Aj v Devínskej možno občas naraziť na alkoholom potúžených tínedžerov

aj v Devínskej
Miroslav Antal

V súčasnosti sa mnohí tínedžeri priskoro zoznamujú s alkoholom a pod jeho vplyvom majú tendenciu rušiť nočný kľud, prípadne aj poškodzovať majetok obce alebo jej obyvateľov. Tento problém poznáme aj v Devínskej. Pravda je taká, že k alkoholu sa dostávajú čoraz mladší, doslova deti. Niektoré prieskumy vedú k záverom, že už 35 % detí vo veku 9 – 10 rokov (štvrtý ročník základnej školy) malo opakované skúsenosti s alkoholom. Vo všeobecnosti však platí, že deti sú v prvom rade inšpirované príkladom rodičov a ľudí v ich blízkom okolí. To znamená, že ak dieťa vyrastá v prostredí, kde sa vo väčšej miere konzumuje alkohol, je vysoký predpoklad, že sa to môže prejaviť aj na budúcich problémoch dieťaťa.

píše: Miroslav Antal

Problém popíjajúcich tínedžerov poznáme aj v Devínskej

Ani naša mestská časť nie je v tomto žiadnou výnimkou a aj v Devínskej možno občas naraziť na alkoholom potúžených tínedžerov. Dokazujú to aj odkazy niektorých diskutujúcich na známej sociálnej sieti, ktorí v skupine zameranej na Devínsku opakovane poukazujú na svoje skúsenosti s opitými tínedžermi. K svojim príspevkom občas „zavesia“ aj nejakú tú fotografiu zachytávajúcu neporiadok po nočných žúroch v podobe rozbitých fliaš od alkoholu, rozhádzaných plechoviek od piva a energetických nápojov, pohádzaných špakov od cigariet, prípadne počmáraných alebo poškodených lavičiek alebo hracích prvkov na detských ihriskách. Napríklad na sídliskách Kostolné a Podhorské je niekoľko miest, ktoré v neskorých večerných hodinách zvyknú „obsadzovať“ tínedžeri mnohokrát mladší ako 15 rokov. Tí si spestrujú svoje stretnutia práve požívaním alkoholu a ktovie, či nie aj požívaním niečoho iného.

aj v Devínskej

Upozornenia kompetentným orgánom

Na tieto miesta som v minulosti upozornil miestnych okrskárov z Mestskej polície ale aj tunajší miestny úrad a komisiu na ochranu verejného poriadku (určite som nebol iba sám). Musím pochváliť kompetentných, že vtedy neostali nečinnými a v niektorých miestach zabezpečili nové osvetlenie a popíjajúcu mládež z týchto miest vytlačili. Platí však pravidlo, že z jedného miesta ich vytlačíte a oni si na popíjanie nájdu nové miesto. Keďže sa blíži čas letných prázdnin je predpoklad, že s takýmito situáciami sa počas leta stretneme častejšie ako počas školského roka. A ani pracovníci miestneho úradu nemôžu všade osádzať nové a nové osvetlenia a ani stáť počas nočných hodín na každom detskom ihrisku alebo mieste, kde mládež zvykne popíjať. K tomuto účelu máme v Bratislave zriadený napríklad poriadkový útvar mesta, na chod ktorého prispievajú aj devínskonovovešťania a ktorý by mal prostredníctvom svojich zamestnancov zabezpečovať častejšiu kontrolu takýchto miest v Devínskej (Pozn.: V budúcnosti plánujem napísať viac o našej iniciatíve za častejšie hliadkovanie príslušníkmi Mestskej polície v Devínskej a jej výsledkoch).

aj v Devínskej

Doteraz bol problém objektívne zistiť, že maloletí alebo mladiství požili alkohol

Rád by som v tejto súvislosti poukázal na to, že ak sa doteraz alkoholom opojení tínedžeri mohli vyhnúť dychovej skúške na alkohol a tým aj možným sankciám (platí to aj pre rodičov takýchto tínedžerov), od začiatku letných prázdnin to už budú mať oveľa ťažšie.

Možno ste už poniektorí aj v Devínskej boli svedkami toho, ako policajti riešili alkoholom potúžených tínedžerov (častokrát mladších ako 15 rokov), no zaskočiť Vás mohla skutočnosť, že tínedžerom nedali „fúkať“. Dôvod Vás možno prekvapí. Ak by im totiž „fúkať“ dali, porušili by svoje oprávnenia, pretože ani zákon o Policajnom zbore, ani zákon o obecnej polícii a ani zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb, takéto oprávnenie doteraz jednoznačne neustanovovali. V súčasnosti totižto príslušníci Policajného zboru, zamestnanci obecnej a mestskej polície ani iný príslušný orgán nemali zákonné zmocnenie k tomu, aby v prípade podozrenia, že maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo návykovú látku, túto skutočnosť objektívne preverili vyšetrením na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok. A to aj napriek tomu, že zákaz požívania alkoholu a iných návykových látok maloletými a mladistvými zákon o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov, jednoznačne ustanovuje. V krátkosti povedané, ak maloletá alebo mladistvá osoba aj napriek ustanovenému zákazu požívať alkohol alebo inú návykovú látku tieto požila, tak policajti alebo iný príslušný orgán, nemali oprávnenie k tomu, aby túto skutočnosť mohli objektívne preveriť napríklad takou dychovou skúškou a na základe takto získaného dôkazu vyvodiť za porušenie zákona zodpovednosť (napr. uložiť pokutu rodičom maloletého alebo pokarhanie alebo obmedzujúce opatrenie mladistvému, spočívajúce v zákaze navštevovať verejne prístupné miesta alebo miestnosti, v ktorých sa predáva alkohol a pod.).

aj v Devínskej

Od leta budú musieť “fúkať” aj maloletí a mladiství, no nie za každých okolností

Po novom sa už aj mládež bude musieť podrobiť vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok, ak bude dôvodné podozrenie, že ich požili. Aspoň takto sa to uvádza v tlačovej správe Národnej rady Slovenskej republiky (ďalej len „NR SR alebo parlament“). Parlament totiž tesne pred letnými prázdninami, až 108 hlasmi poslancov (t. j. hlasmi koaličných aj opozičných poslancov parlamentu), schválil poslanecký návrh novely zákona NR SR č. 219/1996 Z. z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov a o zriaďovaní a prevádzke protialkoholických záchytných izieb v znení neskorších predpisov, ktorou sa ustanovuje, „že osoby maloleté do 15 rokov a osoby mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa vyšetreniu na zistenie alkoholu alebo vyšetreniu na prítomnosť omamných látok alebo psychotropných látok podľa tohto zákona, ak je dôvodné podozrenie, že požili alkoholické nápoje alebo iné návykové látky“. Takto zmenený zákon (bol podpísaný už aj prezidentom SR) bude účinný od začiatku letných prázdnin, t. j. od 1. júla 2018. Ako sa táto legislatívna zmena, prejaví v praxi, ukáže až čas.

aj v Devínskej
Ilustračná snímka.

Spozornieť by mali aj niektorí rodičia

Z dôvodovej správy k predmetnej novele zákona vyplýva, že „oprávnenie vyzvať osobu maloletú alebo mladistvú podrobiť sa takémuto vyšetreniu“ sa nestanovuje ako neobmedzené. V praxi to znamená, že mladistvú alebo maloletú osobu nebude možné vyzvať kedykoľvek na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok, ale len v prípade, ak vznikne dôvodné podozrenie, že došlo k porušeniu zákonom stanoveného zákazu, teda ak je dôvodné podozrenie, že maloletá alebo mladistvá osoba požila alkohol alebo inú návykovú látku. Predkladatelia zákona však zdôrazňujú, že zákon nemá snahu šikanovať mládež ale skôr ich chcú odradiť od požívania alkoholu,  pričom majú snahu viac postihovať tých, ktorí alkohol mládeži predávajú.

Za predaj alkoholu osobám mladším ako 18 rokov totiž právnickej osobe alebo fyzickej osobe môže uložiť obec pokutu až do výšky 6 638,78 €. K tomu, aby to bolo možné aj objektívne dokázať, by podľa zákonodarcov mali poslúžiť práve spomenuté zmeny v zákone. Tu sa však musia mať na pozore hlavne rodičia maloletých (t. j. osôb mladších ako 15 rokov). V prípade, ak bude maloletý usvedčený, že je  pod vplyvom alkoholu, následky jeho konania budú znášať práve jeho rodičia. Ak to bude prvý prípad, rodič dostane pokutu. Ak sa to však bude opakovať, bude už jeho rodičov riešiť “sociálka”. Oba prípady týmto rodičom asi na pohode nijako nepridajú. Ak sa to bude týkať mladistvého, teda ak “nafúka” mladistvý, tak pri prvom zistení porušenia tohto zákazu, dostane pokarhanie. Pri opakovanom (druhom a ďalšom) zistení požitia alkoholu u neho, mu obec môže vydať zákaz navštevovať zariadenia, kde sa podáva alkohol.

Pochopiteľne, že tieto opatrenia sú skôr represívneho charakteru. Mnohí tí, ktorí pracujú s mládežou, by určite viac uvítali, ak by štát ale najmä obce, sa viac ako na dôsledky, zamerali na príčiny toho prečo sa mládež uchyľuje k požívaniu alkoholu alebo iných návykových látok a aby sa viac venovali prevencii, napríklad vytváraním dostatočných kapacít pre voľnočasové aktivity mládeže aj v Devínskej.

A možno raz, sa aj naša devínskonovoveská mládež dočká času, kedy nebude musieť za kvalitnými športoviskami a športovými halami cestovať do iných mestských častí, ale bude ich môcť využívať aj v Devínskej. Čo by ste na to povedali?

aj v Devínskej
Ilustračná snímka.

 

 

 

 

 

 

 

Jeden komentár k “Aj v Devínskej možno občas naraziť na alkoholom potúžených tínedžerov”

  1. Suhlasim, ze problem je vo vychove. Mozno by trebalo apelovat nie len na deti ale aj na rodicov a casto tu pomozu uz iba represie. Ked niekto nieco rozbije a poskodi, mal by to opravit a vycistit sam a mozno keby to museli odstranit rodicia vlastnorucne, tak by im viac zalezalo na tom, aby to deti uz nerobili. Lenze ako ste pisali, najst vinnokov nie je jednoduche, pretoze policajti nesliedia na kazdom kroku. Asi tu pomoze iba silny tlak ostatnych obyvatelov ze toto v Devinskej nechceme a nie lahostajnost.
    Ale nemyslim si, ze nova sportova hala by pomohla k tomu aby menej mladeze robilo po veceroch bordel a popijalo alkohol. Rodicom tychto deti je podla mna jedno, kde sa ich deti po veceroch tulaju, hlavne ze „neotravuju“ doma.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *