrobiotiku. Prvý raz sa rozhodol zmeniť svoj jedálniček keď mal 13 rokov. Bolo to krátko po nežnej revolúcii, kedy objavil, že strava môže mať rôzne podoby. Pretože ho zaujímala rastlinná strava, stal sa vegetariánom. Neskôr sa naučil variť a radosť so zaujímavých domácich jedál si užíva doteraz. So svojou manželkou dokonca viedol niekoľko rokov kurzy varenia pre ľudí, ktorých zaujíma rastlinná strava z lokálnych surovín. V priebehu času a vďaka dobrým kamarátom sa zoznámil s využívaním nešlachtených rastlín, teda burín, v kuchyni. Na túto tému dokonca pred niekoľkými týždňami vystúpil na konferencii TEDxBratislava 2019. Dodo o tejto oblasti svojho záujmu hovorí:

Burina v kuchyni ma fascinuje doteraz. Je to priestor s obrovským potenciálom, ktorému nevenuje pozornosť skoro nikto.

Dodo Dobrík
Dodo Dobrík s manželkou na konferencii TEDxBratislava 2019.

P. S.

Mimochodom, Dodo Dobrík oslavoval pred pár dňami narodeniny. Aj touto cestou mu preto prajem všetko najlepšie a ešte mnoho ďalších medzinárodných úspechov.

Zdroje

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *