Nový systém hodnotím celkom pozitívne (to bol pokus o vtip)

Ján Žatko

V Devínskej Novej Vsi sa už niekoľko mesiacov diskutuje o zmene v systéme zberu separovaného odpadu, ktorá sa týka majiteľov rodinných domov. Doterajší systém sa nahradil  vrecovým zberom bez toho, aby sa hocikto dotknutých občanov spýtal, či im to vyhovuje, alebo nie. O tejto téme sa diskutovalo aj na tohto týždňovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. O tom však budem písať neskôr. Dnes sa budem venovať aktivite miestneho úradu, ktorá ma veľmi zaujala. Miestny úrad uskutočnil monitoring vrecového zberu triedeného odpadu. A ako ten monitoring dopadol?

píše: Ján Žatko

Nový systém vrecového zberu separovaného odpadu

Názory na nový systém vrecového zberu separovaného odpadu sa rôznia. Ja sa netajím tým, že som proti nemu. Podľa môjho názoru je tento systém krokom späť. Ak z neho bude niekto profitovať, tak to bude iba súkromná firma, ktorú Bratislava poverila starostlivosťou o separovaný zber odpadu v našom meste. Určite nie občania. Ale možno sa mýlim a rád sa dám presvedčiť o opaku. Aj preto som na tohto týždňovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva požiadal zástupcu magistrátu, aby boli čo najskôr zverejnené analýzy, aký vplyv má tento nový systém na zlepšenie separovania odpadu v Bratislave.

Poslanec Ján Žatko na zasadnutí miestneho zastupiteľstva 16. 9. 2020.

Monitoring vrecového zberu triedeného odpadu

Miestny úrad v Devínskej Novej Vsi sa tiež zaujíma o názor občanov na vrecový zber separovaného odpadu a preto urobil v piatok 18. 9. 2020 monitoring vrecového zberu triedeného odpadu. Monitoring spočíval v tom, že boli oslovení 3 (slovom traja) občania s otázkou, ako sú s týmto systémom spokojní. Odpovede boli nasledovné:

Anna, 77 rokov: „Mne tento systém vyhovuje. Je pre mňa pohodlnejšie vyložiť odpad pred dom ako prosiť rodinu, aby mi odpad zviezla do zberných hniezd.“

Tatiana, 45 rokov: „Ja som vrecia nedostala na rozdiel od mojich susedov, ktorí ich mali zavesené na kľučkách. Budem to musieť reklamovať u OLO a ani som nevedela, že mi odpad nezoberú v modrom vreci, ktorý nie je z OLO. Celkovo však hodnotím tento systém ako vyhovujúci, lebo som vnímala veľký neporiadok, ktorý pri zberných hniezdach vznikal (pozn. red. zberné hniezdo pri zastávke Sandberg).“

obyvateľ ulica Milana Marečka: „Nový systém hodnotím celkom pozitívne“.

 

Nie je monitoring ako monitoring

K tomuto „monitoringu“ iba dve poznámky. Nazvať monitoringom reakcie troch ľudí z potenciálnych niekoľko tisíc obyvateľov rodinných domov je naozaj veľmi odvážne. A ešte odvážnejšie je zaradiť do tohto monitoringu obyvateľa ulice Milana Marečka. Vrecový zber separovaného odpadu sa totiž týka iba rodinných domov. A naozaj netuším, kde sú rodinné domy na ulici Milana Marečka. Aspoň včera tam ešte žiadne neboli.

 

Reakcie na Facebooku

Uvedený „monitoring“ je zverejnený aj na oficiálnej facebookovej stránke Devínskej Novej Vsi. Doterajšie štyri reakcie, ktoré sú pod týmto statusom, ma vôbec neprekvapujú:

Martina Molnárová: Všetci systém kritizujú a vy vyberiete len 3 pozitívne ohlasy. Už ste ako za socíku.

Anna Šemeláková: Vrecový systém je zlé riešenie, nevidím na ňom vôbec žiadne pozitíva. Ani po mesiaci používania som nezmenila názor. Vrecia sa mi povaľujú po pozemku, kým nenastane deň D. Spravili ste si na našich malých pozemkoch zberné hniezda!!! Tie vrecia nemajú obsah 120 litrov. Kúpila som si stojan na 120 l vrecia a vrecia z OLO mi z neho vypadávajú. Okrem toho sú veľmi tenké, takže sa ľahko prederavia. Zaujímalo by ma, za akú cenu sa tieto vrecia nakúpili a kto je za to zodpovedný…

Janka Anošiová: Prečo sme nemohli dostať plastové modré a žlté kontajnery? Vrecia mať vonku nemôžeme – sú tenké, lietajú nám po dvore. Keď prší, sú plné vody, prípadne nám ich vyzobávajú vtáky a vo vnútri nám to vyzerá ako na smetisku. Určite by to stálo menej ako stále nakupovať vrecia, nehovoriac o tom že keď v daný fúka lietajú po uličke nie každý má možnosť upevniť ich na plot.

Miriam Paradova: presne toto som navrhovala tiež. Vrecia nie je možné mať vonku aj kvôli zvieratám – mačky, vtáky, hraboše… Nie všetci máme možnosť skladovať vrecia vo vnútri. OLO už má techniku na vývoz kontajnerov minimálne tých plastových. A bolo by to určite ekologickejšie ako produkovať ďalšie plastové vrecia. A k tomu správne nastaviť odvoz, nie len raz za mesiac, pretože ako fotky ukazujú plastu je v mnohých prípadoch viac ako 2 plánované vrecia mesačne.

Chcela by som oceniť, že ste sa do monitoringu pustili. Na druhej strane tri náhodné názory asi nie sú dostatočne vypovedajúce. Sú len konštatujúce, nehľadali iné riešenie. Napr. pani, ktorej vrecia vyhovujú, lebo nemusí chodiť do zberného miesta by rovnako vyhovovali aj kontajnery.

Nový systém vôbec nehodnotím pozitívne

Téme sa budem ešte venovať, pretože sa mi nepáči, ako je názor občanov v tejto veci ignorovaný. A nech vás názov tohto článku nemýli. Ja naozaj nový systém vrecového zberu odpadu vôbec nehodnotím pozitívne. Verím, že sa súčasný stav podarí zmeniť tak, aby bol naozaj v prospech obyvateľov Devínskej Novej Vsi. Aspoň ja urobím všetko preto, aby sa tak stalo.

 

 

7 komentárov k “Nový systém hodnotím celkom pozitívne (to bol pokus o vtip)”

  1. Všetko nové a neodskúšané prináša veľa otázok.Aj táto zmena.
    Takýto systém sa v niektorých mestách na Slovensku a aj v zahraničí používa už dlhú dobu.Napríklad v Nemecku týmto spôsobom naučili obyvateľov disciplíne pri separovaní a Nemecko separuje týmto spôsobom oveľa viac,ako my so starým kontajnerovým spôsobom.Samozrejme aj tam obyvatelia frflali na vrecia, mnohi začali po prechode z kontajnerov na vrecia separovať menej,ale následok bol poriadne zvýšenie poplatkov za odvoz komunálneho odpadu.Potom si to obyvatelia spočítali a začali separovať viac.Odvoz separovaného odpadu v porovnamí s komunálnym ich totiž nič nestojí.Ekonomika zvíťazila a separuje sa. Podľa mňa to bude takto aj u más.Najskôr za zvýši množstvo komunálneho odpadu, následne poplatky za odvoz a potom sa možno začne separovať viac,lebo aj my si vieme spočítať 2+2 aj keđ to bude stáť trochu námahy, organizácie a disciplíny.Veľa ľudí totiž hádzalo do kontajnerov nestlačené plastové obaly a veľké kartónové škatule.Takto sa to aspoň naučia,lebo vrecia im nebudú stačiť.
    Ja som za separovamie doma, ale namiesto sáčkov by som dal nádoby.

    1. No pridám paralelu s odvádzaním splaškovej vody. Pred 25 rokmi sme mali ešte žumpy a vyvážala ich Denova. S cenou asi 10 násobnou ako bolo stočné na 1 m3. Nie Denova nezdierala občanov. Tak to nákladovo vychádzalo. Potom si Devínska utrhla, na niekoľko rokov od úst kadejaké potrebné ale aj populistické investície a za svoje desiatky miliónov slovenských korún a investovala ich do vybudovania kanalizácie tam kde ešte nebola. Teda v rodinných domoch. To sme boli prosím už 25 rokov súčasť Hlavného mesta, znášali sme tu všetky negatíva z čistiarne odpadových vôd na splaškové vody dovedené k nám z Lamača, časti Dúbravky, Technického skla, Záhorskej Bystrice a Marianky ale mesto na našu kanalizáciu z vysoka kašľalo. Lukratívne činnosti Bratislavské vodáreň prihrala pokútnej spoločnosti Infraservis a na našu kanalizáciu nebolo. Vybudovaním kanalizácie sa stali aj obyvatelia rodinných domov nielen prevádzkovo, ale aj ekonomicky rovnocenní občania Hlavného mesta, bez toho aby to mesto stálo čo len korunu. Naopak. Bratislavská vodáreň z našej kanalizácie berie stočné. No a aká je paralela so zberom do vriec ? Nanútený zber do vriec je to isté ako by dnes Bratislavské vodáreň vyzvala obyvateľov rodinných domov aby si od septembra odstavili kanalizačné prípojky a znovu zapojili žumpy. S odôvodnením aby lepšie hospodárili s pitnou vodou a produkovali menej splaškov. A čerpanie tých žúmp by obyvatelia museli zveriť nejakému novému Infraservisu. Vtedy kde by si Infraservis zaumienil a koľko by si zaumienil. Zo začiatku možno aj zadarmo. Podobnosť s nejakým Natur-Packom vôbec nie je náhodná. Na druhom konci mesta v novej štvrti, „viladomov“ s názvom Slnečnice je pohyb so separovaným odpadom úplne opačný. Mesto akceptuje a obsluhuje veľkokapacitné, do terénu zapustené kontajnery, ktorých naplnenosť je sledovaná senzorom. Takže nie že sa stali obyvatelia novoveských rodinných domov druhotriednymi, ale treťotriednymi občanmi hlavného mesta. Možno si treba zistiť kto staval a predával byty na Slnečniciach…. S vrecovým zberom by sa byty predávali značne ťažšie … Ďalej nerozvíjam a bolo by o čom. Nejaký komický prieskum Miestneho úradu na jednocifernej vzorke je výsmech tým, čo sú nútení znášať prvotnopospolný zber separovaného odpadu v pozícii nevoľníkov.

  2. Tak super! Odteraz stačí robiť prieskumy na vzorke troch občanov, pričom jedného sa predmet záujmu vôbec netýka (prípad pani z rodinného domu na Milana Marečka, WTH?), a zvyšných dvoch vyberieme takých, aby nám to vyhovovalo.

    To je hrozné, takého alibistu mať na čele DNV. To isté bolo aj prípade neúčinného chem. postreku, kedy pred hlasovaním zatajil zloženie postreku. Podobne aj prípad bypassu do Dúbravky, kedy zas zatajil, že to bola podmienka pre vybudovanie Kauflandu (namiesto toho sa prezentuje, ako ide odľahčiť dopravnú situáciu -skôr opak bude realitou).

    Pán Žatko, už dlhšie čítam vaše príspevky a blogy, a veľmi sa mi páči Váš pohľad na problémy DNV, ako aj návrhy na ich riešenie. Prosím Vás, neuvažovali ste nad kandidatúrou na starostu našej mestskej časti?

    Ďakujem vopred za odpoveď.

  3. Pýtate sa (19. 9.), ako monitoring dopadol.

    Monitoring nebol ukončený, lebo prebiehal v piatok 18. 9. a v pondelok 21. 9. Jeho cieľom je spraviť fotodokumentáciu, ktorá okrem oficiálnych podnetov od občanov poslúži na pripomienkovanie systému a spätnú väzbu na magistrát a OLO, a.s.

    Usúdili ste, že cieľom monitoringu je obmedzená anketa medzi občanmi.

    Cieľom monitoringu nie je prieskum verejnej mienky, ale zber fotodokumentácie, faktov, k tomu, aby sa sa systém vrecového zberu konštruktívne pripomienkoval. Nepredpokladali sme (ani nás nenapadlo), že názor 3 občanov by mohol niekym byť považovaný za smerodajnú anketu, čím určite nie je.

    Uverejňujete reakcie obyvateľov na príspevky, ktoré zverejňujeme na FB Devínska Nová Ves – oficiálna stránka.
    Pre kompletnosť informácií a korektnosť prosíme do budúcnosti zverejniť v takomto prípade aj reakcie a informácie, ktoré sme tam v nadväznosti na ne zverejnili. Je podľa nás dôležité komunikovať dve strany, ak je tu snaha o objektívnu a konštruktívnu diskusiu.

    Tvrdíte, že názor občanov je ignorovaný.
    Aký je tento názor? Máte k dispozícii relevantný prieskum s reprezentatívnou vzorkou občanov Devínskej Novej Vsi?
    Zároveň my opakovane prosíme občanov, aby sa oficiálnymi cestami a komunikačnými kanálmi vyjadrili k novému systému, t.j. aby nám pomohli ho pripomienkovať pred magistrátom a OLO, a.s. – k tomu slúži aj monitoring, aby sme vedeli naše tvrdenia a pripomienky podložiť.

    Ďakujeme a pozvanie na osobné stretnutie na miestnom úrade stále platí .

  4. Mňa napríklad dnes ráno nahnevalo, že vzali iba plastové vrecia. Papier mi nechali. Moja chyba, nachystala som ho ho kartónovej škatule, tak ako som to bežne robila aj predtým, kým nám zaviedli nový osvietený systém. Žiaľ, škatula sa do vreca nezmestila…. Takže teraz čo? Odveziem? do zberného dvora, asi. Alebo si urobím ohník. Nabudúce skúsim tú škatuľu obmotať modrým plastovým vrecom.

  5. Nápad s vrecovým zberom je možno dobrý pre OLO a.s. a/alebo magistrát, ale pre občanov už menej, nakoľko realizácia je nedotiahnutá.

    V prvom rade principiálne, obyvatelia rodinných domov platia dane z príjmu a miestne dane rovnako ako obyvatelia bytových domov.
    Je preto jednoznačne diskriminačné požadovať iba od obyvateľov rodinných domov zabezpečiť skladovanie vriec s odpadom na svojich súkromných pozemkoch.

    V druhom rade, mesačný interval odvozu je nedostatočný. Vlastníci rodinných domov s malými pozemkami častokrát nemajú vhodný priestor na skladovanie štyroch vriec s triedeným odpadom. Je potrebné zabezpečiť odvoz raz za dva týždne.

    V treťom rade, ako je uvedené aj v jednej citovanej reakcii v článku, a preto som sa k tejto diskusii vlastne dostal, dodávané vrecia sú oveľa menšie než deklarovaných 120l. 120l vrecia majú totiž štandardne rozmery 70x110cm, vrecia ktoré sme dostali majú rozmer 57x97cm. Keď aj opomeniem otázku, ako boli tieto vrecia obstarané a či dodávateľ splnil zadanie, je tu praktický problém, ktorý bol v tejto reakcii spomenutý.
    Neexistujú totiž na trhu stojany na takéto malé vrecia, aspoň ja som ich nenašiel. Ponúkané stojany udávajú rozmer vreca 65cm, takže pri 57cm vreci by ho bolo potrebné vrece natiahnuť o 8cm. A keďže pani ktorá to už skúšala tvrdí, že vrecia zo stojanov vypadávajú, je to určite veľký problém.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *