Dieťa v ohrození spoznáš ľahko

V ostatnom článku (Aký má vplyv na vývoj detí riziková rodina?) sme písali o prvej polovici nášho prieskumu, ktorým sme mapovali, ako by ľudia reagovali, keby stretli rodinu/dieťa v ohrození. Náš prieskum začal otázkou, či ľudia vo svojom okolí stretli rodinu v ohrození a čo si pod tým pojmom myslia. Teraz sa posunieme ďalej a na základe prieskumu sa pozrieme na to, ako ľudia reagujú na potenciálne ohrozené dieťa a aké znaky by mali sledovať, aby takéto dieťa neprehliadli.

píše: ICHTYS

Ako ľudia reagujú na dieťa alebo mladého človeka v ohrození

V našom prieskume sme mali akoby dva typy otázok, ktoré sa týkali reakcií na dieťa alebo mladého človeka v ohrození. Jeden typ otázky bol zameraný na jednotlivca. Čiže ako by reagovali, keby stretli jedno dieťa. Druhý typ smeroval ku skupine detí. Rozdiel reakcií ma veľmi prekvapil. Keby ľudia videli dieťa na lavičke po zotmení samé, alebo keby stretli dieťa vo svojom vchode, ktoré by vyzeralo dobité, alebo by nebolo v škole, keď má byť, veľká väčšina ľudí by skúsila nejako nadviazať kontakt s týmto dieťaťom. Čo je samozrejme veľmi pozitívna správa. Keď však ide o partiu deciek, ktoré sú hlučné, popíjajú alkohol, alebo len tak nečinne sedia po vyučovaní vonku, boli reakcie skôr vlažné až negatívne.

V poslednej otázke z tohto okruhu sme sa pýtali, ako by ľudia reagovali, keby už naisto vedeli, že dieťa od susedov je v ohrození. Polovica uviedla možnosť, že by kontaktovali Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. To je správna odpoveď. Ale práve tu už stojíme na mieste, kde už sú všetky znaky jasné a iná pomoc neprichádza do úvahy. Ako môžeme spoznať, že je dieťa v ohrození?

dieťa v ohrození

Znaky ohrozenia

Keď vidíme 16-ročného chalana s partiou po zotmení, ktorý ledva stojí po tom, čo vypil fľašu vodky a pred tým si natočil bongo a fľašu ukradol zo supermarketu, všetkým je nám jasné, že niekde nastala chyba. Niektorí budú klásť zodpovednosť aktuálnemu stavu spoločnosti, iní hneď obvinia rodinu. Len málokto si položí otázku, či aj vo svojom okolí nevidel dieťa alebo rodinu, ktorá pomoc potrebovala a to skôr, než bude neskoro.

Prvá vec, na ktorú treba myslieť je, že nemáme zodpovednosť len za seba, prípadne za svoju rodinu, ale máme zodpovednosť aj za ľudí okolo nás. Toto je predpoklad na to, aby sme začali byť pozorní voči nášmu okoliu. Potom možno uvidíme, že naše okolie potrebuje pomoc.

Znakom toho môže byť rozvod alebo rozchod partnerov s deťmi. Jedno z prvých rizík, ktoré ohrozujú dieťa. Tomu môže predchádzať zlyhanie niektorého z nich: alkohol, gambling, drogy, násilie. Videli ste niekoho z vášho okolia ako smeruje do herne? Má deti? Videli ste niektorého z vašich susedov pod vplyvom alkoholu? Má deti? Niekedy to nemusí byť ani rozchod, niekedy sú to len dievčatá, ktoré nemajú stáleho partnera, ale majú dieťa alebo deti. Vládze tá mamina starať sa o dieťa? Alebo trávi viac času s nestálymi partnermi ako s deťmi? Počujete svojich susedov sa často hádať? A opäť otázka: majú deti?

Vidieť znaky ohrozenia možno aj na ihriskách. Decká, ktoré majú do desať rokov a sú stále vonku bez toho, že by s nimi bol niekedy vonku rodič, a sú vonku často aj po zotmení, môžu byť tiež znakom, že niečo nie je v poriadku.

Volaním o pomoc býva aj agresívne správanie. Toto môžeme vidieť najmä v škole. Ak vášmu dieťaťu nejaký spolužiak ubližuje, neznamená to, že je zlý, ale že potrebuje pomoc a pozornosť, ktorá sa mu nedostáva.

Učitelia môžu znaky ohrozenia rozpoznať hádam najlepšie. Okrem spomínaného agresívneho správania to môže byť nedostatočná príprava na vyučovanie, záškoláctvo (aj so súhlasom rodiča – časté ospravedlnenky), neschopnosť sústrediť sa, únava. Ďalej to môže byť aj komunikácia/jazyk dieťaťa (vulgarizmy, nadávky), jeho kultúra (dieťa trávi veľa času pri PC hrách, pozná horory…).

dieťa v ohrození

Určite som nespomenul všetky znaky, no moje roky praxe mi potvrdzujú, že dieťa v ohrození často mlčky kričí o pomoc a okolie nevidí. Povedal by som, že ohrozené dieťa/rodinu sa nedá nevidieť.

Otázka skôr smeruje k tomu, ako pomôcť, ako reagovať. Odpoveď dáme v ďalšom článku.

Projekt komunitnej práce podporil fond Hodina deťom.

Súvisiaci článok

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *