Spomienky na rok 2019 v Devínskej – 2. časť

Viktor Švarc

Viktor Švarc minulý týždeň zverejnil prvú časť svojho pohľadu na to, čím žila Devínska Nová Ves v minulom roku. V pokračovaní článku si dnes zaspomínal na veľmi zvláštne mimoriadne zastupiteľstvo, nekonečný príbeh rekonštrukcie terasy na Ulici Milana Marečka, developerské útoky na Devínsku Novú Ves a miznúcu zeleň na sídliskách.

píše: Viktor Švarc

Mimoriadne rozhodnutia na mimoriadnom zasadaní

Naplno využiť prvú uhorkovú sezónu vo funkcii sa pokúsil náš pán starosta, ktorý v auguste zvolal mimoriadne zasadanie zastupiteľstva. Občanov najviac pobúrilo 7 litrov, ktoré bolo v pláne obetovať za archív Devexu. To je totiž presne taká suma, ktorú si ľudia dokážu predstaviť. A predstava, že ju zinkasuje človek, ktorý tu nielen na stránkach svojho periodika celé roky podporoval bývalého starostu odsúdeného za korupciu, je naozaj smutná. Preto si ani len nevšimli, že tu vzniká niečo, čo si budú platiť sami a bude sa od toho pôvodného líšiť predovšetkým rozsahom. Tak teda vznikol nový Devex pod patronátom mestskej časti. Dezinformácie, mizerná grafika či gramatické chyby, ktoré sa v ňom za nemalé peniaze občanov šíria, už však takmer nikomu neprekážajú.

Mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva 22. augusta 2019.

Pani Janatová si asi pri tejto príležitosti povedala, že treba využiť situáciu, a na mimoriadnom zastupiteľstve pridala mimoriadny bod na mimoriadne zvýšenie platu starostu o 40 %. Na hodenú rukavicu zareagoval poslanec Smolinský a dorovnal to na mimoriadnych 50 %. Ako to neskôr napísal poslanec Žatko, odvtedy sa už za plat svojho starostu skutočne hanbiť nemusíme. Za čo sa teraz asi niekto hanbí sú odmeny, ktoré za svoju činnosť dostávajú poslanci. Prečo by ich inak nezverejnili na obecnom webe tak, ako to bolo celkom bežné v minulom volebnom období, alebo ak chcete – za Jambora? Tým, že starostovi zvýšili jeho plat, totiž umožnili zvýšenie aj svojich beztak symbolických odmien.

Aby sme sa ale bavili len o podstatných veciach, prostredníctvom peknej fotky, na ktorej je najmä veľa zelenej trávy, informoval pán starosta o tom, že sa bol spolu s poslancami po mimoriadnom MZ mimoriadne pozrieť na trávnik nášho futbalového štadióna. Ako asi v slabšej chvíľke sľúbil, takéto stretnutia s poslancami priamo v teréne sa mali zopakovať aj kvôli iným témam, ktoré občanov trápia viac než trávnik na futbalovom ihrisku. O nich však už nikto neinformoval. Ak už tak veľmi na kvalite trávnikov záleží, ostatné trávnaté plochy v obci, ktoré sú hojne hnojené psími exkrementmi, boli v tom čase už dávno žlté. Psi, ktorých je v Devínskej viac ako detí (vo veku do 10 rokov), sa však nesťažujú. Vraj im to stačí.

Terasa bez áut

Veci nabrali svoj spád aj so začiatkom školského roka. Nie kvôli školám, tie už (stále len čiastočne) zateplené a obnovené privítali žiakov, ktorí sa nevedeli dočkať, kedy sa skončí prázdninová nuda. Nuda sa skončila aj na septembrovej komisii výstavby a životného prostredia. Na verejnosť totiž prostredníctvom jedného nespratného poslanca unikli vizualizácie projektu novej terasy, ktoré sa neskôr objavili aj na obecnom webe. Hoci sa kompetentní snažili tváriť, že všetko je pripravené na odkývanie a veľký projekt sa môže rozbehnúť, komisia si pýtala detailnejší projekt, pretože to, čo bolo predložené, vyvolávalo len ďalšie otázky. Až teraz si však všetci uvedomili, že celé roky partizánskej práce poza chrbát občanov sa nedajú len tak ľahko hodiť za hlavu. Nová terasa mala byť aj podľa upraveného projektu prakticky plná áut, ktoré majú na svoje parkovacie miesta jazdiť popred vchody do domu.

Vizualizácia pôvodného návrhu terasy s parkoviskom.

Občania z Marečka preto v značnom počte prišli vyjadriť svoj nesúhlas. Beznádejný pokus o záchranu návrhu skúsila pani Janatová vyjadrením, že veď sa ľudia sťažujú na to, že nemajú kde parkovať. Ani to nepomohlo a v ankete (taká „první vlaštovka“ priamej komunikácie), ktorá bola následne spustená, občania z Marečka parkovanie na terase jednoznačne odmietli. Celú vec uzavrel pán starosta svojím vystúpením pred kamerou DTV, kde nás uistil, že verí tomu, že rozpočet na rok 2020 bude posledný v ktorom svieti položka „rekonštrukcia terasy“ a že tento priestor začnú v roku 2020 riešiť na plno. To sme ešte nevedeli, že z pôvodných 300-tisíc bude na tento účel v roku 2020 vyčlenených o stovku viac. Inflácia je potvora. Ako bude terasa po tak bezprecedentnom zásahu občanov nakoniec vyzerať sme sa do konca minulého roka nedozvedeli. Ak však niekto niekedy bude tvrdiť, že je ľuďom ich okolie ľahostajné, povedzte mu o tom, že samospráva chcela, aby sa na terase parkovalo.

Spoznaj svojho developera

Celý rok sa niesol v znamení developerských útokov na našu obec. Jeden to skúsil ešte vo februári pri rybníku, ale tento pokus bol tak slabý, že si na prehodnotenie svojho zámeru musel zobrať viac času. Iní sa o to snažia s ubytovňami, pivovarmi, bytovkami či celými novými sídliskami. Tie na slnečnom vrchu prišli na pretras aj na októbrovej komisii výstavby a životného prostredia. Podobalo sa to skôr na nejakú licitáciu: 5 + 1 = 6, ale obyvatelia Kolónie nechcú viac ako 3 podlažia, veď doteraz žili v predstave o rozširovaní výstavby rodinných domov. No dobre, veď od cesty to stúpa postupne, aha a tu bude 9-poschodová administratívna budova. Všetko, samozrejme, v súlade s územným plánom mesta.

Vizualizácia developerského projektu Slnečný vrch I.

Developeri počítali budovy a poschodia, sľubovali škôlky, občania zúfali a pre zmenu počítali stovky bytov, parkovacích miest a áut na cestách počas dopravných špičiek. Predstavitelia samosprávy hľadali zdôvodnenia, aby zabránili vyhroteniu situácie. Až také, že niekedy nebolo jasné, na koho strane vlastne sú. Slovné spojenie „verejný záujem“, ktoré by vyslovil hoci aj samozvaný mediátor, však na škodu všetkých nepadlo ani raz. Čo však padlo bola ponuka zverejnená na internete. Za parcelu Slnečného vrchu II o rozlohe 20-tisíc metrov štvorcových stačí zaplatiť 31 miliónov. Tak čo, zložíme sa?

Zabudnite na stromy

Mnohí obyvatelia sídliska Kostolné už po roku celkom zabudli na zastavený výrub stromov z jesene 2018. Aj preto boli šokovaní, keď sa „z ničoho nič“ aj na posledných topoľoch, ktoré 30 rokov rástli na parkoviskách, objavili oranžové bodky a oznámenia o výrube. Tu nešlo o to, aby boli občania vopred informovaní, ale aby svojimi autami výrubu neprekážali.

Ak niekto čakal, že pán starosta splní svoj sľub spred roka a nechá stav každého jedného stromu opäť preveriť, bol právom sklamaný. Výrub bol okrem platného výrubového povolenia podložený len návrhom riešenia topoľov v cenovej ponuke arboristickej firmy, staršej viac ako osem rokov. Poslanec Kovarík sa aspoň v diskusii na nemenovanej sociálnej sieti nechal počuť (rozumej čítať), že podľa jeho názoru je možné stromy zachrániť, ale stálo by to parkovacie miesta. To už však v hluku motorových píl nikto nevnímal. Čo presne v tejto veci aj ako splnomocnenec pre zeleň hlavného mesta urobil za posledný rok nevieme, ale vraj sa so zamestnancami miestneho úradu už rozprával. Počas prebiehajúceho výrubu vydal miestny úrad tlačovú správu, kde čierne na bielom stojí, že na stromy na parkovacích miestach tak, ako sme na ne na sídlisku Kostolné boli zvyknutí, môžeme zabudnúť. Nahradia ich napríklad ruže a stromy sa najnovšie začnú sadiť do nejakých drevených kvetináčov, ktoré svojpomocne vyrobí Denova. Či aj na nich bude nasprejované logo našej obce už nikto nespresnil. Dôležitejšie asi je, aby Denova, ktorá vraj má dlhodobý problém s nedostatkom zamestnancov, mala ešte viac práce. A ešte je asi dôležité, aby sme náhodou nemuseli kopať jamu do zeme. Vraj sú tam inžinierske siete (áno, aj tam, kde 30 rokov rástli iné stromy). Nikto nevie, kde presne, a už vôbec nikto nevie, ako hlboko presne. Asi na zmätenie nepriateľa (alebo občanov, vyberte si) však Noro Kovačič osobne na parkovisku vysadil dva hraby. Ak sa po tom všetkom aj vám zdá, že samospráva nevie, čo má robiť, asi na tom niečo predsa len bude. Ľudia pritom len požadujú, aby sa do ich ulíc vrátili stromy. Najlepšie už tento rok.

Dokončenie nabudúce.

Súvisiace články

Jeden komentár k “Spomienky na rok 2019 v Devínskej – 2. časť”

  1. Čo sa týka odmien poslancov, mám rovnaký názor ako autor článku. Nechápem, prečo nie sú naše odmeny dodnes zverejnené na webe mestskej časti. Aj preto som na ostatnom zasadnutí miestneho zastupiteľstva navrhol uznesenie, ktoré moji kolegovia schválili, a ktorým sme požiadali starostu Dáriusa Krajčíra aby na webe mestskej časti zverejnil výšku svojho platu a aj výšku odmien všetkých poslancov miestneho zastupiteľstva.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *